Naši kluci v Plzni nejlepším českým týmem kat. U14 !

Jindřich Svojanovský, 2.1.2023
Společné foto finalistů kat.U14 na Christmas Cupu 2022 v Plzni - zlatý tým BSC Bratislava a stříbrný BK Klatovy
Společné foto finalistů kat.U14 na Christmas Cupu 2022 v Plzni - zlatý tým BSC Bratislava a stříbrný BK Klatovy

Pokud jsem se pozitivně vyjádřil k účasti hráčů U16, pak u U14 tomu bylo podobě, ale … Chyběl Saša Ševčík, rekreující se společně s rodiči a také Štěpán Kmetek, který onemocněl. A nutno jedním dechem sdělit, že právě pro tyto dva hráče platí to samé, co pro Veselského z U16. Nikdo jiný z týmu U14 nepotřebuje více získávat herní zkušenosti a posilovat svoji sebedůvěru než právě tito dva hráči. Po absenci na Steel Cupu v Ostravě v srpnu se o zisk cenných herních zkušeností z Christmas Cupu připravil Štěpán i jízdami na koloběžce s rozepnutou bundou a bez šály během chladných a sychravých předvánočních dnů.

Původně měl být turnaj v Plzni pro tým U14 kvalitní přípravou na extraligovou nadstavbu, výkonnostní kolaps v rozhodujícím utkání s Jižními Supi naši účast  nasměroval spíše k opětovnému získání sebedůvěry. Jak individuální, tak i týmové. Postup až do finále proti jednomu z účastníků slovenské GOLD LIGY U14, který na podzim prohrál pouze 2krát s Interem Bratislava určitě dodal zdravé sebevědomí zejména Lukášům Kydlíčkovi a Tomanovi, které věřím, že zúročí v utkáních U13, na straně druhé však byli i někteří hráči, jejichž výkon lze označit za spíše rozpačitý (Kinský, Kydlíček M.).

Nejvíce početně obsazenou kategorii chlapců U14 rozdělili pořadatelé do 3 čtyřčlenných skupin.

Naše utkání ve skupině

BK Klatovy – Frankonia Baskets Nürnberg 71 : 41

Hned od prvního rozskoku jsme soupeře zaskočili důraznou obranou. Ta nedovolovala Frankonii využít výškovou převahu, naopak díky rychlému přechodu do útoku jsme poměrně snadno  zakončovali v pozicích 1 na 0 či 2 na 1. Nezastavilo nás ani zranění kapitána Šnejdara, kterého skvěle nahradil Toman.  První čtvrtina 21:8. Mohl jsem proto vyslat do druhé čtvrtiny pětici hráčů kde U14 (Kotáb, Kinský, Kydlíček M.) doplňovali pendlové z U13 Svoboda a Petrovický. Na průběhu hry se moc nezměnilo, čtvrtinu jsme vyhráli 20:10. Bylo rozhodnuto a tak se ve druhé půli hráči na hřišti hodně střídali.

BK Klatovy – TG Hannau White Wings  85 : 41

Druhé utkání a znovu německý soupeř. Sebevědomí z něj bylo cítit na hony a pan Skála, náš   dvorní kameraman raději nechal kameru v tašce. Takřka celou první čtvrtinu se ale vedení přelévalo ze strany na stranu, my se trhli až na konci koši Šnejdara, Pavelce a dvěma koši Lukáše Kydlíčka. 19:14.  Drželi jsme nastoupený trend zapojení všech hráčů a i když soupeř vsadil na výškovou a váhovou převahu, dokázala naše druhá pětka udržet náskok.  Čekalo se, co nastane ve druhé půli. A skutečně přišel ŠOK !!! Naše pětice dovolila Bílým křídlům dát jen jediný koš a sama dala 29 bodů. To, co naši kluci předváděli, vyvolávalo nejen bouři potlesku našich fanoušků z řad rodičů, uznale tleskali i fandové bílých křídel. Škoda, že to nemám natočené. Pouštěl bych si to stále dokola, až mě věk upoutá na lůžko 😊.

BK Klatovy – BK Kbely „B“   118 : 4

Kbely nasadily do U14 i mix hráčů U13 a U12. Na rozdíl od Vánočáku 2019, kdy se náš tým U12 probojoval v kategorii U13 až do semifinále, neměli Kbelští sebemenší šanci s kýmkoli uspět. Kluci si vyzkoušeli hlavně nátlakovou obranu.

Čtvrtfinále

Utkání, ve kterém byl naším soupeřem celek Hopsi Polzela ze Slovinska se v podstatě řešilo, zda budeme bojovat o medaile nebo ne.

BK Klatovy – Hopsi Polzela  65 : 34

Je jen málo zápasů, kde se od střídaček ozývají hlasitější pokyny, než od střídačky naší. Zde jsem dostal totálně na frak od asistentky slovinského trenéra. Poměrně rychle jsme získali vedení a navíc musel s rychlými 3 fauly na střídačku vysoký pivot Polzely. Ta tím ztratila jakoukoli další šanci na útočný i obranný doskok a tak jsme mohli směřovat pohodlně k postupu mezi 4 nejlepší týmy.

Nebylo nijak překvapivé, že jsme v Semifinále narazili, jako vítěz skupiny C, na vítěze skupiny A. A co se dělo před utkáním nebylo nijak vzdáleno od situace zpřed zápasu s Hannau, kdy náš soupeř dával najevo, možná až příliš, kdo že je ten tým, který se představí ve finále.

BK Klatovy – Team Oberpfalz 52 : 41

A asi nebyl nikdo, kdo by na nás chtěl vsadit „zlámanou grešli“ po 2 minutách utkání, kdy jsme prohrávali 0:7 (!!!). Nakonec by ale ten dotyčný litoval, že tak neudělal. Dva koše kapitána Šnejdara nás dostaly zpět do zápasu, soupeř ztratil koncentraci, neboť si myslel, že už je rozhodnuto a nakonec to byl náš tým, který po první čtvrtina vedl 18:14.  I když ve druhé v naší pětce Fanda Kinský dál hledal bůhví kde během Vánoc poztrácené basketbalové dovednosti, dokázali ostatní hráči, že jsou na palubovce právem a zvýšili naše vedení o 4 body na 30:22. Kritický moment přišel na začátku druhé půle. Soupeř využil naší nižší koncentrace a během 4 minut snížil na 32:28. Přišla ale jasná odpověď z ruky Kryštofa Kotába. Jeho trojka, úspěšný trestný hod a další trojka dali Němcům jasný signál, že v basketbalu se jim podbízet jako s elektřinou nebudeme ! Soupeř sice dosáhl chybou zapisovatele po jediném koši snížení z 42:31 na 42:37 (??!!) ale finále pro nás bylo tak lákavé, že jsme si vítězství vzít nenechali.

Ano, bojovali jsme jako lvi, abychom zopakovali medailové zisky z předcovidové doby. Medaile byla jistá, když jsme však viděli nastupovat naše slovenské soupeře, měli mnozí naši hráči srdíčko někde v kalhotách. Osobně, jak o tom ostatně svědčí i fotografie ve fotogalerii, bych se svými 186 cm byl asi 6 či 7 nejvyšší hráč B.S.C. 13letý pivot převyšující 200 cm výšky !!!  Dvě skvěle technicky, rychlostně i střelecky vybavená křídla kolem 193 – 196 cm ! A i další z týmu, o kterém jsem po tomto turnaji přesvědčen, že v slovenské Gold Lize U14 bude sahat po medailích. Přišel čas finále.

BK Klatovy -  B.S.C. Bratislava  44 : 66

Je těžké motivovat hráče, když nastupujeme v sestavě, kdy náš nejvyšší hráč by v soupeřově základní pětce byl nejmenší. A co teprve Radek Pavelec nebo Kuba Svoboda, opora U13. Ale kluci to vzali sportovně, jednou možná budou moci některé ze svých finálových soupeřů vídat třeba v české KNBL či v renomovaných zahraničních klubech. Sice jsme nastoupili s pokorou, ale ne připos.aně. A když v 5.minutě vyrovnával Michal Kydlíček na 6:6, musel si vášnivý čtenář a bývalý hráč Levic a Spišské Nové Vsi, trenér BSC Dušan Živický vzít oddechový čas a dát svým  hráčům co proto. O vítězství jeho týmu po pár minutách už zase nebylo pochyb, faktem však je rovněž, že v sudých čtvrtinách se naši hráči poměrně úspěšně drželi (2,Q. 8:10, 4.Q. 17:12 !!). Škoda neproměněných šancí zejména M.Kydlíčka stejně jako jeho ne zrovna nejlepší obrany.

I bez Ševčíka a Kmetka tedy náš tým U14, podobně jako Kadeti, získal stříbrné medaile. S oběma jmenovanými hráči by to možná bylo snazší, ale kdo ví. Takto dostali větší herní minuty ti, kteří své hlavní úkoly mají především v týmu U13 (roč.2010) a také Lukáš Kydlíček (roč.2011), který se již nastálo od NF v Děčíně zabydlel v úvodní pětce.

Pohled na tabulku jednoznačně ukazuje, že naše stříbro bylo a je zcela zasloužené.

1.  B.S.C. Bratislava

2.  BK Klatovy

3.  Oberpfalz

4.  Plzeň

5.  Sluneta UL

6.  Keleje (Slovinsko)

7.  TG Hanau

8.  Hopsi Polzela (Slovinsko)

9. TJ Sokol Kbely

10.BK M.Lázně

11.TJ Sokol Kbely „B“

Frankonia Baskets odstoupila z turnaje před čtvrtfinálovými zápasy z důvodu nízkého počtu hráčů schopných nastoupit.

Věřím, že náš tým zúročí získané zkušenosti v ligové nadstavbě, kterou startuje hned o tomto víkendu utkáními na palubovkách Tygrů Praha a Lokomotivy Plzeň. V 6 odehraných utkáních zdolali 3 německé týmy, jeden ze Slovinska a jeden z Čech. Sklonit se museli až před špičkovým slovenským týmem z Bratislavy.

COME TOGETHER !