Nedělní propadák kluků U15

Jindřich Svojanovský, 15.1.2023
Typický obrázek naší hry - jeden náš hráč obklopený hned 4 obránci a po jeho spoluhráčích není ani vidu ani slechu. Nikdo se nenabízí, nikdo nejde doskakovat. Zalezlí v obou rozích hřiště sledují, jak si Honza Kodyš poradí.
Typický obrázek naší hry - jeden náš hráč obklopený hned 4 obránci a po jeho spoluhráčích není ani vidu ani slechu. Nikdo se nenabízí, nikdo nejde doskakovat. Zalezlí v obou rozích hřiště sledují, jak si Honza Kodyš poradí.

Ne zrovna nejlépe vstoupili do Ligové nadstavby naši hráči U15. Sice se zdálo, že nepodařené závěrečné 4 minuty v domácím utkání se Sršni Písek, které náš tým prohrál 2:14 a zápas pak 72:74, což nás připravilo o postup do extraligové nadstavby, jsou zapomenuty. Až na Veselského si kluci odvezli z Vánočního turnaje stříbrné medaile, ti mladší nar. 2009 za kategorii  U14 a ti starší nar.2008 z kategorie U16. Možná novoroční nostalgie nebo třeba až později klukům došlo, o co vlastně přišli, a jejich „chuť trénovat“ začala být reflexí období, kterým nyní procházejí. Má snaha, podobně jako loni, vyhrát nadstavnovou část bez jediné porážky, se bohužel nesetkala s ohlasem, který by bylo možné označit jako pozitivní či vstřícný a upozornění, že se nám tréninková liknavost může nevyplatit, vyvolávala spíše výměnu úsměvů. Neříkám to sice rád, ale na má upozornění došlo hned na startu nadstavby.

Mnozí sice mohou namítat, že soupeř z Loun, poučen jarním debaklem na vlastní palubovce, odvedl v Klatovech poctivý a disciplinovaný výkon a že jsme již vedli na začátku poslední čtvrtiny o 29 bodů a šanci pak dostali i všichni hráči z lavičky, to však nic nemění na faktu, že jsme de facto hráli „naši hru“ pouze ve 3.čtvrtině.

Byl jsem přesvědčen, že i když ke zdravotně indisponovanému Melkovi přibyl přes noc překvapivě Pepa Šlof, že i tak, poučeni sobotou, jsme schopni kluky z litoměřického Slavoje přehrát. To by se ovšem musel  najít někdo, kdo by náš tým táhl tak jako v sobotu Filip Šnejdar, ke kterému se pak ve druhém poločase přidal Honza Kodyš. V neděli se bohužel nikdo takový nenašel a i když kluci velice dobře věděli z každého oddechového času, z každé pauzy, že nemají se zakončením otálet, okamžitě když se vrátili na hřiště si zase začali alibisticky předávat míč jako horku bramboru. Basketbal stojí a padá jak s útokem, tak i s obranou. Náš tým hrál v útoku mizerně, mnozí soutěžili „o krále ztracených míčů“, jiní zase vynikali v neproměňování dvojtaktů.  Ale i tak byl „mizerný útok“ lepší, než naše takřka neúčinná nulová obrana. Udělali jsme za zápas celkem 20 faulů, z toho 12, po kterých šly Litoměřice házet trestné hody!!?? Když si kapitán Kodyš udělal hned v 1.minutě III.čtvrtiny  čtvrtý faul při útočném doskoku (!!??) a stihl za pár okamžiků, když už měl jít střídat, ještě i faul pátý musel zasednout k marodům v civilu na střídačku. Vzal si sám šanci ke svým 17 bodům přidat další. To jsme ještě vedli 37:34. Z hráčů roč.2008 tak zůstal k dispozici jen Kolacki, jak ukazují snímky  ve fotogalerii, tak většinou plnící svůj úkol doskakovat v útoku pod soupeřovým košem, stáním někde na trojkové čáře. Dále pak Veselský, který již na trénincích během týdne dával jasně najevo, že svoji formu založenou rychlosti někde během Vánoc poztrácel. A také strachem z kontaktu s obránci se chvějící Kavka, který proto svá zakončení, když už se k nim odvážil, volil dvojtakt z uctihodné vzdálensti od pod soupeřovým košem stojících obránců. Tíha tedy ležela na Šnejdarovi, Kmetkovi, Kinském a Kotábovi, tedy 4 hráčích z U14. Posledně jmenovaný byl ve druhé půli nasazován na malého obránce soupeře, ale tradičně se prezentoval pouze neproměněnými dvojtakty, dvěma „air bally“ z trojky a pozicí stojící sochy v obraně. Fanda Kinský má obrovskou, bohužel ve vyrovnaných utkáních ale kontraproduktivní snahu. Jeho výkon nejlépe dokresluje jedna z fotografií, kdy střílí z prostoru trestného hodu přes 3 bránící hráče zatímco pod soupeřovým košem čekají na jeho přihrávku z jedné strany Kmetek, z druhé Veselský. Kmetek zahrál svůj standard. To však nestačí!!! Když si jde pod koš pro přihrávku, musí ji chytit! Šnejdar odehrál skvěle sobotu. Výkřik do ticha jednoho z lounských fanoušků „Ubraňte ho, vždyť to je jediný hráč, co tam hraje !“ byl odměnou a současně i smutným konstatování pravdy. Nestačil ale ze soboty na neděli „dobít osobní baterky“ a na nedělním výkonu to bylo znát.

BK KLATOVY – BA LOUNY  74 : 58 (22:14, 17:20, 25:3 !!!, 10:21 !!)

Statistika: Šnejdar 26 (1trojka) – 7/3 ? – 1 ?,  Kodyš 23 (1 trojka) – 8/4 – 1,  Veselský 7 – 4/1 – 3, Kavka 6 – 0/0 – 1, Šlof 6 – 2/1 – 4, Kinský 4 – 0/0 – 4, Kmetek 2 – 0/0 – 2, Pavelec 0 – 0/0 – 1, Kydlíček M. 0 – 0/0 – 0, Ševčík 0 – 0/0 – 0, Kotáb 0 – 0/0 – 0, Kolacki 0 – 0/0 – 5.

BK KLATOVY -  BK SLAVOJ LITOMĚŘICE 58 : 63  (17:19, 18:13. 10:13, 13:18)

Statistika: Kodyš 17 – 8/3 ? – 5, Kavka 12 – 4/2 – 3, Šnejdar 12 – 8/2 ?? – 3, Veselský 9 – 2/1 – 2, Kinský 4 – 4/4 – 1, Kolacki 2 – 0/0 – 3, Kmetek 2 – 2/0 – 2, Kotáb  - 0/0 – 0.

Utržili jsme porážku a navíc na domácí palubovce. V dalších utkáních tedy už nemusíme být ve stresu z toho, že se nám nepodaří projít nadstavbou bez porážky. Pokud však někteří hráči mají představu, že dále budou jen navštěvovat tréninky a ne na nich tvrdě trénovat, pak na to je jeden velice účinný lék. Uvidíme, kteří budou první z těch, kteří ho ochutnají. Stále totiž jsme na samém startu nadstavby, z 12 utkání jsou odehrány pouze 2.

COME TOGETHER !