Očekávané derby starších žáků U15 zklamalo.

Jindřich Svojanovský, 28.9.2022

Pohled na tabulku sk.A Ligy starších žáků U15 po prvních dvou odehraných zápasech byl velice příjemný. Na prvním místě náš tým s výborným skórem 241 : 61 a hned za ním, se stejným počtem bodů a jen takřka nepatrným rozdílem ve skóre, BK Jiskra Domažlice.

Ve třetím kole na sebe oba celky našeho regionu narazily a byla otázka, který tým si připíše další vítězství a který první porážku. Pro naše barvy hovořilo nejen domácí prostředí, ale také dlouhodobá statistika, ve které v celé historii vzájemných utkání od roku 2016 není u ročníku hráčů 2008 zaevidována žádná porážka Klatov, navíc pak i fakt, že Jiskra přijela pouze s 8 hráči, když chyběly zejména zraněné opory jako Milan Pernica, Dominik Tuška nebo Štěpán Wolf. Možná, že právě tato fakta vnesla do klatovského týmu až příliš velkou bohorovnost a i když trenér Ing.Svojanovský kladl před utkáním hráčům na srdce, že je nečeká jednoduchý zápas neboť hráči Jiskry „nemají co ztratit a mohou jen získat“, základní pětka v podstatě navázala na odfláknutý úterní trénink.

Trenér: „Zajímalo by mě, kde se v týmu najednou bere to přesvědčení, že bych měl být spokojen už jen proto, že na trénink přijdou. Nechápou, že chci, aby také trénovali. A to s plným nasazením, v maximální rychlosti a s potřebou pozorností a koncentrací. Má varování, že se nám jejich bezdůvodná namyšlenost může už proti Domažlicím vymstít, brali na lehkou váhu a s úsměvem, protože přece oni vědí vše nejlépe.“

A na trenérova slova bohužel došlo. Soupeř nám totiž ukázal během první čtvrtiny holou pravdu o kvalitě naší hry ve stylu 1 hráč má míč a ostatní stojí a přihlížejí, také proč řešit situace jednoduše, když to jde složitě, předhánění se kdo víckrát míč ztratí atd. A také v obraně, kde zvolená taktika měla být soustředěna na eliminaci jediných tří skórerů hostů. To nakonec dopadlo tak, že nám tito tři hráči nasázeli hned 18 bodů proti našim 15 !!?? Prostě se opět ukázalo, že pýcha předchází pád. V pauze mezi první a druhou čtvrtinou stáli tedy kluci jako zmoklé slepice a možná, že i některým začalo docházet, že začíná být zle a může být ještě hůř. Možná proto, asi poprvé od utkání s Bayernem Mnichov na letošním Easter Cupu, si vzali sebou na palubovku pokyny trenéra a po dobu 6,5 minuty nedovolili hráčům Jiskry ohrozit náš koš a sami naopak zařadili 4tý rychlostní stupeň a Šnejdarova trojka přinesla stav 35:18, tedy tento úsek jsme vyhráli 20:0 !!! Chtít však, aby v předváděném výkonu tým pokračoval, to přece nelze po hráčích v tomto věku požadovat. Oni předvedli 6,5 minuty kolektivního pojetí, blýskli se i několika nacvičenými akcemi a to přece stačí. Honem zpět k individuální hře a systému „v útoku ať vládne chaos a v obraně je třeba šetřit síly na nějakou vlastní individuální akci“. Soupeř se otřepal a opět začal využívat naši opětovnou nedůslednost v obraně a ubránit naše sólo útočné akce  mu nečinilo problém.

Pokud se někdo z poměrně široké masy diváků domníval, že v poločasové přestávce si naši hráči uvědomí svoji krátkozrakost a vrátí se ke hře, která nám vynesla 20bodovou šňůru, pak zcela jistě nezná mentalitu většiny našich plejerů. Trenér: „Byly okamžiky, kdy jsem ve třetí a čtvrté desetiminutovce  nemohl věřit vlastním očím, když se třeba tři naši obránci rozestoupili, aby měl soupeř volnou cestu do našeho koše. Když v uctivé vzdálenosti od střílejícího soupeře byl naší jedinou obranou náš zlý pohled. Stejně jako když místo box outu, což cvičíme na každém tréninku, se naši hráči jen otočí běží k našemu koši, aby zjistili, že odražený míč podběhli.“ I přesto, že Jiskra měla na hřišti vždy 2 – 3 hráče, kteří nijak vážně neohrožovali náš koš, stačila s námi držet krok i proto, že se kluci opět pustili do soutěže, kdo nedá víc vyložených šancí. Ani ve svém čtvrtém nasazení rozhodně nevypadal Lukáš Veselský na hráče, který se basketbalu věnuje déle než 5 let a má ideální morfologické i rychlostní parametry. Ze snad 10 vyložených šancí neproměnil žádnou!!??  V závěru dostali možnost zasáhnout do boje i Kotáb, Pavelec a Kmetek z U14. Dva posledně jmenovaní se přizpůsobili  ale ostatním. Není se tedy co divit, že 3.čtvrtina skončila remízou 16:16 a čtvrtá 17:17.

BK KLATOVY – BK JISKRA DOMAŽLICE 79 : 59 (15:18, 31:8, 16:16, 17:17)

Statistiky: Kodyš 21 – 8/3 – 3, Šnejdar 18 (2 trojky) – 4/2 – 2, Šlof 18 (2 trojky) – 6/4 – 1, Kinský 10 (1 trojka) – 1/1 – 1, Kotáb 4 – 0/0 – 0, Kavka 4 – 0/0 – 0, Melka 4 – 3/0 – 3, Veselský 0 – 0/0 – 1, Kmetek 0 – 0/0 – 0, Kolacki 0 – 0/0 – 0, Pavelec 0 – 0/0 – 0.

tabulka

1.

BK Klatovy

3

3

0

320:120

6

2.

BK Jiskra Domažlice

3

2

1

291:142

5

3.

Sokol Pražský

2

2

0

209:112

4

4.

BA Sparta

2

2

0

200:131

4

5.

BK Lokomotiva Plzeň

3

1

2

208:256

4

6.

TJ Sokol Kbely

3

1

2

162:257

4

7.

Sokol Písek Sršni

3

0

3

154:272

3

8.

BK Kladno

3

0

3

103:357

3

 

 

 

 

 

 

 

Trenér: „Věřím, že klukům dojde, že i když je naše skupina hodně těžká, počínaje Mistry ČR ze Sokola Pražského, přes 8mý tým z MČR Plzeň, vždy silnou Spartu, která dokázala vyhrát v Plzni, tak stojí za to zabojovat o tzv. 4.místo naděje. Pohled na aktuální tabulku je jistě příjemný, o víkendu však zajíždíme na horkou palubovku do Písku a žhavou do Plzně. Pak budeme chytřejší.“