Po vzoru kluků U15 zažehli svíci naděje i kluci U14.

Jindřich Svojanovský, 10.10.2022
Na Sokol Pražský naši kluci U14 nestačili.
Na Sokol Pražský naši kluci U14 nestačili.

Před přetěžkým víkendem stáli naši mladší žáci U14. Čekali je dvě utkání v Praze a to s týmy, které zatím nepoznaly v této ligové sezóně mladších žáků, co je to porážka. Že oba vysoko porazily Sokol Vyšehrad a Lokomotivu Plzeň moc nepřekvapilo, oba si ale odvezly cenné vítězství z horké palubovky Levhartů Chomutov, šestého nejlepšího týmu z jarního NF v Děčíně. Ten, jak známo, naopak zvítězil v Klatovech 56:51, když v našem týmu citelně chyběli bratři Kydlíčkové. Pokud si naši kluci U14 chtěli uchovat naději na případný postup do extraligové nadstavby, byla tu jediná možnost – odvézt si z Prahy alespoň jedno vítězství. Neštěstí však nechodí po horách ale po lidech a tak ani tentokrát neměl trenér Ing.Svojanovský kompletní kádr. Na středečním tréninku si poranil Štěpán Kmetek malíček natolik, že je pro nejbližší čas vyřazen z utkání i tréninků. Tedy náš tým zůstal před důležitými zápasy bez svého jediného podkošového hráče.

 

S Jižními Supi jak na houpačce

A že bude absence Kmetka skutečně smrtící bylo zřejmé již při rozcvičování. Trenér:  „Málokdy narazíte na výškově tak vyspělý tým v kategorii U15 nebo i v U17, jako mají Jižní Supi už v U14. Troufnu si říci, při svých 186 cm, že minimálně 3 hráči Supů byli stejně vysocí jako já a další 3 ještě o půl hlavy vyšší. Nebyl to, při pohledu na naši desítku hráčů se 3 pendly z U13 a jedním z U12, zrovna nadějný pohled.“ A podle toho i vypadal začátek utkání, kdy naše pětice hořela na doskoku pod oběma koši. Domácí vedli 6:0 a 8:2. Po oddechovém čase, kdy trenér připomněl hráčům, co je to box out, se naše hra zlepšila jak v obraně, tak i v útoku, pozitivní pro nás bylo i domácí střídání, kdy trenér Supů stáhnul podkošového urostlého hráče. Houpačka utkání se zhoupla na naši stranu a málem jsme skóre otočili, pokud by byl Kotáb v zakončení klidnější. Druhá čtvrtina a do ní nastoupili oba kapitáni. Ten náš díky dobré obraně povolil  svému protějšku jen 4 body, sám dal 7 a tak jsme v poločase vedli 26:28 !! Bylo zřejmé, že o osudu utkání rozhodne 3. čtvrtina.

Do ní nasadili domácí pětici, ve které 4 hráči byli výrazně vyšší než náš nejvyšší hráč. Mít vysoké hráče je sice skvělé, pokud si však na hřišti vzájemně nevyhoví, pak se výhoda mění v nevýhodu. Náš tým překvapivě dobře eliminoval doskoky domácích a často se našim hráčům podařil i útočný doskok a tedy možnost „druhé šance na vstřelení koše“. A hlavně si hráči přestali vymýšlet, hráli disciplinovaně a soustředěně to co se učí. Během třetí čtvrtina ztratili jen 2 míče, čtvrtinu vyhráli o 10 bodů a do posledních 10 minut šli za stavu 40:52. Houpačka zůstala na naší straně i v prvních 6 minutách, když jsme naše vedení prodloužením disciplinovaného výkonu zvýšili na 45:62 !!! Dokonce zbývaly 4 minuty. Dva oddechové časy domácího trenéra krátce po sobě přinesly přesně to, co se dalo očekávat. Agresivní tlak domácích často až za hranicí pravidel, ale tak se mládežnické ligy hrají. Bylo zřejmé, že varovná slova trenéra nebrali naši hráči vážně a houpačka utkání se rychle zhoupla na stranu domácích. Jestliže jsme ve třetí čtvrtině ztratili míč jen 2krát, tak v posledních 4 minutách zápasu hned 10krát!!!??? Marně trenér volal po využití celých 24 vteřin na útok. Někdy jsme lajdácky ztratili míč hned při vyhazování zpoza našeho koše, pak jsme si ho nebyli schopni předat v driblinku atd.atd. To už nám chyběl Kinský, který si 3 ze svých 5 faulů udělal zcela zbytečně a od 6. minuty i Ševčík. Na začátku poslední minuty Michal Kydlíček dal 2 trestné hody (57:65) po faulu, který byl první z kategorie nesportovních, měl být klid. V oslavě vedení jsme zapomněli na obranu a domácí trojka znovu vrátila Supům naději. Po vyhození míče následoval další jednoznačně nesportovní faul ze strany domácích neboť obránci vůbec neměli snahu „hrát na míč“. Rozhodčí ale již byli pod tlakem vyhroceného závěru a tak Šnejdar šel házet jen dva TH a bohužel nedal. Z protiútoku šel míč obloukem pod náš koš, kde stál domácí pivot (? 3 vteřiny?) ten nepotřeboval ani vyskočit a po chycení míče ho vhodil do našeho koše 62:65. Opět se Šnejdar uvolňuje pro míč, následuje další, ještě očividěnější nesportovní faul. Ale rozhodčí snad pravidlo o nesportovním faulu neznají. Namísto 2 TH a míče ze strany máme jen 2 TH. Do konce zbývá 12,4 vteřiny. Šnejdar dá hned ten první důležitý a vedeme o 4. Druhý nedává a než se domácí dostanou k zakončení ozve se závěrečný klakson. VÍTĚZÍME !!!

BK JIŽNÍ SUPI PRAHA – BK KLATOVY 62 : 66 (15:14, 11:14,14:24, 22:14)

Statistika: Šnejdar 17 (2trojky) – 9/3 TH – 3 fauly, Kotáb 13(1) – 5/2 – 3, Kydlíček Michal 13 (1) – 7/4 – 2, Kinský 11 (1) – 5/0 !!?? – 5, Kydlíček Lukáš 5 – 4/3 – 1, Ševčík 4 – 2/2 – 5, Pavelec 3 – 2/1 – 1, Toman 0- 0/0 – 2, Svoboda 0 – 0/0 – 0, Petrovický 0 – 0/0 – 0.

 

Trenér: „V srpnu na Steel Cupu v Ostravě jsme Sokol Pražský porazili. V neděli dopoledne ale proti nám nastoupil úplně jiný tým. Vedle hráčů, kteří na jaře získali v o rok starší kategorii titul Mistrů ČR (Kohoutek s průměrem takřka 30 bodů na utkání, takřka dvoumetrový Vágner, kapitán Demčenko…) disponuje kádrem na možná tři skvělé týmy U14. Stalo se v Praze zvykem, že družstva Sokola posílají své nejlepší hráče do Sokla Pražského, BŠ Tygři Praha mají bohatý zdroj hráčů ze západní části Prahy a Jižní Supi mají pod palcem celé obrovské jižní město a Chodov. Pokud jsem řekl, že tak vysoké hráče, s jakými nastoupili  Jižní Supi, jsem v kategorii U14 ještě neviděl, pak Sokolové z Žitné ulice mě přesvědčili, že mají hráče ještě vyšší. Kluci proto dostali pokyny hrát stejně disciplinovaně jako ve třetí čtvrtině v sobotu.“

První útok jsme ubránili a Michal Kydlíček měl možnost nás dostat TH do vedení. Nestalo se. Zvolání „Pískej konec“ se ozvalo až za další necelou minutu, když byl autorem prvního koše utkání Lukáš Kydlíček (roč.2011), na jaře MVP a nejlepší střelec NF U11 mix. Domácí kapitán Demčenko, spolu s kterým ještě měli Sokoli k utkání i srbského hráče Stjepanoviče a z Bosny a Hercegoviny Luku Jeremiče, srovnal skóre, ale Kinský dal na 2:4 a podruhé a bohužel naposledy jsme v utkání vedli. Kluci se ale statečně drželi, bojovali. Na hřišti se postupně objevovali všichni včetně Tomana, Svobody a Petrovického z U13 a již jmenovaného Lukáše Kydlíčka. Poločas 44:32 rozhodně nebyl dle představ domácích. Smršť pak přišla ve třetí čtvrtině, kdy domácí dominovali na doskoku pod oběma koši a my jsme nestačili čelit jejich lavinovým útokům. Na druhé straně je nutné ovšem i uvést, že strach a obavy z rychlosti a výšky domácích hráčů doslova roztřásal ruce našich zakončujících hráčů a z 8 našich jasných dvojtaktů zůstalo 6 neproměněno !? Třetí čtvrtina 21:8. V závěrečné desetiminutovce se naši hráči konečně zbavili zbytečné nervozity. Sice stále jsme se nebyli schopni vyrovnat s výškovou převahou domácích, získávali jsme ale míče dříve, než je domácí dopravili pod náš koš a dostávali jsme se do řady šancí. Snad na kluky dolehla únava po sobotním i části nedělního utkání, ale i tak není pro naše hráče dobrá vizitka, když z 18 vyložených šancí pod soupeřovým košem, často i bez obránce, jsme dokázali proměnit jen 8. V celém utkání pak z 54 možností skončilo úspěchem jen 18.

Trenér: „Jezdec Formule 1 nemůže v tréninku jezdit rychlostí 160 km/hod a v závodě pak třeba i 280 km/hod. Musí se v tréninku  naučit ovládat vůz a projíždět trať stejnou rychlostí jako v závodě. Proč to kluci nechápou netuším. Mnohokrát je během tréninku nabádám k maximální rychlosti, aby si na ni zvykli a nezaskočilo je, že se pak míč od desky odráží jinak. A stejné to je s obranou, kdy se na tréninku hráči brání „na půl plynu“ a pak je v zápase zaskočí, když na ně někdo vyvine agresivní tlak. Na Sokole jsme odehráli kvalitní utkání, jsem však přesvědčený, že při nižším stupni  strachu jsme mohli dosáhnout lepšího výsledku. Také ba bylo vhodné, když už máme střelecký trénink, skutečně hodinu naplno střílet. 28,5% střelba TH na Sokole je bídná i na minižáky. Ten totiž může hrát v závěrečném účtování významnou roli. Myslím, že někteří hráči ze Sokola Pražského přijedou v neděli 16.10. do Klatov, kde náš tým U15 s nimi odehraje své další ligové utkání.“

SOKOL PRAŽSKÝ -  BK KLATOVY  86 : 57 (24:15, 20:17. 21:8, 21:17)

Statistika: Kinský 18 – 1/0 – 4, Šnejdar 16 (1) – 8/3 – 2, Kotáb 5(1) – 6/2, Pavelec 5(1) – 2/0 – 2,  Kydlíček Lukáš 4 – 2/0 – 2, Toman 4 – 0/0 – 1, Ševčík 2 – 0/0 – 1, Svoboda 2- 2/2 – 4, Kydlíček Michal 1 – 6/1 – 1, Petrovický 0 – 0/0 – 0.

COME TOGETHER !