POHÁR PRIMÁTORA HK OPĚT PUTUJE DO KLATOV – podrobná reportáž

Jindřich Svojanovský, 8.9.2020
Zakončující Filip Šnejdar, na doskok připravený Kryštof Kotáb (č.7) i dobíhající Lukáš Toman přehrávají obranu BA Nymburk.
Zakončující Filip Šnejdar, na doskok připravený Kryštof Kotáb (č.7) i dobíhající Lukáš Toman přehrávají obranu BA Nymburk.

Zdá se, že východočeská metropole Hradec Králové se stala pro náš klub městem zaslíbeným. Připomeňme si první start našeho týmu U12 v září 2014, kdy náš tým přijel do Hradce v roli „šestého do počtu“, tedy absolutního outsidera a ………. vybojoval primátorský pohár poprvé. Více zde: http://www.basketbal-klatovy.cz/novinky/1123-senzace---u12-vezou-z-hradce-pohar-primatora- Tehdy se začala superjízda kluků nar. 2003 a 2004, která vyvrcholila na jaře 2015 na NF U12 v Písku, odkud si náš tým odvezl stříbrné medaile.

Na jaře 2018 reprezentovali naši kluci U11 (roč.2008 a mladší) Oblast západní Čechy na Národním finále právě v Hradci Králové. Tam se probojovali až do semifinále, kde podlehli pozdějším mistrům ČR. V boji o bronzové medaile pak nestačili na tým složený z hráčů Svitav a Mohelnice. Ale i tak bylo 4.místo v ČR dalším skvělým výsledkem pro náš klub.

Jednou jsme sice při startu na tomto turnaji „vypili kalich hořkosti až do dna“, když na podzim 2018 jsme přijeli na primátorův pohár s týmem, kde většina hráčů byla ještě v kategorii o rok mladší. Kluci ale získali „Plný batoh zkušeností“.

Hořkost z roku 2018 změnili pak titíž hráči v následném roce 2019. když v Hradci doslova nenašli důstojného soupeře. Více zde: http://www.basketbal-klatovy.cz/novinky/2647-kluci-u12-excelovali-v-hradci--kralove-

V tomto roce nastaly v klubu Královských sokolů změny na trenérských postech. Hlavním trenérem týmu U12 se stal Ondřej Peterka, jinak hráč hradeckého „A“ týmu mužů, který startuje v KNBL. Ondra pracuje s kluky nar.2009 již druhou sezónu a i proto jsme očekávali, že domácí tým bude patřit k nejvážnějším uchazečům o prvenství.

Také tým U12 reprezentující BC Vysočina rozhodně nebylo možné nijak podceňovat. Vždyť právě v bájném NF 2015 jsme Vysočinu porazili v play off, což tehdy jejich trenéři i celý tým hodně těžce nesli. Prostě basketbal v Jihlavě má svoji letitou tradici a skvělé výsledky.

A punc „hodně prestižního turnaje“  dodal poslední účastní – budoucí nástupci 16ti násobných mistrů ČR BA Nymburk. Ten, pravděpodobně vůbec netušil, co ho v Hradci o víkendu čeká.

 

Do Hradce jsme vyrazili v sobotu časně ráno (5,30) s cílem co nejlépe reprezentovat náš klub a naše město v soubojích s týmy renomovaných českých klubů. Jistě, když jsme na jaře snili o medaili z NF U11, nemohl náš tým mít žádnou poraženeckou náladu a to i s vědomím, že takřka polovinu týmu tvořili hráči o rok i dva mladší, než je věk pro U12 předepsaný. Do Hradce jsme dorazili včas a mohli si tedy i prohlédnout naše soupeře, když první utkání turnaje odehráli domácí s Nymburkem. Ten potvrdil svoji roli favorita a zvítězil 69 : 46.

 

BK KLATOVY U12 – BC VYSOČINA   61 : 7  (13:1, 16:2, 10:0, 22:4)

Tým Vysočiny má sídlo v Jihlavě, povětšinou však v něj startují hráči nejen z Jihlavy, ale také z Havlíčkova Brodu, Pelhřinova a i z Humpolce. Na našem soupeři však bylo znát, že ti trenéři, kteří i po organizační stránce dovedli v minulosti týmy Vysočiny až pod piedestál českého mládežnického basketbalu, se již dnes věnují dospělým týmům a navázat na jejich práci je asi hodně složité. Utkání pro nás bylo výborným prostředkem pro zbavení se ospalosti po dlouhé jízdě. Výsledek prezentuje naši převahu, která dala možnost všem hráčům ukázat, jak na tom aktuálně jsou.

 

BK KLATOVY U12 – KRÁLOVŠTÍ SOKOLI HK   88 : 18  (18:10, 32:0, 20:6, 18:2)

K utkání jsme nastupovali bezprostředně po skončení utkání s Vysočinou. Na hřiště jsme poslali do první čtvrtiny stejnou pětici hráčů, jako v úvodním utkání – Pavelec, Kinský, Šlof Jan, Svoboda a Petrovický Lukáš. Domácí naopak změnili vstupní pětku a poslali své silnější složení, které jistě mělo za úkol získat uklidňující náskok pro další průběh. Mělo to být snadné, vždyť na naší straně hráli 3 kluci o rok mladší a spíše malí než větší. Sokoli šli také do vedení 4:0 a tribuna plná hradeckých rodičů je hnala hlasitě kupředu. Snaha odčinit porážku s Nymburkem byla velká. Až ve 3.minutě otevřel skóre na naší straně nejmladší účastník turnaje Honza Šlof, když předtím jsme neproměnili několik dvojtaktů v plné rychlosti. Kluci se zklidnili a otočili na 12:4 v náš prospěch. To již jsme hráli „podle našich not“ a na hradecké straně diváků povzbuzování postupně utichalo.

Druhá čtvrtina byla jednoznačně v naší moci … 32:0. Pětice Šnejdar, Kotáb, Toman, Kmetek a Ševčík rozložila domácí hru svojí nátlakovou obranou a nic se nezměnilo, ani když se na hřišti objevili Kalčík a Slaboch. Pro náš tým další poučení, že obrana je mnohdy důležitější než útok.

Druhý poločas se více méně již jen dohrával.

 

BK KLATOVY U12 – BA NYMBURK  72 : 39 (20:10, 9:11, 25:3, 18:15)

Kdo očekával suverénní vítězství kluků z nymburské basketbalové akademie odcházel z utkání zklamaný. Kdo očekával boj o každý míč a rozhodnutí o vítězi až v samém závěru, naplnila se mu pouze první část očekávání.

Trenér Ing.Svojanovský: „Asi bychom museli jít hodně daleko do historie klubu při hledání, kdy se některý z našich týmů střetl s týmem z Nymburka. A možná, že ani žádné takové utkání nikdy neproběhlo. Kluci i při svém útlém věku vědí o Nymburku hodně. V únoru sledovali na Českém poháru v Plzni mistry z Nymburku ve dvou utkáních, mnozí mají podpisy Bendy, Hrubana, Pumprly, Peterky a dalších na míčích či tričkách. V sobotu stáli proti týmu z Polabí oni a se soupeřem se mohli rovnat již před utkáním. Tak jak měl soupeř krásné dresy a rozcvičovací trička, tak jsme je měli i my a možná ještě hezčí. Ale na hřišti nerozhodují dresy ale kvalita hry. Soupeř vyslal svoji „lepší“ pětici a tak jsme reagovali a na hřiště šla „Šnejdarova pětka“. Po rozpačitém, oboustranně nervózním začátku začala naše obrana získávat stále víc a víc na úspěšnosti a první čtvrtinu jsme vyhráli o 10 bodů. Druhá naše „Pavelcova pětka“ sváděla se soupeřem velice vyrovnaný boj. Sice odešla poražena rozdílem jediného koše, nepovolila však soupeři vymazat naše vedení. Do třetí čtvrtiny jsme na nymburské akademiky vlétli jako dravé šelmy. Díky výborné obraně jsme povolili loňským svěřencům české basketbalové legendy Ládi Sokolovského pouze 3 body a sami zatížili nymburské konto 25 body. V poslední čtvrtině se sice soupeř jistě chtěl pokusit o zvrat, ale naši mladí kluci z U11 to nepřipustili. V prvním historickém basketbalovém souboji týmů Nymburka a Klatov odcházeli jako vítězové kluci z města karafiátů“.

Nedělní nečekané a šokující rozuzlení turnaje

V nedělním ránu v 9,00 jsme nastoupili v boji o postup do závěrečného finále proti týmu Vysočiny. A i když nikdo nepochyboval o našem vítězství a postupu, byla to pro naše hráče velice poučná lekce, pro kterou by byla nejtrefnější věta Bolka Polívky z kultovního filmu „Dědictví aneb ……“ a to „Hrají si na machry a hajzly mají na chodbě“.  Ano, naši kluci podlehli iluzi, že si snad soupeř bude dávat vlastní koše, nebude bránit a že jim tedy vítězství spadne do klína samo. A ouha. Pětice, která v sobotu zdolala v poslední čtvrtině i nymburskou pětici s nejlepším střelcem turnaje, náhle po 5 minutách hry prohrávala s Vysočinou 6:7!!?? Pomohla až opravdu rázná slova trenéra v oddechovém čase. Druhá pětka se chtěla obdobnému vyhnout, ale i tak hráči jako by soutěžili v počtu neproměněných šancí a ani v obraně to zdaleka nebylo na jedničku. Ve druhé půli se již mnohé zlepšilo a hodně si i zahráli oba náhradníci z lavičky. Přesto zůstala pachuť z předvedeného „výkonu“ což bylo varováním před finále.

BK KLATOVY U12 – BC VYSOČINA   89 : 19 (17:9, 25:2, 16:8, 31:19)

 

Ve druhém semifinále se stalo něco podobného. Nymburští už více mysleli na to, jak nám ve finále oplatí sobotní porážku a zapomněli, že nejdříve musí zdolat, aby vůbec mohli ve finále hrát, domácí Královské sokoli. Ti postavili do první pětky dva zcela nové hráče, kteří v sobotu nehráli a kvalita jejich hra šla o velký skok nahoru. Než se hosté z Nymburku nadáli, prohrávali s domácími dvouciferným rozdílem. Situace se obrátila ve druhé čtvrtině, a s mírným vedením šli do druhé půle hosté. A první pětka opět přehrála své soupeře a do 4.čtvrtiny vytvořila slibný náskok. Ten dlouho domácí drželi. Závěrečné 4 minuty ale ovládli hráči Nymburka a těsně před koncem se jim podařilo vyrovnat. Zbytečný faul 2 sekundy před koncem dal domácím šanci, kterou jejich hráč díky jednomu úspěšnému trestnému hodu využil a tak i přes značnou nevoli nymburské části hlediště, postoupili do finále domácí. A že se v posílené sestavě cítili na celkové vítězství, není třeba ani zdůrazňovat.

 

Bylo to vidět už na rozcvičování. Domácí sršeli optimismem a sebevědomím, našim hráčům se v hlavě honila ještě slova trenéra pronesená v šatně před finálovým utkáním. A na rozdíl od řady jiných případů si kluci tentokrát vzali to, co bylo řečeno, opravdu k srdci.

 

Finálový šok, který snad nelze ani věrohodně popsat

Domácí si nechali svoji „vítěznou pětku“ na sudé čtvrtiny, do finále nastoupili s pěticí, kterou posílili 2 hráči, kteří pozbyli svá místa v „lepší pětce“ příchodem již uvedených 2 posil. V sobotu svedli s naší „Pavelcovou pětkou“ vyrovnané souboje a měli tedy vytvořit vedení, které pak mělo ve druhé čtvrtině ještě narůst.

Stalo se však něco, co nikdo nečekal a troufnu si napsat, že to nečekal ani ten největší optimista z řad klatovských rodičů. Pětka, která ráno měla problém s Vysočinou, nedovolila celé 4 minuty domácím jakkoli ohrozit náš koš. Díky naší obraně po celém hřišti jsme domácím nedovolili využít jejich značnou výškovou převahu a tak jak  rostlo naše vedení, tak vyprchávalo i sebevědomí na straně domácích hráčů i diváků. Sen o vítězství a zisku primátorského poháru se rozplynul už po první čtvrtině ….. 30 : 1 !!!! „Pokud bych chtěl to, co se stalo v první čtvrtině k něčemu přirovnat, tak třeba jako by nastoupila ve fotbalové lize Slávie proti Spartě a Sparta by zvítězila 15:0“, takový to byl šok i pro našeho trenéra.

Přehráli jsme ve druhé čtvrtině i domácí „posílenou pětici“ a v poločase vedli 49:9. Patřily nám i vítězství v obou čtvrtinách druhé půle i když v ní již, pod vlivem vysokého vedení, již trošku klesla agresivita a také nastoupila únava. Byl to již pátý zápas během dvou dnů.

BK KLATOVY U12 – KRÁLOVŠTÍ SOKOLI HK   86 : 23 (30:1, 19:8, 21:12, 16:2)

Trenér Ing.Svojanovský: „Z výsledků by se mohlo zdát, že jsme narazili na očividně výkonnostně slabší týmy.  Myslím, že dostatečně vypovídající je informace, že jak domácí Hradec, tak i Nymburk, měli startovat letos na jaře spolu s námi na Národním finále U11. To je samo o sobě dostatečně pádný argument, který naznačuje, že ambice našeho týmu na zisk některé z medailí rozhodně nebyly liché. Vše bohužel zhatil Covid-19. Všechna taková vítězství jsou pro mladé hráče velice motivující a jak mám zprávx od rodičů, kluci se vrátili domů v absolutní euforii a plni odhodlání dál poctivě trénovat. A to je deviza, na které lze stavět nejen v basketbalu, ale i v životě. Jen tak lze pochopit, že základem jakéhokoli úspěchu je poctivá práce a nic nespadne do klína samo od sebe.“

Co dodat?

Snad jen to, že náš hráč KRYŠTOF KOTÁB byl pořadateli vyhlášen jako M.V.P. celého turnaje, tedy nejlepší hráč turnaje.

Kryštof doslova sahal i na cenu pro nejlepšího střelce celého turnaje. K jejímu zisku mu scházelo jen několik málo bodíků. Získal ji nymburský Jakub Kováč.

Pořadatelé také v našem týmu ocenili výkony kapitána FILIPA ŠNEJDARA.

Stejně jako loni, kdy pořadatelé předávali „pohár, který svět neviděl“, tedy nebyl žádný neboť ten putovní se pořadatelům nepodařilo najít, tak i letos došlo k malému faux pas, když pořadatelé přivezli na vyhlášení výsledků pohár pro kategorii U13, o který se hrálo před léty. Na naší radosti to ovšem nic nezměnilo.

COME TOGETHER

Hledáme dobrovolníky Easter cup 2023