Porážka, která nemrzí a má cenu zlata

Jindřich Svojanovský, 30.8.2020
Kádr týmu U11 je doslova minimální. Věřme, že se ho v nejbližších dnech podaří doplnit.
Kádr týmu U11 je doslova minimální. Věřme, že se ho v nejbližších dnech podaří doplnit.

Naši nejmladší minižáci U11 vstoupili do přípravných utkání na blížící se sezónu prohrou. To zajisté není zrovna dobrá zpráva. Zcela jiné světlo na poměrně jednoznačný výsledek 44: 80 však dá informace, že jejich soupeřem v prvním přípravném utkání byl jeden z nejlepších týmů dívek kategorie U12 v ČR, děvčata z DBaK Plzeň. Loni v listopadu jsem o týmu DBaK napsal:

Byl jsem se podívat na plzeňská děvčata z DBaK, když hrála v Klatovech nedávno s našimi děvčaty. A byl jsem nadšen z toho, jaký obrovský výkonnostní skok udělala v porovnání s jarními utkáními, kdy jsme se setkali 2krát na turnajích ČBF U10. Bylo mi jasné, že nás v Plzni v sobotu čeká zatím nejsilnější soupeř. A to vše při vší úctě k týmu Přeštic, který dokázal v Plzni s DBaK 2krát zvítězit.  A jsem rád, že se mé očekávání naplnilo a odehráli jsme v Plzni dvě velice dobrá utkání, ve kterých mnohé dívenky z Plzně dávaly našim klukům řádně zabrat.

Vyhráli jsme tehdy v Plzni 70:24 a 94:29. Zvítězili jsme i v odvetách hraných letos v lednu na domácí palubovce 73:51 a 114:28, ale už tehdy v prvním zápase museli loňští tahouni U11 sáhnout až na dno sil, aby houževnaté soupeřky zdolali.

V neděli 30.8.  tedy plzeňské hráčky poprvé, co v Klatovech pamatuji, zdolaly klatovské kluky. A to zcela zaslouženě neboť byly po všech stránkách, které rozhodují basketbalová utkání, lepším týmem.

Jistě, mohl bych zde snášet argumenty proč. Ano, dívky z Plzně byly, až na cca 4 výjimky, o roki víc  starší, než naši kluci a také o minimálně rok zkušenější. Ano, v tomto věku jsou děvčata v drtivé většině fyzicky i mentálně vyspělejší než kluci. Ano, i dívky z Plzně mají za sebou náročné soustředění a od ledna udělal tým, díky cílevědomé práci  trenérského tria, další výkonnostní skok. Ano, soupeř neměl v sestavě žádné hráčky, pro které by  nedělní zápas byl vůbec prvním v životě. Ale také je nutné poznamenat, že výkon mnohých našich hráčů, o kterých mluvíme jako o lídrech týmu, kteří by bojovností, nasazením, agresivní obranou, minimalizací zbytečných ztrát a proměňováním dvojtaktů měli jít těm začátečníkům příkladem, nebyl takový, jaký se očekával. Zejména po taktické stránce kluci zdaleka neprodali to, co už by většina měla umět z loňské sezóny. Do prvního mistrovského utkání 26.10. na Grizzlies v Plzni tedy mají kluci hodně tréninkové práce před sebou, aby příslušné nedostatky odstranili neboť mají jediný cíl = navázat na spanilou jízdu týmu U11 v minulé sezóně.

Ve druhém utkání „ryze přípravného turnaje  bez ceremonialit, medailí či pohárů“ si plzeňské dívky lehce poradily s kluky z SKB Strakonice a i když to tak z počátku nevypadalo, nakonec uštědřily soupeři stovku. DBaK – SKB Strakonice 110 : 24.

Závěrečné utkání svedlo proti sobě oba týmy, kterým do zkušeností DBaK chybí ještě minimálně jedna odehraná sezóna. Z klatovských kluků již vyprchala nervozita, která provázela jejich hru a výkon v prvním utkání. Dobře jsme bránili klíčové hráče soupeře a protože i strakonický trenér má v týmu i hráče mladší, narozené v letech 2011 či 2012, dostali velkou porci herních minut i naši úplní začátečníci a i když od nich nikdo nečekal, že budou nějak výrazně vyčnívat, začali kluci poznávat jak ve skutečném zápase bránit, jak se případně zapojit do útoku. A protože, stejně jako loni, by měl tým stavět na obraně, mohl jsem kluky pochválit, když první čtvrtinu zvládli „s čistým kontem“ 20:0 a druhou 20:4.  Kluci ze Strakonic se prezentovali  snahou, rychlostí i agresivitou, někdy bohužel hodně za hranicemi basketbalových zvyklostí. Z basketbalové abecedy jim ale ještě velké množství písmenek chybí a tak jsme poměrně lehce dokráčeli k vítězství 83 : 11.

Trenér Svojanovský: „Z představ o kádru pro sezónu 2020/2021 bylo nutné hodně  slevit. Důvody proč mám aktuálně  k dispozici pouze 10 hráčů z nichž  jsou 3 absolutní nováčci nehodlám rozebírat. Uděláme maximum proto, abychom kádr doplnili přímo ze školních kroužků kluky, kteří by místo do přípravky šli rovnou do soutěže. Jiné řešení není. Ale máme na to 6 měsíců a pokud by se našlo  alespoň 5 chlapců a alespoň 2 z nich šli výkonem tak rychle dopředu, jako třeba Tomáš Ryneš, kterému sice velice chybí účast na soustředění, ale proti DBaK zaznamenal svůj první koš v životě v opravdovém zápase. Věřím, že už za týden, v úterý 8.9., kdy máme předběžně domluvenou odvetu ve Strakonicích, bude vše aspoň o stupínek lepší. Myslím, že i porážka s DBaK U12 nám prospěje neboť někteří hráči  z kádru začínali mít představu, že budou vítězit bez toho, aniž by pro to museli odvézt na tréninku kus poctivé práce. “

COME TOGETHER !