Postačí „polštář“ 50 bodů k postupu na NF U12 ?

Jindřich Svojanovský, 17.3.2022

Potřetí během posledních pěti dnů nastoupili naši hráči týmu U12 ke kvalifikačnímu utkání o postup na NF mladších minižáků U12, které se koná ve dnech 6 – 8.5. ve Žďáru nad Sázavou. Po dvou víkendových vítězstvích – s BK Loko Plzeň 89:39 a SKB Rokycany 104:36, se ve středečním odpoledni vydal náš tým k odvetě do Rokycan. A protože je známo, že Rokycanským na domácí palubovce vždy „narostou křídla“, byla v týmu už před utkáním cítit určitá nervozita.

Sice jsme začali dobře, poctivě a zodpovědně v obraně a po necelé minutě vedli 6:0. Pak však, jako když mávne kouzelným proutkem, vzali otěže utkání do rukou domácí mezi kterými dominoval, podobně jako v neděli, hráč s č.15. Najednou jsme byli vystrašení, zbrklí, v obraně málo bojovní a v útoku jsme jen horkotěžko skórovali. První čtvrtina i proto skončila naším nizoučkým vedením 17:13. I začátek druhé čtvrtiny patřil našemu týmu. Vedení vzrostlo na 10 bodů a zdálo se, že domácím ujíždí vlak. Ale asi naši hráči chtěli utkání zdramatizovat, přestali produkovat hru, která jim vynesla vedení a tato naše  nedisciplinovanost vrátila domácí znovu do hry. Vedení v poločase o pouhých 9 bodů mělo být varováním a i proto náš tým nezvykle odešel o poločasové přestávce do šatny. Zde trenéři hráčům připomněli vše, čemu se učí na tréninku, vyčetli nedostatek bojovnosti a řadu zbytečných ztrát i těch již zkušených hráčů, kteří bohužel prakticky rezignovali na svoji roli lídrů příslušných pětic. Bohužel ne všichni si vzali pokyny vyřčené v šatně k srdci. Ti, kteří měli co nejlépe bránit a po zisku míče se zapojit do útoku až na útočné polovině se začali pouštět do driblinkových kreací na vlastní polovině, které většinou končily ztrátou míče a košem soupeře. Ani střídání nepřinesla změnu. Domácí se k nám začali bodově přibližovat a i když pro diváky to muselo být pěkné napínavé utkání, naši trenéři často nevěřili svým očím, neustálému opakování stejných chyb. Když bylo nejhůř, zavelel ke steči kapitán týmu Lukáš Petrovický, který začal domácí 15ce oplácet stejnou zbraní neboť po třetím faulu šel bránit jiného hráče a tedy nemusel tak intenzivně bránit a měl více sil do útoku. Jak se zpevňovala půda pod našima nohama, začali plnit své úkoly i další hráči a po třech čtvrtinách jsme vedli o 17 bodů. Závěrečná čtvrtina již tak konečně mohla částečně  prezentovat hru, která nás zdobila na podzim.

SKB ROKYCANY  -  BK KLATOVY  51 : 75  (13:17, 9:14, 17:25, 12:19)

Trenér Ing.Svojanovský: „Přemýšlel jsem už po víkendu, a dnešní utkání to jen potvrdilo, proč náš výkon postrádá parametry z období září až prosinec. Je zřejmé, že do sezóny jsme vstoupili rozehraní, povzbuzení ziskem Poháru primátora HK, a oběma nerozehraným soupeřům jsme v Plzni naložili 100 bodové příděly. V půlce října jsme na Nadregionálním turnaji zdolali Sršně Písek i  BK Sokolov a předvedený výkon byl na 1***. Alepak se prakticky Krajský přebor nehrál, např. Plzeň odehrála 2 utkání 25.9.2021 a další pak až 8.1.2022. Začal chybět pravidelný zápasový rytmus. My jsme sice ještě poslední sobotu v listopadu na dalším Nadregionálním turnaji porazili rozdílen 40 bodů Rokycany, ale padli jsme se skvělým Brandýsem. Vánoční turnaj ve Strakonicích měl slabé obsazení a vítězství utvrdilo kluky v tom, že jsou výborní a že proto ani nemusí dávat do tréninku maximum. To se projevilo ztrátou rychlosti, agresivity a také jsme přestali využívat tu vždy nejlepší a nejúčinnější  zbraň našich týmů – nacvičené akce. A také jsem nabyl pocitu, že oddechový čas začali kluci brát skutečně jako oddechový a ze hřiště míří nejdříve pro lahve s pitím, tak prohodí pár slov se spoluhráči na střídačce a když už jim „zbyde čas“, zamíří k trenérům jejichž slova a pokyny jdou jedním uchem dovnitř a druhým hned ven. Kde jsou časy, kdy při ohlášení time outu spěchali na střídačku, aby si vyslechli co a hlavně jak musí zlepšit. Jak týmu sdělil po utkání kolega M.Toman, poslední utkání odhalila nedostatky, které se do naší hry vrátily zpět a na jejichž odstranění budeme muset na trénincích tvrdě zapracovat. Já nemohu než 100% souhlasit a dodat, že rovněž musíme do týmu co nejrychleji a co nejlépe zapracovat hráče z týmu U11. Tím se vytvoří širší konkurenční prostředí a hráčům, kteří dodnes spoléhali na to, že si mohou na hřišti co chtějí, ztrácet míče a nebránit a stejně je není možné kvůli nízkému počtu hráčů střídat, dnes vznikla konkurence, která se jistě nebude chtít spokojit pouze s místem na střídačce. Škoda, že tomu tak nebylo už od září. Mohli jsme být jinde.“

Pokud tedy Plzeň vyhraje své utkání v Rokycanech, což nebude zase tak snadné, musel by náš tým v posledním utkání kvalifikace v Plzni prohrát o 51 bodů nebo by utkání muselo být z pravidly daných důvodů kontumováno ve prospěch Plzně. Ale jak říká náš trenér "Obvykle se dějí věci obvyklé a jen neobvykle se dějí věci neobvyklé", je takový konec kvalifikace nepravděpodobný.

Tabulka kvaifikace
1. BK Klatovy 3 3 0 268:126 6
2. BK Lokomotiva Plzeň 2 1 1 115:151 3
3. SKB Rokycany 3 0 3 149:255 3