Postup na Národní finále potvrdili tradičně – STOVKOU !

Jindřich Svojanovský, 6.4.2022

Možná pár šedivých vlasů, možná i pár vrásek, přibylo těsně před posledním kvalifikačním utkáním o postup na Národní finále mladších minižáků U12 trenéru Svojanovskému a jeho asistentovi Tomanovi. Tým, který suverénně prošel Krajským přeborem, když zvítězil ve všech 12 utkáních a dosáhl skóre 1045: 354, následně v kvalifikačních utkáních zdolal doma Plzeň, Rokycany a zvítězil i v Rokycanech,  se dostal nečekaně do velkých personálních problémů v den posledního utkání na palubovce v Plzni. Ne poprvé chyběl pro zranění během mimobasketbalových aktivit kapitán týmu Petrovický, tentokrát pád z koloběžky, další hráči pak ulehli doma s virózou, žaludečními problémy nebo jim ve hře bránila dlaha na zlomených prstech. Až opravdu „za pět minut 12“ se podařilo, po velké mobilní a mailové komunikaci zajistit p.Tomanovi potřebný počet hráčů. V případě, že by se do Plzně jelo pouze s 9 hráči, což byl stav ještě kolem 11:20 hod, byl by utkání zkontumováno ve prospěch Plzně. Ta by si pak již nenechala utéct vítězství v Rokycanech a z cesty na NF U12 do Žďáru n.S. by se radovali hráči z krajské metropole a pro náš tým, po celém to 3letém snažení (v letech 2020 a 2021 se NF nekonaly z důvodu covidu), účasti na všemožných turnajích, náročných soustředěních a utkáních, kdy v rámci kraje nikdy neprohráli, by zbyly jen oči pro pláč. I tak krutý dovede být sport.

Možná proto se nakonec 11 hráčů, kteří dorazili do Plzně, semklo v jednu sílu víc, než jindy, aby vybojovali poslední bitvu a zajistili pro sebe i své zraněné či nemocné kamarády a také pro náš basketbalový klub zasloužené místo mezi elitou českých a moravských týmů mladších minižáků. Do vstupní pětky nasadili naši trenéři Honzu Šlofa, Svobodu, Krajzingra, Turečka a Šťastného. A kluci hráli přesně tu hru, ke které je trenéři vedou na tréninku. Základem byla především obrana, díky které jsme získali řadu míčů a následně jsme z rychlého protiútoku úspěšnými dvojtakty navyšovali naše vedení. Nakonec z toho bylo vítězství v 1.čtvrtině 25:10. Naše druhá pětka ve složení Toman, Lukáš Kydlíček, Vojta Theimer, Ulrich, Bošek a střídající Blahník se rozhodně nechtěla nechat zahanbit. V obraně nedovolila domácím skórovat a v útoku byla ještě o koš úspěšnější … čtvrtina 27:0 a v poločase tedy 52:10.

Druhý poločas nabídl identický obrázek hry jako ten první. Za zmínku stojí snad jen nucené střídání Svobody, který se hlavou srazil s protihráčem. Nahradil ho Blahník.Když se utkání schylovalo ke konci a na ukazateli skóre jsme měli na naší straně číslo 99, využili naši trenéři pravidel a přesunuli míč zpod našeho koše až na polovinu soupeře. Zbývalo 16,4 vteřiny a v oddechovém čase si hráči prohlédli menší změnu herní varianty při vyhození míče z autu. Lokomotiva zareagovala přesně tak, jak jsme očekávali. Uvolnění Lukáše bylo vzorné stejně jako přihrávka druhého Lukáše. Tým i rodiče v hledišti aplaudovali stovce, jediný nešťastný byl otec autora trenér M.Toman 😊. Jeho syn sice ještě stačil zachytit míč, jak domácí vyhazovali a dát „and one“ tedy koš + proměnit trestný hod za faul, otce však po náročném dni a vidinu smažení řízečků moc nepotěšil.

BK LOKOMOTIVA PLZEŇ  -  BK KLATOVY  15 : 104  (10:25, 0:27, 3:24, 2:28)

Trenér Svojanovský: „Jsem rád, že jsme se vyrovnali s absencí několika hráčů a nakonec jsme si z Plzně odvezli vysoké vítězství. Po turnaji ve Žďáru v posledním březnovém víkendu, trénincích během týdne i startem některých kluků za tým U13 v Sokolově a těch mladších v kvalifikaci o NF U11mix s Rokycany je vidět na řadě hráčů určité zlepšení. Dnes mě velice příjemně překvapil Pepa Bošek tím, jak vnesl do své hry to, co bylo řečeno v oddechových časech. Byl ale úspěšný i při zakončení. Stejně tak Šimon Tureček každou úspěšnou obranou i každým zapojením do útoku výkonově roste. Nezklamal ani Štěpán Ulrich, který dokázal eliminovat vysokého pivota domácích, až získá větší sebedůvěru v útoku, bude to terno. Své úkoly si splnil i Marek Šťastný (roč.2012) i když se věnuje basketbalu teprve od podzimu 2021, další zkušenosti si odnesl další začátečník Tomáš Blahník. Věřme, že nám nastoupený trend a tempo vydrží a vše zúročíme na Easter Cupu a pak i na Národním finále.“