Příchod jara oslavili postupem na MČR U13 !!!

Jindřich Svojanovský, 20.3.2022

BK LOKOMOTIVA PLZEŇ  -  BK KLATOVY  11 : 109

BK KLATOVY  -  BK LOKOMOTIVA PLZEŇ  120 : 9

Favorité se vším všudy

Když STK ČBF OZČ sdělilo, že o postup na finálový turnaj Mistrovství České republiky starších minižáků U13 se v Plzeňském kraji budou ucházet pouze týmy BK Lokomotiva Plzeň a BK Klatovy, bylo takřka jisté, kdo do souboje o postup vstoupí v roli favorita. To především proto, že v této sezóně se tým Klatov střetl s Plzní 4krát a zaznamenal vždy výsledek vyšší než 100 nastřílených bodů:  143:9. 136:3, 102:16, 105:19. O tom, že tým zpod Černé věže pojede 13 – 15. května do Děčína nebylo pochyb a o víkendu to naši kluci i potvrdili dalšími dvěma stobodovými příděly.

Bez porážky v U11, U12 i U13 – šnůra dnes činí 40 utkání

Tým, který bude reprezentovat na MČR jak náš klub, tak i město Klatovy a nakonec i Plzeňský kraj má na svém kontě téměř neuvěřitelnou historii. Od sezóny 2019/2020, kdy se poprvé představil v Krajském přeboru kat.U11 až do dnešních dnů zvítězil ve všech 40 utkáních a připsal si na své konto tituly krajských šampiónů sezóny 2019/2020 a 2021/2022, když sezóna 2020/2021 byla už po 2 utkáních z důvodu covidu zrušena. Jinak by ta vítězná šňůra byla ještě delší a počet titulů o jeden vyšší. Už jen fakt, že v této sezóně kluci dokázali z 12ti utkání v 6ti zatížit konto soupeře 100 body a dosáhnout průměrného skóre na 1 zápas 100,4 : 22,75 je svým způsobem unikum.

Bez práce by nebyly koláče postupu na MČR

Velké výsledky, a tím postup na finálový turnaj MČR, kterého se zúčastní 12 nejlepších týmů z celé České republiky, rozhodně je, se nerodí z řečí a z pouhého vytýčení odvážných cílů, pokud za tím nestojí tvrdá práce, která občas potřebuje i tvrdé chlapské slovo. Basketbalový tým jdoucí za naplněním snů všech hráčů není žádný „vyšívací kroužek“, kde co se nevyšije dnes se vyšije zítra, pozítří či za týden. Jak to na jaře 2021 umožnila hygienická opatření, začal se tým připravovat a kvalitu své připravenosti si prověřil v červnu, kdy jsme v hale CMS pořádali turnaje SpS spadajících pod SCM Plzeň. Street v Plzni jsme v U13 obeslali hned 2 týmy z nichž ten silnější bojoval ve finále s děčínským Kouba Basketem. Od 1.srpna se makalo venku i na Husáku, v půlce srpna pak všichni absolvovali náročné soustředění. Část týmu pomohla k vítězství U14 na turnaji v Kyjově, druhá, ta mladší, k vítězství na turnaji v Hradci Králové. Na Steel Cupu v Ostravě jsme zdolali Flames Ostrava, prohráli jsme těsně s NH, ale následně zdolali Spartu a v boji o bronz i Sokol Pražský. A takto připraveni jsme potom prolétli krajským přeborem, vyhráli doma turnaj ČBF, kde jsme zdolali jak Sokolov, tak i Písek. Na dalším turnaji ČBF v Táboře jsme sice prohráli s Tygry Praha ale také deklasovali táborské Medvědy. Vybojovali jsme postup, cílem ale je uspět v Děčíně. A příprava na MČR začne už od úterka.

 

Postupový víkend podrobněji

Sobota 19.3. a vyrážíme do Plzně. Nezvykle hrajeme až v 16,30, tedy spíše je třeba říci, že jsme měli hrát. Před naším zápasem se dohrává ženský volejbal a my čekáme, čekáme a čekáme. Pak zavelí trenér a nezvykle se rozcvičujeme a připravujeme se na zápas v běžeckém tunelu. Po skončení volejbalu se přesouváme do haly a s půlhodinovým zpožděním startuje první zápas o postup. Po odehrání 2 minut sice vedeme 6:4, ale na domácím týmu je patrné velké odhodlání a bojovnost. Pak ale již rozhráváme naše akce, zaskakujeme soupeře jejich drobnými změnami a naše vedení roste. První čtvrtina 24:7 z našeho pohledu. Naše druhá pětice povoluje soupeři jen jediný bod a tak už v poločase jsme na skóre 49:8. Ani třetí čtvrtina není taková, jakou by hráči chtěli a zejména bránění nám nesedí, jsme málo agresivní a na hráče Lokomotivy nevytváříme dostatečný tlak. Neměří se 24 sekund a to hraje do karet domácích. Vítězíme ve čtvrtině 20:3 a vypadá to, že poprvé nebudou po utkání s Plzní v této sezóně smaženy „stovkořízečky“. Do závěrečné čtvrtiny ale vstupujeme s pěticí, která se nebojí na soupeře vytvořit tlak. Často získáváme míč už na soupeřově polovině a pod taktovkou kapitána týmu Filipa Šnejdara excelují Lukáš Kydlíček a Honzík Šlof. Tedy hráči, kteří věkově patří do U11. Když do konce utkání chybí ještě minuta, dává Šnejdar na 99:9 a hned potom získává míč Fanda Kinský a paní Maruška, jeho maminka, začíná přemýšlet, kde koupí maso 😊. Nakonec ještě navyšujeme na závěrečných  109:11.

Nedělní ráno 20.3. a po 14 hodinách od závěrečného klaksonu v Plzni startuje odvetné utkání v Klatovech.  A po rozskoku ztrácíme míč a soupeř, který riskantně sestavil první pětici ze svým nejlepších hráčů jde do vedení 2:0. Brzy však dochází Lokomotivě pára a našemu trenérovi vyhovuje, že úvodní pětice musí ukázat svoji kvalitu proti fyzicky stejně zdatnému soupeři. Výkon je to sice z naší strany trošku kostrbatý ale nakonec hráčům Plzně povolíme jen 3 body při našich 23. Ve druhém hracím období to sice nevypadá jak před týdnem proti Keltům z Nového Strašecí, ale Plzeň má jen jediného hráče, který je schopen ohrozit náš koš a s ním si dokážeme poradit. 41:4 prezentuje co se na palubovce dělo. Neměníme sestavu, kluci první pětky se aspoň naučí lépe bránit. A že jim to jde o tom svědčí i výsledek čtvrtiny 21:0. Před závěrečnou čtvrtinou vedeme 85:7 a tak na tribuně obsazené rodiči našich hráčů rezonuje otázka kdo bude tím, kdo potěší rodiče realizací stovkořízečkové tradice. Lukáš Toman to nebude neboť ho trenér po několika herních selháních posílá ve 4 minutě na střídačku. V té době naopak Saša Ševčík ukazuje, jak se vyplatí, když si někdo vezme pokyny trenéra k srdci …. získává míč a posunuje nás ve skóre na 97:7, následně vybíhá do rychlého protiútoku a zvyšuje na 99:7 a protože i po zdravotní týdenní tréninkové pauze měl sil na rozdávání, jeho třetí koš v řadě znamenal 100+1 bod a pan Ševčík, který nedávno absolvoval ve Švédsku známý Vasův běh, už začal přemýšlet, čím tentokrát zpestří stovkořízečkový raut. Ještě však nebylo dobojováno a v závěrečných 4 minutách jsme se vyšplhali až na skóre 120:9.

 

Trenér Ing.Svojanovský: „Skutečnost, že se do kvalifikace přihlásila pouze třetí Plzeň a ne druhá Jiskra Domažlice, nám pomohlo, neboť jsme nemuseli nijak výrazně zasahovat do tréninků. Ti, kteří patří věkově do U13 dále trénovali s U14, se kterými hrají i ligové zápasy, ti mladší z U12 se mohli dál připravovat na svoji kvalifikaci a díky tomu odehrát i domácí utkání s Plzní a Rokycany o minulém víkendu a středeční dohrávku v Rokycanech. Vše vítězně a tak i U12 mohou také zcela reálně uvažovat o účasti na Národním finále. Mám rád z týmů Plzně U12/U13 hráče Tomáše Junga. Je slušný, vždy hlasitě pozdraví a jeho podání ruky je upřímné, žádná leklá ryba.  Proto mě i mrzelo, že nemůže v kvalifikaci nastoupit kvůli zlomenému malíčku. Jeho účast by souboji dodala vyšší kvalitu a donutila naše hráče ještě lépe bránit. Příjemně mě překvapilo, že jsme do naší hry promítli určité drobnosti, které jsme nacvičili na jediném společném čtvrtečním tréninku a které nám pomohly k řadě snadných košů neboť se tím změnila některá naše zakončení, na která byli plzeňští hráči připraveni. Navíc to ukazuje hráčům, jak takové maličkosti či detaily jsou pro efektivitu celé akce důležité. Takže budu doufat, že se budou detailům více věnovat. Každý člověk má radost, když má jeho práce pozitivní výsledky. Nebýt covidu, byly by v klubové kronice zaneseny záznamy o titulech a vítězstvích našich minižákovských týmů v podstatně vyšších číslech a nechci domýšlet, kam by naše týmy dokráčely na Národních finále. Také Christmas Cup 2019, kdy se v kat.U12 probojovaly naše týmy U12 a U11 až do semifinále a pak spolu sehrály památný zápas o 3.místo, je důkazem, že i přes těžkosti, z nichž mnohé si způsobujeme i sami svojí zahleděností do sebe a vytvářením klubů v klubu, je  nutné v Plzeňském kraji s BK Klatovy i nadále počítat. Chtít ale prokázat  kvality tím, že přijdu k hotovému a pak se chlubím cizím peřím a biju v prsa, jak s tou mládeží skvěle pracuji, tedy cesta, která je, až na vzácné výjimky, typická pro naši konkurenci, není ta cesta, po které by měl náš klub jít. Na Easter Cupu 2022 bude náš tým U13 rozdělen mezi týmy U14 a U12 neboť kategorie U13 není vypsaná. Myslím ale, že to klukům pomůže neboť ti skuteční U13 budou muset čelit soupeřům U14 a ti mladší být lídry v U12.“

Níže najdete bohatou fotogalerii u obou víkendových utkání.