Prohry na domácí palubovce po statečném výkonu v žákovské lize

Stanislav Křiváček, 20.12.2009

Teprve podruhé nastoupili klatovští žáci U14 v probíhající sezoně na domácí palubovce k dvojutkání žákovské ligy. Soupeřem jim byla družstva ze severu Čech - Ústí a Děčín. Klatovští, kteří sbírají zkušenosti a jejich družstvo je složeno napůl z hráčů ročníku 1996 a 1997, chtěli dokázat zlepšenými výkony oprávněnost startu v nejvyšší žákovské soutěži. To se jim přes dvě prohry jistě podařilo a jen díky fyzické dominanci hostů pod oběma koši odešli poraženi.

TJ Klatovy : Sluneta Ústí nad Labem 55:73(13:22,32:40,45:53)

Domácí nastoupili do zápasu s velkým odhodláním a to přesto, že soupeř byl téměř na každém postu o hlavu vyšší a fyzicky vyspělejší a v jeho středu hráli 3 hráči, kteří nastupují pravidelně v extralize U16. Důslednou kolektivní obranou se podařilo přes tuto výhodu vyvést hosty z rytmu. Nebýt zbytečně ztracených přihrávek, mohl být po první čtvrtině stav vyrovnaný. Druhá čtvrtina byla v podání domácích vynikající a k již zmíněné obraně se přidal ještě kvalitně zahraný protiútok a proto ji domácí vyhráli 19:18. Ve stejném duchu pokračovali i po přestávce a výsledkem byl ve 3.minutě stav 40:37. Bohužel pak opět domácí zbytečně ztratili několik míčů a neproměnili jasné příležitosti a soupeř vedl po 3.čtvrtině opět o 8 bodů. V poslední části hry klatovští bojovali, ale doplatili na užší a fyzicky slabší kádr. Mezi 2. a 4. minutou této části hry dovolili hostům odskočit po 10ti bodové šnůře na rozdíl 16 bodů a zápas byl rozhodnut. Přes porážku je třeba domácí družstvo pochválit za velmi dobrý výkon v obraně a celkový přístup k zápasu. Z jednotlivců se střelecky dařilo Honzovi Klikovi, na rozehrávce hrál velmi dobře Marek Toman, pod košem se začíná prosazovat Jirka Kubíček. Ostatní musí ještě přidat, aby zvýšili kvalitu celého družstva.

Body: Klika 29,Kubíček 11, Toman M. 7, Jonáš 4, Holý a Kozel 2, Toman J., Paleček, Maděra, Brtník. Šestky 11/5.

TJ Klatovy : BK Děčín 82:106(21:30,45:51,62:75)

Nedělní soupeř byl opět fyzicky zdatnější než domácí, přesto si na něj klatovští věřili o trochu více než na Ústí. Hlavním úkolem bylo zopakovat zodpovědnýsobotní výkon v obraně a pokusit se hrát ještě lépe rychlý protiútok. Jestiže protiútok vyšel výborně, obrana byla v neděli bohužel podstatně slabší a to byl hlavní důvod porážky družstva Klatov. Začátek první čtvrtiny byl ještě vyrovnaný, ale po šnůře hostů 11:0 byl v 6 minutě stav 20:7 pro Děčín. Díky zlepšení obrany domácí získali několik míčů a snížili stav čtvrtiny na 21:30. Stejně jako v sobotu byla druhá čtvrtina nejlepší částí zápasu v podání domácích žáků, kteří ji vyhráli 24:21 a v poločase tak prohrávali o přijatelných 6 bodů 45:51. Přes snahu zápas otočit ve 3.čtvrtině hosté hlavně díky výbornému výkonu hostujícího hráče Kroutila odskočili na rozdíl 13 bodů. V poslední části hry již domácí i vinou zbytečných ztrát nenašli síly zápas zvrátit a hosté navýšili konečný stav na rozdíl 24 bodů v jejich prospěch. Za předvedený výkon je opět třeba pochválit tradiční opory Klatov - na rozehře Marka Tomana, pod košem Jirku Kubíčka a hlavně Honzu Kliku, autora 53 bodů. Ostatní se snažili, ale na všech hráčích družstva je vidět, že jim chybí herní zkušenosti. Každý takový zápas pro všechny znamená obrovskou šanci jak je dohnat a věříme, že v novém roce nás žáci mile překvapí.

Body : Klika 53, Toman M. 12, Kubíček 6, Jonáš a Kozel 4, Toman J. 2, Maděra 1, Brtník, Paleček a Holý. Šestky 23/11.