Prosincový kolaps ! Že by znovu ?

Jindřich Svojanovský, 5.12.2023

Prosinec 2021 … až do poslední vteřiny základní části jsme ve hře o postup do extraligové nadstavby z Ligy U14. V sestavě již delší dobu chybí Josef Šlof z důvodu zranění, které se už mnohokrát diskutovalo. Máme dobré skóre, ale dohráváme Ligu dřív než v ostatních skupinách. Tam se pak dějí divy  a naše skóre nám k ničemu není. Extraliga nám unikla a i když jsme nadstavbu odehráli bez porážky, hořkost zůstala.

Prosinec 2022… ve hře o extraligu máme hned 2 týmy. U14 mají nejlepší útok ve své skupině a stejně tak nejlepší obranu. Doma se však zhroutí a po nejhorším výkonu sezóny prohrávají „boj o postup“ s Jižními Supy.  A U15 to mají ložené. 4 minuty před koncem vedou s Pískem o 10. Pak se někteří chtějí dostat do „historie“, soutěží ve trojkách a Písek otáčí skóre a sen o účasti v extralize je zase fuč!

Prosinec 2023

BA SPARTA PRAHA – BK KLATOVY 82 : 71 (29:10, 17:20, 20:22, 16:19)

Když nabídnete soupeři v Lize U15 na jeho palubovce během první čtvrtiny 8 ztrát míče, pouhé 2 proměněné koše z 10 dvojtaktů a především se prezentujete jen divením a výmluvami, pak i s týmem ze spodní poloviny ligové tabulky prohrajete první hrací období o 19 (!!!???) bodů. Nic vám pak není už platné, že ve druhé čtvrtině máte 12 doskoků v obraně (proti 1 v první) a čtvrtinu vyhrajete stejně jako další dvě a to i přesto, že vaše hra je o několik levelů horší, než když z Klatov odjížděly s porážkami týmy Chomutova a Sokolova. Ale v U15  nemůže po hráčích přece chtít, aby se podívali pravdě do očí a uvědomili si, že jen pouhá účast na tréninku nestačí a také, že existuje něco jako herní disciplína.

BA TYGŘI PRAHA – BK KLATOVY  87 : 68 (17:16, 23:17, 15:14. 32:21)

Nedělní utkání bylo prakticky soubojem našeho kapitána s vysokými hráči domácích. Snahu nelze upřít ani Kinskému, Franta si však musí uvědomit, že musí své emoce výrazně krotit neboť při nich zapomíná na svoji roli v našem herním systému a „v zápalu boje“ má z 5 faulů, kvůli kterým musel opustit velice předčasně palubovku, hned 3 na soupeřově polovině. Ten pátý přímo u naší střídačky, toho byl důkazem. Ale i další hráči se zviditelňovali v tom negativním světle. Jeden či spíše dva  mají již delší čas problém přejít s míčem na útočnou polovinu, další si hraje na snajpra a když to nejde (7/1) tak to jen podtrhne 5 ztrátami a takřka nulovou obranou. A opět divení a gesta hodná hvězd NBA. Už bez Kinského jsme ještě na začátku poslední čtvrtiny vykřesali naději a snížili na 60:52. Pak se však již dokázali prosadit jen Šnejdar a Lukáš Kydlíček, útočné snahy ostatních snadno eliminovali domácí v samém zárodku.

Trenér Ing.Svojanovský: „Kudy chodím, tudy myslím na příčinu našich výkonnostních selhání na přelomu listopadu a prosince. Po letní přípravě, soustředění, turnajích a přípravných zápasech jsme schopni hrát otevřenou partii s každým a vyhrát i těžká utkání. A namísto toho, aby to hráče povzbudilo, aby si uvědomili, že jen poctivá práce přináší koláče, přijde období, kdy hráči sice chodí na tréninky, ale v přesvědčení, že už není třeba tvrdě pracovt, že koláče budou i bez práce, nedávají tréninkům, co je třeba a pobídky a připomínky trenéra jdou jedním uchem dovnitř a druhým ven. Oni přece ve svém věku vědí všechno nejlépe. O to je to letos ještě horší a platí to nejen o týmu U15, ale stejně tak o U17. Ani fakt, že nás Lokomotiva doma doslova deklasovala, na věci nic nezměnilo. Řeklo by se „zápas blbec“. Ale jak nazvat první čtvrtinu na Spartě, kde to vypadalo jako když závodí Usaim Bolt s někým, kdo má obě nohy v sádře. Den idiot? A kdy přijde den debil?  Nejsem trenér, který hráčům na tréninku hodí míč, aby si zahráli, sedne si do kouta a čte si na mobilu informace. Oni stále ještě mají šanci jít nahoru a tak se jim snažím dát maximum i když do očí řečená pravda mnohé z nich bolí. Ale jinak to nejde. Stále musí cítit, kolik toho ještě neumí. Naše hra stojí na kolektivu, zejména v obraně musí všech 5 hráčů věřit jeden druhému. To je o disciplíně a vědomí, že když jeden selže, zřítí se vše jako domeček z karet. A toho jsme byli teď o víkendu svědky takřka u všech hráčů, kteří se nedokázali adaptovat na hru soupeře, chyběli tam, kde být měli a pohybovali se tam, kde nemají co dělat.“