První ze tří utkání doma během 7 dnů.

Jindřich Svojanovský, 23.3.2023
Kluci U15, i přes pouze průměrný výkon, poslali Vyšehrad zpět do Prahy se stovkou na kontě.
Kluci U15, i přes pouze průměrný výkon, poslali Vyšehrad zpět do Prahy se stovkou na kontě.

Kdysi obávaná „bašta kvalitního basketbalu v Praze“ Sokol Vyšehrad v posledním desetiletí hodně slevil ze své pověsti a rozhodně jeho dnešní týmy nepatří k těm, ze kterým se soupeřům třesou kolena už před úvodním rozskokem. Starší žáky z Vyšehradu jsme přivítali ve středu 22.3.2023 v utkání Ligy U15, které bylo náhradou za nesehrané utkání z 19.2.2023.

BK KLATOVY – SOKOL VYŠEHRAD  108 : 23 (32:10, 24:2, 29:7, 23:4)

Při předzápasovém rozcvičování by asi nikdo netipoval, že náš soupeř má aktuálně na svém kontě pouze jediné vítězství v nadstavbě, když v základní části prohrál všech 14 utkání. Dva vysocí hráči, ostatních pět dle pozorování slušně technicky i střelecky vybaveno. A také viditelně kvalitnější rozcvičování, než jak se prezentoval při rozcvičení náš tým, kde se hráči tvářili, jako by je unavovalo, že mají hrát ve všední den utkání. Osobně jsem si připadal velice trapně, když mi jeden z rozhodčích sdělil svůj postřeh – „Za 5 minut se má hrát a ti vaši kluci se ještě ani pořádně nerozběhli“.

Po úvodním rozskoku se ale věci změnily. Díky ziskům míče jsme se dostali snadno k 11 bodům, když svoji první kariérní trojku zaznamenal Lukáš Veselský. Hosté se trefili až ve 4.minutě „lucky trojkou“, pak na chvíli vyrovnali hru (15:7), když výrazně poklesla kvalita naší obrany. Ti, co nebyli schopni a ochotni plnit své obranné povinnosti, tedy buď jim chyběl důraz nebo ani po 3 letech nácviku nezvládali plnit určenou taktiku, odcházeli na střídačku. I proto se během první desetiminutovky dostali na palubovku všichni naši hráči.

„Každý zápas s cizím soupeřem je lepší, než sebedokonalejší trénink“. To je stará sportovní pravda. A tak jsme zkoušeli naše léta nacvičované akce a ……….. nestačili jsme se divit, jak nejsme schopni postavit clonu, jak špatně ve cloně pracujeme, jak většina hráčů najednou neví, jakou mají v příslušné akci roli. A také, jak mnozí hráči dělají na hřišti ze sebe diváky a bez pohybu přihlížejí, jak jeden či dva jejich spoluhráči hrají. A aby tomu dali korunu, tak se postaví poblíž vymezeného území, čímž umožňují svým obráncům  „ucpat bednu“ a znemožnit tak zakončení 1 na 1. Autorem stého bodu byl překvapivě Jarda Melka, kterému se v utkání zdaleka nedařilo podle jeho představ. Podobně na tom byl i Kodyš či Kavka.

Statistika: Šlof 39 (5x3) - 5/2 – 0 !!??, Veselský 17 (1x3) – 4/0!!?? – 1, Kinský 12 – 0/0 – 1, Kodyš 10 – 0/0 – 2,  Kotáb 9 – 2/1 – 1,  Melka 7 – 2/1 – 4,  Kavka 5 – 2/1 – 1,  Kolacki 5 – 2/1 – 5, Kydlíček M. 2 – 0/0 – 1, Ševčík 2 – 0/0 – 0. Pavelec 0 – 0/0 – 0.

Trenér Ing.Svojanovský: „Dnešní náctileté asi již nezastihla doba pohádek před spaním a tak je jim hodně cizí moudro o tom, že pýcha předchází pád, nebo že bez práce nejsou koláče. Zaráží mě to o to víc hlavně proto, že kluci mají ve svém bezprostředním okolí několik konkrétních příkladů, jak se uvedená moudra v tom basketbalovém životě uplatňují. Ale jakékoli domluvy jsou, slovy klasika, marné, marné, marné. Asi jako házet hrách na zeď v naději, že na ní zůstane. Dnes dostalo šanci si zahrát v Lize U15 hned 5 hráčů z U14, chyběl jen nemocný Štěpán Kmetek a zraněný Filip Šnejdar. Pro tu pětici to byla další várka zápasových zkušeností proti fyzicky vyspělejším soupeřům. Zkušeností, které by měli zúročit v závěru nadstavbové části a také na Easter Cupu.“

V sobotu 25.3. přijde na utkání Ligy starších žáků U15  vedoucí tým ligové nadstavby Sokol Sršni Písek. Ten všech 8 svých nadstavbových utkání vyhrál a je tedy v čele tabulky. Nerad připomínám, že v Písku jsme před poslední čtvrtinou vedli  57 : 66. V závěrečné desetiminutovce nás domácí doslova zašlapali do palubovky a otočili skóre na 84 : 72. Sobotní utkání začíná v 15,00 hod.

A i příští středa 29.3. bude ve znamení Ligy U15. Opět od 17,00 hod přivítáme naše rivaly z BK Jiskra Domažlice.