Razantní rozloučení s žákovským basketbalem

Jindřich Svojanovský, 17.4.2023
Na tabuli je stav 22:96 a 8:22 min do konce. Je zřejmé, že i tentokrát překonáme na Vyšehradu stovku.
Na tabuli je stav 22:96 a 8:22 min do konce. Je zřejmé, že i tentokrát překonáme na Vyšehradu stovku.

Čas je neúprosný. Když někteří z týmu dnešních starších žáků U15 před 8 lety přišli na první  sraz nejmenších basketbalistů, setkali se zde s řadou neznámých kluků, se kterými postupně vytvořili tým, který byl doplňován dalšími talenty, stejně jako těmi, kterým basketbal imponoval a cítili se dobře v kruhu svých vrstevníků. Ano, bylo to 17.5.2015 a tak hojnouúčast nečekal asi nikdo. V tentýž čas bojovali hokejisté v Praza na MS s USA o bronzové medaile. Zde je malá vzpomínka doplněná fotografiemi, na kterých jistě najdete i mnohé z těch, kteří dnes reprezentují náš klub:

https://www.basketbal-klatovy.cz/novinky/nedelni-prehlidka-talentu-na-cms-%E2%80%93-chlapci-1389

Drnovým potokem proteklo mnoho vody, kluci propotili na trénincích či zápasech mnoho triček, aby se o víkendu 15 a 16.4. naposled postavili svým soupeřům jako starší žáci, když předchozí kategorie nejmladších minižáků, mladších minižáků, starších minižáků a mladších žáků, stejně jako tu současnou, absolvovali s počtem vítězství, který mnohonásobě převyšuje skutečně malý počet proher. Generaci vzešlou z výše uvedeného srazu zdobí dlouhá řada často vyhraných turnajů, 4.místo na NF 2018, několik titulů krajských přeborníků a některé i dvojnásobná účast na Final Four jr.NBA, kde ta druhá skončila ziskem mistrovských prstenů.

Letošní sezóna sice neskončila naplněním vysněného cíle, tentokrát skutečně plně vlastní vinou, kdy příčinou nepostupu do extraligové nadstavby, která by našemu klubu po letech opět svědčila, byla vlastní nedisciplinovanost a nerespektování dohodnuté taktiky v rozhodujícím utkání doma s Pískem. Frustrace z nepostupu a také postupující pubescentní přístup k tréninkům pak zmařili záměr absolvovat nadstavbovou Ligu A bez porážky. Závěrečné dvě utkání si ale kluci užili.

 

SOKOL VYŠEHRAD  -  BK KLATOVY  34 : 113  (3:37, 7:19, 10:31, 14:26)

Kdyby na naší lavičce seděl pouze jediný náhradník, dalo by se pochopit, že náš tým bude hrát opatrně, aby neměl problém s fauly a hráči vydrželi se silami celých 40 minut. Když ale na střídačce sedí 7 hráčů nadržených na to se dostat na hřiště a trenér předepíše aktivní obranu s maximálním tlakem na hráče s míčem a krytím koridorů přihrávek, nemůže se stát, že nás domácí tým ze dna tabulky donutí hned 2krát ke ztrátě a jde do vedení díky snadnému obejítí našeho obránce, který nejeví žádnou snahu svého protihráče ubránit. Když pak není naplněn základní princip naší „transition offense“, tedy přechodu do útoku, musí přijít střídání, aby si hráči na palubovce uvědomili svoji nahraditelnost. A světe div se, najednou to jde, najednou se domácí nemohou dostat ani za svůj perimetr a na konci první čtvrtiny je z vedení domácích 2:0 stav 3:37 !!! Na hřiště se postupně dostávají další a další naši hráči, ten, který není naladěm na důslednou obranu  a není koncentrován na minimalizaci nevynucených ztrát, opět se zase rychle vrací na střídačku. Parazitovat na nasazení spoluhráčů a šetřit síly jen na útok není možné!! Poločasových 56 bodů je předzvěstí vysokého vítězství. To také přichází i když zejména někteří mladší hráči z U14 zdaleka nenaplnili, co se od nich očekávalo a při startu za starší očekává.

Statistika: Melka 22 – 3/2 – 2, Kinský 17 – 4/3 – 3, Šlof 17 – 4/3 – 1, Kodyš 13 – 3/1 – 1, Kotáb 12 (2x3) – 1/1 – 1, Veselský 10 (1x3) – 3/1 – 0,  Kolacki 9 – 2/1 – 5, Kavka 4 – 0/0 – 1, Ševčík  4 – 0/0 – 1, Kmetek 3 – 2/1 – 2, Šnejdar 2 – 0/0 – 1, Pavelec 0 – 0/0 – 3.

 

BK KLADNO  - BK KLATOVY 62 : 140  (18:29, 17:35, 13:45, 14:31)

Začátek utkání přesně reflektuje, jak dokáží hráči  plni přesvědčení o své nadřazenosti nad soupeřem, absolutně nerespektovat dohodnutou taktiku. Domácí nastoupili až možná s nezdravým respektem, když však zjistili, že proti nim stojí dřímající, zívající a především  tým neochotný plnit základní premisy basketbalu jako je krytí hráče s míčem, řádně box outem zajištěný obranný doskok či komunikace v obraně, začali hrát „svůj basketbal“ a po 5 minutách vedli 13:8 a náš Šlof, zaskakující v obraně za ty, kterým se bránit moc nechtělo, potřetí fauloval. Proti poslednímu týmu tabulky jsme „vyrobili“ během první čtvrtiny 12 ztrát, což většinou nemáme ani za poločas. Varovná střídání mnohé neprobudila, a tak se hráči na palubovce měnili jako figurky na orloji. Na konci 8 minuty jsme sice už vedli 21:18 a jen díky chybám domácích, kteří až příliš spěchali s vyrovnáním, jsme uzavřeli čtvrtinu 4 koši v řadě. Na začátku druhé čtvrtiny jsme opět nezodpovědně nechali zcela volného domácího trojkaře a dali domácím vítr do plachet dvěma ztrátami Pavelce během snad půl minuty. Zdatně mu, bohužel ve ztrátách, konkuroval Veselský, který svůj mátožný výkon  vyšperkoval několika neproměněnými šoupáky. Naštěstí střípky své dávné formy trošku slepil Kavka, který 8 body ve druhé čtvrtině dobře sekundoval Kodyšovi, který jich nastřílel 9. Šlof se s 3 fauly šetřil na lavičce pro druhý poločas. Byl však vyslán na hřiště po našem oddechovém čase, když 7 vteřin před koncem poločasu jsme vyhazovali míč ze strany a díky dobře sehrané dohodnuté akci právě na Šlofa se nám podařilo skórovat. Ve III. čtvrtině přicházeli na palubovku  a zase odcházeli na střídačku hráči, kteří v nedělním ránu přestali rozumět českému jazyku. Jinak si nelze vysvětlit, že pokud dostanu pokyn, že mám bránit č.12, pak se nemohu postavit k č.9 a nechat č.12 bez obrany atd.  Proto dostala prostor znovu sestava s Melkou, Šlofem, Kodyšem a Kinským, které doplnil Kmetek. Ten zůstal na hřišti i v závěrečném období, kdy hrálo cca celých 5 minut na naší straně kvinteto pouze hráčů U14 (dílčí výsledek 9:7 pro nás). V závěru pak byli na hřiště vysláni Šlof, Melka, Kodyš, Kavka a Veselský ke svým posledním minutám za kategorii U15.

Statistika: Melka 28 – 4/2 – 1,  Kodyš 25 – 1/1 – 1, Šlof 25 – 5/3 – 3, Kinský 18 – 7/2 – 1, Kavka 18 – 0/0 – 1 , Kmetek 14 – 2/0 – 1,  Veselský 4 – 0/0 – 1, Ševčík 2 – 0/0 – 4, Pavelec 0 – 0/0 – 2.

 

tabulka

1.

Sokol Písek Sršni

12

12

0

1280:566

24

2.

BK Klatovy

12

8

4

1071:625

20

3.

Slavoj BK Litoměřice

11

9

2

889:533

20

4.

BA Tygři Louny

12

6

6

846:749

18

5.

BK Jiskra Domažlice

11

4

7

770:928

15

6.

Sokol Vyšehrad

12

1

11

527:1157

13

7.

BK Kladno

12

1

11

533:1358

13

 

Pozn. V tabulce není započteno neodehrané utkání Slavoj Litoměřice – Jiskra Domažlice.