Repríza horší premiéry

Jindřich Svojanovský, 27.11.2023

I když měli naši hráči v odvetném utkání s týmem z čela tabulky Nadregionální ligy U17 SKB Rokycany tentokrát výhodu domácího prostředí, nedokázali se zejména v nitru svých myšlenek přenést přes fakt, že díky rozhodnutí vedení klubu mají jedinečnou šanci získávat cenné herní zkušenosti a zvolit k tomu i odpovídající zodpovědný přístup. Své ovšem sehrála i skutečnost, že na rozdíl od utkání v Rokycanech bylo tentokrát zastoupení hráčů U15 výrazně vyšší. A pokud toto utkání přineslo, kromě slušného výsledku, něco pozitivního, pak to bylo zjištění, že v utkání proti starším soupeřům se mohou uplatnit hráči s identickým či jen o něco málo nižším stádiem fyzické vyspělosti. I když disponujeme několika šikovnými hráči s výškou kolem 160 cm a váhou kolem 60 kg, nejsou tito hráči ještě mentálně připraveni svádět vyrovnané souboje s hráči přes 180 cm výšky a 80 kg váhy. Dalším problémem podmíněným především aktuálním věkem je skutečnost, že jen někteří hráči dokáží přistupovat ke každému utkání, ať již jde o celostátní ligu nebo NRL nebo přípravné utkání, stejně zodpovědně se snahou nechat na palubovce vše nejlepší ze své hry. Je někdy až trapné (nebo pro neznalé k smíchu), jak někteří, většinou ti výkonnostně pokulhávající, se snaží své chyby (neproměněné dvojtakty, střelba s nulovou úspěšností, školácké ztráty atd.) zamaskovat svojí hranou ležérností, lehkovážností a úsměvy, jakoby by je dokonce obtěžovalo, že „musí“ být na hřišti.

BK KLATOVY „B“ -  SKB ROKYCANY  95 : 38 (39:12, 20:15.18:5, 18:16)

Hostující trenér p. Z.Pechman přivezl do Klatov 12 hráčů. Sice chyběl Kuffner, na straně druhé se v sestavě objevili Plachý a Veselý, oba roč.nar.2006. To ale je zcela v souladu s pravidly NRL. Náš trenér i přes řadu povinností spojených s přípravou míčů,, světelné tabule, zápisu, haly, stolku, PC, tabletu na elektronický zápis atd.atd. našel čas, aby přiměl své svěřence k řádné rozcvičce. A tak diváci tentokrát nemuseli sledovat, jak někteří hráči získávají „provozní teplotu“ až během prvních 6 minut utkání. První desetiminutovka a na našem kontě 39 bodů ! A to proto, že se již během ní vystřídalo na palubovce 9 hráčů, kteří obranným nasazením umožnili soupeři nastřílet jen pouhých 12 bodů, většinou ale po chybách naší vysunuté obrany. Týmy z ligy U17 by dokázaly tyto chyby trestat určitě častěji a úspěšněji. V dalších čtvrtinách ani ne tak proto, že třeba někteří naši hráči U15 roč.2009 stáli proti již jmenovaným hráčům roč.2006, ale hlavně kvůli nepochopitelnému  přeřazení z rychlostního stupně 5 na  rychlost odpovídající vyjíždění z garáže, se hra vyrovnala. Ten většinový nezájem „si zahrát“ s potřebnou koncentrací a soustředěním vedl až tak daleko, že trenér musel doslova vyhnat z palubovky celou pětku, která ve 4 útocích po sobě ztratila míč již u soupeřova perimetru lajdáckou přihrávkou či po driblinkovém extempore končícím ztrátou míče.

V těchto chvílích, a nebylo jich v těch 10 vítězných utkání v řadě málo, si často říkám, zda vůbec má start týmu v NRL význam. Proč raději nejít na procházku nebo si zajít zaplavat do bazénu nebo něco pěkného přečíst, než řešit, že někdo ignoruje rozcvičku, jiný donekonečna opakuje na hřišti chyby, které mu jsou vytýkány na každém tréninku, další dává najevo, jak ho hra nebaví, mnozí pak zcela opomíjí, že mají na hřišti spoluhráče a vidí jen sebe, míč a soupeřův koš. A mnozí se již přestávají rychle vracet, nebrání a číhají, až jejich bojující spoluhráči získají míč, aby jim ho přihráli a oni dali koš z rychlého protiútoku. Kde jsou ty doby, kdy se souhra zakončená krásnou oku ladící přihrávkou cenila víc, než to úspěšné zakončení. Dnes to většina hráčů raději cpe přes bloky dvou i tří obránců namísto přihrávky na svého volného spoluhráče pod košem. A nejhorší je, že ti mladší se to učí od těch starších a stejně jako oni, hledají důvody svých chyb všude, jen ne u sebe“, konstatuje smutně náš trenér. Asi proto, že ví, jak takový přístup hráčů pak končí. Myslet si, že „v lize se soustředím“, „v lize začnu bránit na 120%“, „v lize půjdu až na hranici snahy“ atd. to jsou taková těšínská jablíčka. Pravda je jen jedna – kdo nedokáže odvést disciplinovaný a plnohodnotný výkon proti slabším soupeřům, nelze od něj očekávat, že to bude jiné proti těm silným.

Statistika: https://www.cbf.cz/souteze/zapas_431355_soutez_4229.html

 

Tabulka Nadregionální ligy U17

 

Tým

Zápasy

Vítězství

Porážky

Skóre

Body

1.

BK Klatovy B

10

10

0

974:421

20

2.

SKB Rokycany

10

7

3

733:751

17

3.

BK Jiskra Domažlice

10

6

4

904:656

16

4.

BK Medvědi Tábor

10

5

5

606:580

15

5.

BA Grizzlies Plzeň

10

4

6

741:732

14

6.

Kaplice Grizzlies

10

4

6

715:752

14

7.

BK Příbram 2000

10

4

6

676:815

14

8.

SKB Strakonice

10

0

10

481:1123

10