Show se valí z Pardubic do Klatov a Strakonic

Stanislav Křiváček, 21.3.2010

Jen fanoušci a hráči vydýchali intenzivní zážitky z All-Star NBL, je tu další vrchol sezony - Tipsport Cup Final-8 Českého poháru mužů.

Jde opět o podnik, který si nadšený fanoušek basketbalu nemůže nechat ujít. Jedná se totiž o akci v českých podmínkách revolučního charakteru.
Na třídenním klání se od čtvrtka do soboty o druhou největší českou trofej utká osmička celků. A navíc - ve dvou městech. Klatovech a Strakonicích.
Letos poprvé byl zvolen formát, kdy na turnaj Final-8 postoupilo nejlepších šest celků po polovině základní části NBL, tedy obhájce trofeje z Nymburka, dále Nový Jičín, Prostějov, Pardubice, Děčín a Opava.

Tyto týmy doplnil na osmičku vítěz úvodní vyřazovací fáze poháru BK Ústí nad Labem a na "Divokou kartu ČBF" bude startovat lídr první ligy a horký aspirant na postup do Mattoni NBL z Plzně.
Kdo se kdy, kde a s kým utká, najdete v přiloženém programu Final-8. Obě města si zápasy rozdělí téměř fifty-fifty, jen sobotní noční finále a duel o bronz připadly Klatovům, jež letos slaví 750 let od založení města a tamní basketbal navíc třičtvrtěstoletí basketbalu na jeho území.
Jedna věc je jistá. Nymburk dostane šanci pomstít se za poslední ligové pokoření Orlům, a sice v předpokládaném semifinále. Uspěje-li, může pak ve finále srovnat účty i s Novým Jičínem, pokud ten přejde přes Ústí a vzápětí přes lepšího z dvojice Pardubice - Děčín.
Proč vůbec vznikl formát Final-8? Podle člena výboru ČBF Zdeňka Břízy nebyla jediným motivem snaha zvýšit atraktivitu soutěže a převést do Česka úspěšnost španělského Copa del Rey.
"Dalším důvodem tohoto formátu je zviditelnit týmy z první ligy, aby měly zastoupení při vrcholu této soutěže a mohly se utkat s českou špičkou," řekl Bříza.

Plzeň podle něj dostala divokou kartu od ČBF proto, že dlouhodobě usiluje o postup do NBL a také proto, že federace chtěla povzbudit region aktuálně prostý nejvyšší mužské soutěže.
K vyšší úrovni i k pokrytí nákladnějšího třídenního klání pomohl nový partner, díky němuž tentokrát vítěz Final-8 zinkasuje 200 000 korun. Na každého hráče týmu by tedy měla připadnout pětimístná sumička. Prize money dostanou i finalista a třetí a čtvrtý tým. Každý z účastníků navíc obdrží příspěvek 25 tisíc.
Zajímavý je čas sobotního finále: 21 hodin. Jeho geneze zaslouží vysvětlení. Final-8 se původně mělo hrát o měsíc dřív, v čase, kdy vrcholí domácí pohárové soutěže jinde v Evropě.

"Jenže tam televize nevysílaly 24 hodin denně olympiádu. Abychom my turnaj mohli ukázat v televizi, museli jsme nakonec zvolit tento termín v poměrně našlapané fázi sezony."

V době dalších sportovních teleakcí však i tak bylo oříškem vyzískat čas pro tři přenosy, tedy jeden z každého hracího dne. A pro sobotní finále bylo podle Břízy jedinou alternativou čas v 21 hodin.
"Měli jsme na výběr, buď hrát dřív a vysílat ze záznamu, nebo hrát rovnou od devíti večer. Nakonec jsme se i proto, že v neděli je volno a ani děti nebudou muset vstávat do školy, rozhodli zápas nasadit na 21 hodin."
Bříza věří, že i přes obtížnější prosaditelnost podobně večerních hracích časů pro utkání NBL v menších městech, je právě doba po 20. hodině dobou budoucnosti.
"Česká televize nám už delší dobu nabízí dávat ligové zápasy od osmi večer a my to na ALK diskutujeme," říká a svůj názor podtrhuje zkušeností z minulé sezony v řecké lize.

"Tam hrál Panathinaikos s Olympiacosem od půlnoci, protože před tím bylo na programu stejné derby ve fotbalové lize. A nebyl s tím nejmenší problém, hala byla plná."
Vedle zápasů samých se studenti čtyř škol v pořádajících městech mohou těšit na besedy s hráči i místopředsedou ČBF Jiřím Zídkem nebo exligovým hráčem Jiřím Novotným. "Na každém setkání by mělo být přes tři stovky dětí," dodává Bříza.
Doprovodné akce se při Final-8 chystají i pro fanoušky a půjde o střelecké soutěže i další souboje. Více vám povíme už brzy.
Petr Hamták
Hledáme dobrovolníky Easter cup 2023