Spanilá jízda Kadetů U17 kvalifikací o ligu.

Jindřich Svojanovský, 31.5.2023

To je v jedné větě stručné vyhodnocení Kvalifikace kadetů o účast v celostátní lize U17 v sezóně 2023/2024.

Špinavé prádlo se má prát doma. Proto se budeme držet této zásady a nebudeme se vracet k událostem, které loni v polovině října přinesly, razantním zásahem vedení našeho klubu, radikální změny uvnitř týmu kadetů. Nebylo jednoduché nastolit režim tvrdé práce, nebylo jednoduché postupně vracet do hry týmu řád a systém, nebylo jednoduché vrátit vztahy uvnitř týmu do období, kdy většina hráčů společně bojovala o medaile na NF 2018 či slavila společně historický úspěch ZŠ Švihov v jr.NBA. Mnohé se většinově podařilo, jsou však ještě oblasti, kde tým čeká ještě hodně práce má-li jít vstříc k dalším náročnějším cílům.

Do týmu se vrátil Petr Žák a plně se zapojili i ti, kteří plánovali ukončit své basketbalové aktivity. Kádr se rozšířil o hráče týmu U15, kteří bojovali o postup do extraligové nadstavby. To dalo týmu silnou lavičku a možnost uplatnit „tempo basketbal“. Vítězství nad Berounem a následně i vysoké vítězství na palubovce Grizzlies Plzeň potvrdilo, že se tým dal správnou cestou. Postup až do finále Vánočního turnaje v Plzni pozitivně zaskočil hráče i vedení klubu, někteří hráči si ale v Sokolově opět připomněli časy, kdy si na hřišti dělali, co se jim zachtělo. Vydřené vítězství v Berouně vrátilo tým do hry o 1.místo v Nadregionální lize a ještě důležitější bylo zjištění, že výkon týmu není odvislý od výkonu dvou či tří hráčů, ale že i další hráči je dokáží plnohodnotně nahradit. Úspěch na Easter Cupu, kdy díky takticky dobře zvládnutému utkání s italským celkem a především pak čtvrtfinálové vítězství nad extraligovou Plzní, již s potenciálními posilami Mrázem a Zikmundem z plzeňské Lokomotivy možná trošku negativně vneslo do hlav hráčů až nezdravé sebevědomí. I proto bylo třeba tým zchladit a zachovat i zápasový režim. Přípravné utkání na palubovce Loko Plzeň vrátilo zúčastněné  hráče zpátky na zem  i když nelze říci, že jsme v prvním utkání kvalifikace nastoupili proti Kralupům s pokorou. Přesto to nakonec byla spanilá jízda podobná té hokejové v Naganu !

BK KLATOVY – BK KRALUPY JUNIOR   135 : 25

Pokud někdo očekával od první minuty smršť z naší strany, byl zklamán. Naše sestava byla poplatná posledním utkáním. Nejslabší tým sice nebyl nebezpečný v útoku neboť Kodyš dokázal ubránit lídra soupeře Berkyho. Ve 4.minutě by stav 7:0, což bylo z naší strany hodně chudé. Změny v sestavě  přinesly potřebnou rychlost do přechodové fáze z obrany do útoku. Druhou čtvrtinu jsme vyhráli 34:4 díky dobré práci hráčů z lavičky. Bylo jasné, že už je vše jen otázka finálního skore.

Statistika: Motlík 26 – 3/2 – 2, Kodyš 22 – 1/0 – 0 !!??, Zikmund 18 – 0/0 – 0 !!??, Kotáb 15 (1 trojka) – 1/0 – 0 !!??, Petrovický 14 – 0/0 – 2,  Šlof 12 – 0/0 – 2, Mráz 8 – 0/0 !!?? – 1. Veselský 6 – 0/0 – 0, Kolacki 6 – 0/0 – 5, Kolář 4 – 0/0 – 1, Melka 4 – 0/0 – 3.

BK KLATOVY – SKB ROKYCANY  150 : 34

Jen zdánlivá „procházka růžovým sadem“.  Ještě v 6.minutě vedli srdnatě bojující kluci vedení rokycanskou basketbalovou legendou p.Z.Pechmanem 6:3, když naše „start five“ produkovala basketbal „důchodcovského stylu“ a rychlý protiútok zcela škrtla ze své hry. Nutně musely přijít změny v sestavě.  Nová krev přinesla šňůru 22:2. Když pak se do hry zapojili i další hráči z U15, kteří mají „transition offense“ zažitou, byla tu druhá čtvrtina s výsledkem 46:9. Zahráli si všichni a bylo také jasné, že o postup nebudeme bojovat  s Vyšehradem, ale s BK Teplice, který se prezentoval skvělými výkony.

Statistika: Motlík 30 (1x3) – 12/7 – 0 !!??, Šlof  30 – 1/1 – 1, Zikmund 23 (2x3) – 0/0 !!?? – 3, Mráz 22 – 4/4 – 1, Petrovický 10 (2x3) – 0/0 – 1, Kotáb 9 (1x3) – 0/0 – 0 !!??, Kolář 9 – 2/1 – 0 !!??, Veselský 6 – 0/0 – 4, Kodyš 4 – 0/0 – 2, Kolacki 4 – 0/0 – 3, Melka 3 – 2/1 – 1.

BK KLATOVY – BK TEPLICE  98 : 42

Nelze napsat, že by nově složená základní pětka naplnila očekávání v utkání, ve kterém se de facto rozhodovalo  o tom, kdo postoupí do Ligy a kdo bude bojovat s LYNX LIBEREC o postup ve druhém kole kvalifikace. A opět se ukázala stará basketbalový pravda, že největším nebezpečím je se ze soupeře posr.t strachy nebo ho podcenit. To druhé platilo a ukázalo se, že i zdánlivě nejlepší hráči nemusí tvořit ideální pětici. Tepličtí s vědomím, že nemají co ztratit začali nebojácně a vedli nad „důchodcovským basketbalem“ v podání našeho týmu 6:0 !!?? Fanda Zikmund  společně s Honzou Kodyšem ale zdvihli žerdě našich praporů a díky jim jsme ještě do konce první čtvrtiny šli do vedení proti nepříjemné teplické zónové obraně 21 : 16. Příchod Šlofa do druhé čtvrtiny znamenal radikální zrychlení přechodu do útoku a tak jsme mohli zakončovat většinu našich útoků do ještě nepostavené teplické obrany. Výsledek čtvrtiny hovoří jasně  … 36:9 pro nás. Bylo rozhodnuto! Nutno však přiznat, že teplické hráče výrazně zbrzdilo zranění jednoho z lídrů, kapitána Lukáše Kubínka. Ale i v našem týmu se již u některých hráčů začala projevovat únava. Nakonec se Teplice vyhnuly, jak jediný tým 100bodovému přídělu, když je zachránila jen lehkovážnost Lukáše Veselského.

Statstika: Motlík 17 (1x3) – 8/6 – 2, Petrovický 15 (1x3) – 2/2 – 1,  Šlof 13 (2x3) – 3/1 – 2, Mráz 12 – 2/0 – 2, Zikmund 12 (2x3) – 0/0 – 1, Veselský 11 – 2/1 – 1,  Kodyš 6 – 00 – 4, Melka 6 – 2/2 – 2, Kolář2 – 0/0 – 1, Kolacki 2 - 0/0 – 0, Kotáb 2 – 0/0 – 0.

Po vítězství nad Teplicemi nás mohlo mrzet pouze to, že jsme dva poslední útoky překombinovali tak, že jsme nakonec nedokázali proměnit vyložené šance a milosrdně jsme tedy Teplice, jak napsal JUDr, Frtuantišek Steidl do zprávy sponzorům, nezavraždili stobodovým přídělem. Nic to ovšem neměnilo na faktu, že pouze vysoká  porážka o 45 bodů s Vyšehraden nás může stát přímý postup z 1.místa, Nenechali jsme v nedělním podvečeru nic náhodě.

BK KLATOVY – BK SOKOL VYŠEHRAD 102 : 38

Soupeř sice šel do vedení, když jsme nedokázali ubránit technicky vyspělého Maxe Dolnika. Ten držel Sokoly ve vedení celé 4 minuty, pak však naše pětice zabrala a i přes očividnou únavu některých hráčů získala vedení, které pečetil na 22:12 Petrovický střelou od půlící čáry v poslední vteřině první čtvrtiny. „Hokejové střídání“ celých pětek  pak „uondalo“ sokolíky zpod vyšehradské skály natolik, že  již nestačili držet krok, Druhá čtvrtina 35:12, třetí  17:3 a čtvrtá 28:11 a byla z toho stovka ve třetím utkání ze čtyř.

Prostě spanilá jízda našeho týmu. Cíl byl sice dosažen, jde však jen o první schod, od kterého chceme stoupat výš.

Statistika: Šlof 25 (1x3) – 3/2 – 2,  Petrovický 11 (1x3) – 3/0 – 1, Kotáb 10 (2x3) – 0/0 – 1,

Mráz 10 – 0/0 !!?? – 0 !!??, Kolář 10 -  2/2 – 4, Motlík 9 (1x3) – 3/0 – 6, Melka 9 (1x3) – 0/0  - 1, Zkmund 8- 2/2 – 3,  Kodyš 6 – 0/0 !!?? – 2, Veselský 4 – 8/0 – 0, Kolacki 0 – 0/0 – 0.

Trenér Ing.Svojanovský: „Před 9 lety, když jsem do Klatov přišel, jsme s týmem U14 (R.Kohout, P.Baselides, M.Mach, P.Kučera, N.Kopecký, P.Černý a další) hráli po cca 3-4 týdnech společných tréninků  kvalifikaci o ligu U15. Neúspěšně. Podle mého názoru, byl hlavním důvodem nepostupu fakt, že kluci jako tým nebyli zvyklí zabrat, porvat se o vítězství a hodně brzo, jakmile soupeř získal jen drobný náskok, rezignovali a podobně jako v soutěžních utkáních se smířili s prohrou. Překvapivě jsem něco „v bleděmodrém“  pozoroval u dnešních kadetů, kde nepříznivý vývoj skóre obvykle vyústil ve výrazně individuální herní přístup. Hráči si proto museli nejdříve znovu začít zvykat na náročný trénink a neobešlo se to bez několika konfliktů, když někteří hráči, kteří svým do očí bijícím  minimálním stupněm tréninkové píle, byli v průběhu tréninku odesláni domů. Hra na šéfíčky skončila. Ale když pracujete s kluky v pubertálním věku, musíte počítat s tím, že většina z nich je přesvědčena, že jen jejich, často výrazně egocentrické „vidění basketbalu“ je to jediné správné a že to musí všem ostatním dát, nejčastěji grimasami či tichými poznámkami za zády trenéra, najevo. Jsem rád, že vítězství v nadregionální lize, která byla hlavně dílem širokého nasazení hráčů do utkání, což týmu umožňovalo  vyšší tempo a tlak na míč v obraně, tak i v útoku, kdy zejména v podání hráčů z U15 byly uplatňovány i nacvičené akce a zejména pak koncepční rychlý přechod do útoku. To jasně motivovalo ke kolektivní hře. Sice to vygenerovalo smutná zjištění o některých zásadních nedostatcích jak v individuálních činnostech, kde řadě hráčů činil problém je zvládnout v plné rychlosti a pod tlakem, tak i v základních basketbalových činnostech jako např. v práci ve cloně, což i dnes stále pro některé hráče zůstává španělskou vesnicí. Mezinárodní turnaje výrazně přispěly k posílení kolektivního pojetí hry k čemuž přispěl i příchod Zikmunda a Mráze z Loko Plzeň. Roli favorita kvalifikace jsme tentokrát zvládly na 121,25 % 😊. To je totiž průměrný počet našich nastřílených bodů v kvalifikaci na 1 utkání. Nyní si ti, kteří v kvalifikaci hráli, mohou užít zasloužený odpočinek až do příštího týdne. To začneme již první část přípravy na příští ligovou sezónu. Do konce června bychom měli bez výjimky zvládnout obranné a útočné systémy z nichž většina vychází z toho, co tým dnes produkuje, zapracovat u některých pomalu se učících jednotlivců na zvládnutí již zmíněné práce ve cloně a clonění jako takového. Počítám, že kádr týmu ještě doplníme, neboť jen v konkurenčním prostředí lze  výkonnostně růst.

Rád bych touto cestou poděkoval panu Kodyšovi, který v roli pořadatele strávil jak v sobotu, tak i v neděli v hale BK čas od 8:00 do 20:00. Další z rodičů ochotných pomoci se zajištěním kvalifikace se bohužel již nenašli. Můj dík patří také všem, kteří se ujali u stolku rolí zapisovatelů, časoměřičů a obsluhy světelné tabule. I oni přispěli k tomu, že až na problémy s počítačem, který ovládá časomíru a světelnou tabuli, proběhla celá kvalifikace na 1*.“

Kdo jde s námi do Ligy U17 ?

Výsledky kvalifikace ostatních skupin:

„A“   1. Sparta Praha 2. Lynx Liberec  3. BK Kladno   4.BK Beroun

Ve 2.kole kvalifikace se střetne druhý tým z naší „B“ skupiny BK Teplice o postup s Lynx Liberec. Postupuje vítěz dvojutkání, na poraženého čeká NRL U17.

„C“   1.Tygři Praha „B“ 2. BK Žabovřesky Brno  3. BK Poděbrady  4. BK Český Brod

„D“   1. BC Nový Jičín 2.BK Šumperk  3.BK Praha Žižkov „B“  4.BK Pelhřimov  5.Bizoni Náchod

Ve 2.kole se utkají o postup Žabovřesky se Šumperkem.