Srpnové soustředění s pořadovým číslem 9.

Jindřich Svojanovský, 23.7.2022

Jestli se tvrdým tréninkem nepokusíš jít až za hranice toho, čeho jsi již dosáhl, pak už se nebudeš zlepšovat.“

Není třeba nijak zvláště zdůrazňovat, že naše chlapecké týmy U14 a U15 čeká velice náročná sezóna. A není to jen o naplňování výše uvedené pravdy, která se zdá být velice snadná na pochopení, hloubka jejího významu je však výrazně větší. Snad se dá komplexněji pochopit při spojení s jedním z pravidel z hlavy Michaele Jordana z jeho pověstného desatera, které by si měl vzít k srdci každý hráč basketbalu (viz https://www.businessanimals.cz/michael-jordan/).  O které pravidlo se jedná, to si určitě každý z vás najde.

A nejde jen o basketbal. Kluky čeká náročné období i z důvodu jejich aktuálního věku a vyrovnat se s tím vším, nikdy nebylo, není a nebude pro další generace jednoduché.

„Štěstí přeje připraveným“. A to je, stejně jako v minulosti, důvod, proč jsme již v pondělí 4.srpna 2014 začali trénovat s týmy U12 (roč.2003) a U15 (roč.2000). Vzpomínám si, že jsem tehdy zaskočil výbor BK, když jsem za hlavní cíl přípravy a tedy i soustředění na konci srpna, označil, odnaučit hráči „chodit na tréninky“ ale „naučit je chodit trénovat“. 26 hráčů na soustředění i včetně několika mladších od trenérů Fleisiga a Nadě splnilo očekávání. Do sezóny jsme šli připraveni a štěstí se tehdy usmálo na kluky U12, kteří v květnu 2015 získali v Písku stříbro na NF U12. U15 štěstí vstříc šli také, nezvládli však klíčový zápas na domácí palubovce s Č.Budějovicemi a z NRL se v lednu 2015 do nadstavby Ligy U15 nekvalifikovali. Z první fotografie pod článkem se na vás smějí obličeje Martina Macha (dnes již třetí sezóna v BK Děčín), Černého, Šurého a Pytelky, kteří později oblékli dres některého z reprezentačních mládežnických týmů či v 1.NL Sršňů v Písku., Michala Baselidese, Bureše a Majera, nedávných opor extraligové U19 Loko Plzeň, Radka Kohouta, Ondry Fleisiga, Heřmana a Kučery, tedy hráčů od kterých letos očekáváme skvělé výkony ve II.lize mužů.

A přišly další a další generace, přišla řada hráčů, se kterými se začalo pracovat již od jejich prvního dotyku basketbalového míče. Netajím se tím, že o mnohých jsem byl přesvědčen, že disponují větším či stejným talentem, jako ti výše jmenovaní. Ale ani oni, stejně jako ti již jmenovaní, ve věku, kdy právě vlivem uplatnění v úvodu uvedeného pravidla mohli v podmínkách našeho klubu letět k výkonnostním výšinám, začali hledat štěstí jinde či třeba i ze zcela malicherných důvodů s basketbalem skončili. Asi jsme dělali a stále děláme někde chybu. Že to jde, pro to nemusíme chodit pro rozumy jinam. Stačí se podívat do našich dívčích složek. Loni ještě U15 a U17, nyní už jen U17.

Pro „pamětníky“ i pro ostatní příznivce klatovského basketbalu jsem do fotopřílohy k tomuto článku, u příležitosti blížícího se zahájení 2.etapy přípravného období a srpnových soustředění, zařadil některé fotografie ze všech 8 soustředění, které jsem zde v Klatovech absolvoval. Když nic, když vše zde napsané vámi projde, aniž by jste se jen trošku zamysleli, určitě vás překvapí či rozesmějí mnohé fotografie vypovídající o tom, jak se z chlapečků postupně stávají chlapi. Mám radost, že stejně jako loni, kdy jsem, s výjimkou trénování profesionálního týmu, zažil na soustředění 100% účast celého kádru, je tomu tak v případě mých týmů U14/U15 i letos. Věřím, že to je dobrý SIGNÁL ( 😊 ) , který se snad, na rozdíl od jiných signálů, skutečně naplní.

 

Pozn. Fotografie v příloze jsou řazeny chronologicky od srpna 2014 až do srpna 2021.