Sršni bodali víc než Tygři trhali.

Jindřich Svojanovský, 10.4.2022

Za svojí čtvrtou účastí na Nadregionálním turnaji ČBF třídy „A“ se vydal náš tým mladších minižáků U12 do Písku. Na palubovce, kde před 7 lety obsadili naši hráči U12 (ročník 2003) 2.místo na Národním finále a naposledy přivezli do Klatovy z NF medaile, se však našim hráčům příliš nedařilo  a těch důvodů bylo poměrně dost.

Především jsme neměli možnost představit nejsilnější sestavu neboť jen ze střídačky sledoval naše utkání kapitán týmu Lukáš Petrovický, pohybující se pouze za pomoci berlí. Vedle něj se posadil Matouš Theimer se sádrovou ozdobou zlomených prstů na ruce. I proto také dostali poměrně slušnou porci herních minut  kluci z U11, kteří by měli rozšířit tým pro start na Národním finále U12 ve Žďáru n.S. o prvním květnovém víkendu 6 – 8.5.2022. Trenéři měli k dispozici Štěpána Ulricha, Šimona Turečka a Josefa Boška, když další dva, Antonín Raba a Theo Karásek, bojují doma s virózou. I proto tým doplnili kluci, kteří začali s basketbalem teprve na podzim loňského roku Marek Šťastný a Tomáš Blahník, aby nasáli atmosféru utkání a získali i pár dalších zkušeností.

První utkání, ve kterém jsme nastoupili proti domácím Sršňům, kteří na podzimním obdobném turnaji v Klatovech odešli po souboji s naším týmem poraženi, došlo k nedorozumění, které poměrně výrazně ovlivnilo finální výsledek. Náš tým v duchu všech tří absolvovaných Nadregionálních turnajů, kde se hrálo podle pravidel minibasketbalu, tedy s omezením hry jednoho hráče na 2 čtvrtiny, postavil pětici, ve které zraněného Petrovického nahradil Tureček. Když již bylo divné časté střídání domácích a byla vznesena námitka, že nejsou respektována pravidla minibasketbalu, bylo pořadateli sděleno, že v případě NRT se podle pravidel minibasketbalu nehraje. Domácí v té chvíli již vedli 20:1. My jsme dohráli ve stejném složení a do druhé čtvrtiny pak vyslali zcela novou pětici hráčů, prakticky sestavu, která by posílena o Ryneše či Matouše Theimera  měla hrát i na NF, kde pravidla minibasketbalu platí. Naše pětice se nedala vysokým vedením Sršňů rozhodit a druhou čtvrtinu jsme vyhráli 20:12. Nejlepší basketbal se hrál ve třetí čtvrtině. To již jsme se přizpůsobili a nasadili silnější sestavu. Podobně tomu bylo i ve čtvrtině závěrečné. Domácí však byli lepší, rychlejší, agresivnější v obraně, aktivnější v boji o míč a hlavně, na rozdíl od našeho družstva, neztráceli tolik míčů. My ano a Sršni to trestali lacinými koši.

SOKOL SRŠNI PÍSEK -  BK KLATOVY  66 : 39 (24:5, 12:20, 14:5, 16:7)

Po zhruba 20 minutové přestávce jsme nastoupili proti týmu BK TYGŘI BRNO, který se podobně jako my zúčastní Národního finále U12 ve Žďáru. V Brně nabírá basketbal znovu na popularitě, v klubu Tygrů působí řada vynikajících basketbalistů nedávné minulosti ve funkcích trenérů jako Kamil Brabenec, Jiří Okáč, Josef Jelínek a další. Náš tým z počátku držel s brněnskými Tygry krok – po třech minutách 12:12 a pěkný koukatelný basketbal. Další dvě minuty nás Tygři přeskákali pod košem a šli do vedení 20:14. Pak ale přišla naše skvělá pasáž, kdy po oddechovém čase začala naše pětice produkovat hru odpovídající té, které se věnujeme na tréninku a ….6 koši v řadě strhla vedení na svoji stranu a první čtvrtina skončila tedy překvapivě naším vítězstvím 25:22 !!! Druhá pětice postrádající Petrovického však na hráče z moravské metropole nestačila, hořeli jsme zejména na pozicích hráčů, kteří v podstatě buď nemají s takto vyspělým soupeřem žádné zkušenosti či disponují zkušenostmi s hráči z úrovně plzeňského kraje. V poločase 40 : 30 pro Brno. Že bychom nemuseli být proti Brnu, v případě, že bychom se s ním setkali na NF, bez šancí, o tom nás přesvědčila druhá polovina utkání. Tedy za předpokladu, že budeme kompletní. Ve třetí čtvrtině jsme i přes některé  chyby znovu tygří sestavu zdolali (21:16) a ztráceli na Tygry jen 5 bodů. Závěr však ukázal, že Brno disponuje širším a také vyrovnanějším kádrem. Ale i tak je výsledek pro nás lichotivý.

BK TYGŘI BRNO  -  BK KLATOVY 65 : 57  (22:25, 18:5, 16:21, 6:9)

Trenér Svojanovský: „Myslím, že turnaj v Písku 100% splnil svůj účel. Jednak jsme opět jako klub dali jasně najevo, že nemáme žádný zájem vyklízet naše pracně vybojované pozice v minižákovském basketbalu v rámci Plzeňského kraje, naopak je chceme posílit a upevnit. A turnaje pořádané ČBF obsazujeme jako jediný klub.  Takový stav nám ale nespadne do klína. S kolegou Tomanem vidíme progresivní cestu v týmu U12 především ve zvýšení vyrovnanosti v rámci týmu. Tedy ti, kteří jsou výkonově výš a chtějí se i nadále zlepšovat, by měli mít v krátké budoucnosti větší konkurenci mezi hráči, kteří mohou svůj herní potenciál zvyšovat podstatně rychleji. V jejich silách to rozhodně je, musí jen více chtít a dávat to jasně najevo. Další prověrkou pro chlapce U12 bude Easter Cup. Chápu, že může být problematické sladit „potřeby“ týmů U12 a U11Mix a najít řešení, která budou ku prospěchu obou týmů a především klubu.“

COME TOGETHER