Sršni z Písku zle potrápili Kadety U17

Jindřich Svojanovský, 7.12.2023
Při srpnové přípravě, zejména pak na soustředění na Špičáku, se makalo na 100%. Přineslo to i úspěšné září a říjen.
Při srpnové přípravě, zejména pak na soustředění na Špičáku, se makalo na 100%. Přineslo to i úspěšné září a říjen.

I přes domácí porážku z pražskou Spartou, zůstávala šance na 2. místo ve skupině , které znamená postup do finálové skupiny. Tu bude tvořit 6 týmů, tedy z každé ze tří skupin první dva. A půjde o to, kdo se na jaře postaví do barážového souboje s týmy z chvostu extraligy. Pokud se však někdo domníval, že motivace našich hráčů, s ohledem na tuto jedinečnou šanci, dosáhne v období konce listopadu a začátku prosince maxima, pak nerozumí, společně se mnou, dnešní mládeži.

Zápasový půst, který hrozil odložením utkání i svátky, se sice lehce podařilo překlenout starty kadetů jak v Nadregionální lize U17 a tak i U19. Jak však vyznělo z informací o utkáních na tomto webu, i přes dosažená vítězství  bylo znát, že mezi hráči panuje předčasné uspokojení a razantně klesá chuť trénovat na maximum. Když pak do toho přišlo zranění kapitána Žáka a s poklesem formy zápasící Kodyš onemocněl stejně jako možný kvalitní pendl Šnejdar z U15, nevládl před odloženým utkáním se Sršni nijak výrazný optimismus.

BK KLATOVY – BK SRŠNI PÍSEK  63 : 59  (15:19, 22:15, 14:14, 12:11)

Zdání klame. Jestliže se při rozcvičovní někomu zdálo, že náš fyzicky i výškově vyspělejší tým nebude mít v Sršních tentokrát vážného soupeře, hned po úvodním rozskoku musel změnit názor. Jako skuteční sršni prolétávali hostující hráči naší obrannou polovinou, slabá a silná strana se měnila s rychlostí světla a i když Písečtí třeba 3krát nedali, vyvinuli okamžitě tlak na naše hráče a získali míč zpět. Byla odehrána 1min. a 40 vteřin a my už měli na svém kontě 5 ztracených míčů. Agresivní tlak na míč nám působil velké problémy a hosté šli do vedení , které si udrželi až do konce čtvrtiny. Obdobný vývoj zaznamenala i druhá čtvrtina, hosté v její polovině vedli 24:32 a vypadalo to, že proti jejich obraně a útoku plnému pohybu, časté střelby a agresivního útočného doskakování nebudeme mít šanci. Možná to vedlo hosty k vystřídání klíčových hráčů. My jsme zlepšili doskok a snížili laciné ztráty, tlak hostů na naše hráče již nebyl tak výrazný. Pasáž mezi 6 -10 minutou jsme vyhráli 11:0 a vrátili jsme se do zápasu. Vyšel nám i úvod druhé půle a tentokrát jsme to byli my, kdo v 6. minutě vedl rozdílem 6 bodů 45:39. Pak však uchopili otěže utkání 3 písečtí pendlové, kteří trénují s „A“ týmem U17 a dostávají i šance v extralize. Koši Suka, Pelikána a Kolaříka Sršni srovnali skóre a když už se zdálo, že do čtvrtého dějství půjdou oba týmy se stejným nástřelem, byli diváci utkání svědky koše, jaký snad ještě nikdo neviděl a hala BK nezažila. Po neúspěšné střele hostů se míč odrazil k Dominiku Kolářovi. A protože do konce čtvrtiny zbývala již jen 1 sekunda, vyslal Dominik „obouruč od prsou“ míč z prostoru mezi naší trojkou a půlící čarou směrem ke koši soupeře. A míč tam nejen, že doletěl, ale propadl čistě obroučkou. Pro mnohé koš, který viděla většina diváků i hráčů poprvé v životě a pravděpodobně i naposled.

Získané vedení jsme však na začátku závěrečné desetiminutovky dlouho neudrželi. Hosté začali využívat nepřítomnosti Patrika Kotába, který se minutu před koncem 3.čtvrtiny vyfauloval a my tak ztratili jeho přínos v doskakování. I proto také 0 útočných doskoků z naší strany za 4.čtvrtinu. Když do konce řádné hrací doby chyběly 3 minuty a stav byl 55:55, dal hostující trenér oddechnout svým oporám, aby nás pak dorazily v závěru. Pod soupeřovým košem se ale znovu, po tlaku ze strany trenéra v oddechovém čase, objevil Martin Mráz, který se před tím většinu času potuloval někde v polorozích. Pod košem soupeře ho našly přihrávky našich křídel a rázem vylétly naše „akcie spojené s výhrou“ na maximum … 59:55. Na počátku závěrečné minuty byl kapitán Sršňů Suk, který se vrátil na palubovku společně s dalšími playery Písku, z trestných hodů úspěšný jen na 50%. Zikmundův nájezd skočil košem s faulem, „and one“ se však nekonal .. 61:56. Sršeň Miklas pak svojí první trojkou v utkání vrátil 22 vteřin před koncem hostům naději …61:59, zejména když „driblér Melka“ skončil při snaze prodriblovat podél postranní čáry v autu. Marně se domáhal faulu. Rozhodčí Podhůrský zůstal neoblomný. Hosté podrželi míč a připravili si závěrečnou střelu. Byla nepřesná, míč doskočil Zikmund a byl okamžitě faulován. Přišel uklidňující oddechový čas, kde bylo nutné hráče nasměrovat tak, aby hosté neměli šanci ani provést něco podobného, jako se povedlo Kolářovi. Bylo 1,5 vteřiny před koncem a trojka by Sršňům přinesla vítězství. Zikmund ale vzal hostům dvěma úspěšnými šestkami i tuto poslední šanci. I přes nepřízeň osudu jsme zlomili „písecké prokletí“ minulé sezóny.

Statistika: Mráz 27 – 7/3 – 0 !!??, Kotáb Patrik 12 (1x3) – 4/3 – 5, Šlof 8 - 0/0 - 0 !!??, Zikmund 7 (1x3) – 3/2 – 1,  Kolář 5 (1x3) – 0/0 -3, Melka 4 – 4/2 – 3, Veselský 0 – 0/0 – 1. Připraveni byli ještě Kolacki a Mach, s ohledem na vývoj utkání do hry nezasáhli.

Trenér Ing.Svojanovský: „Při absenci standardních hráčů jsme měli šanci zdolat výborné Sršně pouze s rizikem velice úzské rotace 7 hráčů a to ještě s výrazným omezením jednoho z nich. Už to vypadalo, že to nevyjde, když se vyfauloval Patrik Kotáb a to ještě nebyla dohrána třetí čtvrtina. Asi byl jediný, který na soupeře stačil v obraně pohybem. Jinak si totiž nedovedu vysvětlit, že jsme měli jako tým celkem  pouze 13 faulů, z toho Patrik 5 a Dominik 3 a všechny až v závěru zápasu. Štěstí stálo při nás, je třeba si ale uvědomit, že štěstí přeje připraveným a je třeba mu jít naproti. Čeká nás rozhodující víkend, po něm můžeme přemýšlet, jak dál.“

Nejbližší program:

Sobota   9.12.       17,30   BK Levharti Chomutov  -   BK Klatovy   Celostátní liga U17

Neděle 10.12.         9,00   BK Slavoj Litoměřice     -   BK Klatovy  Celostátní liga U17

Pozor !!!

Úterý    12.12.      17,00   BK Klatovy  -   BK Jiskra Domažlice

Regionální derby v rámci Nadregionální ligy U17

Středa    13.12.      18,00   Sršni Písek  -   BK Klatovy  Celostátní liga U17

Pátek     15.12.      18,30    Tigers České Budějovice -  BK Klatovy  Nadregionální liga U19

Neděle   17.12.      12,00    BK Grizzlies Kaplice  -  BK Klatovy   Nedregionální liga U17

Ve všech těchto utkáních můžete vidět v akci některé z hráčů týmu U17 „A“ , kteří budou pomáhat spoluhráčům z U15 nebo z U19.