Staň se trenérem basketbalu !

Jindřich Svojanovský, 7.7.2022

Často se mě řada mých známých a přátel, které jsem za ty desítky let s basketbalem získal, ptá jak je možné, že v nevelkém městě jako jsou Klatovy, v konkurenci sportů jako je fotbal, hokej a stále více se rozvíjejíci florbal, jsme schopni disponovat tak početnou členskou základnou. V chlapcích od přípravky až po muže v kontinuální návaznosti jednotlivých kategorií, což prezentuje prakticky 10 tréninkových skupin z nichž hned 4 hrají celostátní ligové soutěže, u dívek pak 3 tréninkové skupiny se 2 zástupci v celostátní lize.

Odpověď zase není tak složitá, jak by se na první pohled zdálo. Jsem toho názoru, že je to výsledek dlouholeté systematické a cílevědomé práce mnoha trenérů z nichž mnozí naučili své hráčky i hráče nejen řadu basketbalových dovedností, ale dokázali v nich probudit i celoživotní lásku k basketbalu jako takovému. Ať již to byl legendami opředený trenér Zberovský, který stál u počátků renezance basketbalu v Klatovech, pan Smáha starší či další z této starší generace, nebo ti, kteří na jejich práci navázali, když většinou začínali u těch nejmenších, které pak vychovali až k ziskům medailí na republikových mistrovstvích (Denk, Aušprunk) či jejich pokračovatelé, kteří od nejmladších minižáků sbírali krajské mistrovské tituly jak na běžícím pásu a byli úspěšní i v celorepublikových soutěžích Sem patří třeba trenér Smáha ml. a také trenéři Fleisig a Naď, kteří se oba po kratší pauze k trenérské činnosti vrátili.

Stejně jako klub nebude schopen fungovat tak, jak doposud funguje, bez přílivu mladé krve, tedy dětí, které vytvoří nové týmy, neobejde se ani bez trenérů, kteří se pro tyto děti obětují a půjdou s nimi po cestě basketbalového růstu až s nimi dojdou třeba i k medailím, jako to dokázali někteří před nimi.

Máš-li zájem trénovat pak prvním krokem je získání trenérské licence. Zde se ti otvírá šance:

Metodická komise CZ BASKETBALL ve spolupráci s Českou trenérskou akademií ČOV připravuje pro sezónu 2022/23 školení TRENÉR BASKETBALU III, které je obsahově zaměřeno na tréninkový proces mládeže ve věku 16 – 19 let s přesahem do kategorie dospělých. Rozsah školení je cca 150 vyučovacích hodin, úspěšný absolvent budou moci působit u družstev v extralize a lize U17 a U19 a 1. lize dospělých, zároveň automaticky získá i licenci TVB.

UZÁVĚRKA PŘIHLÁŠEK JE 31. SRPNA 2022!

POZOR ! Máš-li zájem, můžeme se v průběhu srpna sejít a dohodnout detaily, které  jsou důležité a v podstatě podmiňují přihlášení.  Kdykoli mě lze kontaktovat na tel. 724369038 nebo na mailu jindra.svojan@seznam.cz .