Starší minižákyně U13 sezóna 2021/2022

Václav Kubát, 16.6.2022

Družstvo tvořeno hračkama: Doležalová Anna, Fürbacherová Barbora, Gashi Valerie, Suchá Anděla, Vosková Zuzana, Rubášová Antonie, Fürbacherová Klára, Žáková Leontýna, Krausová Ellen, Pelnářová Nikola, Smělá Klára, Aneta Šimůnová, Šlajsová Nikola, Marková Nikola, Lukšová Mirka, Bejvlová Kateřina. Těchto 16 hráček více či méně zasáhli během sezóny. Mladší, méně zkušení a starší začínající dostávali u týmu U13 prostor. Bez jejich zastoupení bychom nemohli odehrát některé zápasy vzhledem k povinnému počtu hráček na zápas. Zároveň dostali šanci zahrát si proti starším. Hráčky tak mohly zužitkovat získané zkušenosti ve svých hlavních věkově daných soutěžích.

Naši sezonu odstartovalo soustředění v Kožlanech (9.-15.8.2021), kde začala naše společná spolupráce s cílem uhrát co nejlepší sezónu. Na soustředění byl položen základ a směr našeho tažení po dlouhé a ne pro basket perspektivním období online tréninků. Po soustředění až do konce prázdnin následovalo pro mnohé hluché období a spíše udržovací tréninky. Na začátku školního roku jsme začali pravidelným tréninkovým režimem (4 tréninky týdně). Přípravným turnajem na blížící se sezónu se pro nás stal turnaj v Ostravě (3.-5.9.). Umístili jsme se na 6. místě. Další přípravný turnaj byl v Kožlanech (17.-19.9.).  Umístili jsme se na 8. místě.  Krajský přebor jsme zakončili s bilancí 4 výher a 8 porážek. V koncovce přeboru jsme dokázali pro sebe utrhnout 2. místo především díky výhrám nad Rokycany a DBAK. Vzhledem k lepšímu vzájemnému skóre jsme postoupili před SKB Rokycany (mix). Dále se družstvo zúčastnilo všech 4. kol NRT. V 1. kole v Počernicích jsme brali 2.místo. Domácí Počernice se nám podařilo bez problémů přehrát, avšak na celek Litoměřic jsme již nestačili. 2.kolo NRT byl pouze zápas se Sokolovem, kde jsme po 5. čtvrtinách brali výhru. Třetí kolo hrané ve Strakonicích pro nás končilo 3.místem po prohře s domácím celkem Strakonic a po dvou měsících nám vrátil porážku i starý známý Sokolov. 4. kolo NRT hrané v Klatovech jsme ovládli a vyhráli. Na domácím Velikonočním turnaji Easter Cup jsme v kategorii U14 skončili na 8. místě, protože jsme ani na druhý pokus nedokázali porazit SBŠ Ostravu. Kvalifikace o NF skončila pro holky 2. místem. Bohužel DBAK nám vzal naději na postup vysokou porážkou na jejich domácí palubovce. Porazili jsme a dostali jsme se před Karlovy Vary. Vítěz skupiny DBAK na NF konečné 7. místo z 12 účastníků. Bohužel v kategorii U13 nebyl pořádán Festival U13 a holky přišli o záložní vrchol sezóny. Náhradou byla přátelská utkání s chlapeckými týmy ve stejné kategorii. Děvčata se postupně utkala s LokoPlzeň, Domažlicemi, Pískem i Přešticemi (mix).  Holky dostaly prostor i v družstvu U15 , kde měli nadměrný počet minut. Děvčata mohly využít získané zkušenosti ve svůj prospěch ve své kategorii U13.

Mezi jednotlivými soutěžemi byl pro děvčata připraven zajímavý program:

- 1D kemp v Klatovech pod hlavičkou S. Mariana (28.10.2021)

- kemp v Plzni s Milenou Moulisovou (28.10.2021)

- zimní soustředění ve Švihově (27.-29.12)

- výlety - Techmánie Plzeň, výlet v Unhošti, Laser game v Plzni, vyhlídka na Andělské Hoře, pochod Klatovský karafiát a několik srazů na venkovních hřištích

Další akce nás ještě čekají např. pobyt v Hojsově Stráži, akce Poslední koš a turnaj 3v3 v Sokolově.

Holky si vyzkoušely i ranní tréninky před školou. Několik výletů padlo vzhledem k aktivitě a počtům holek.

Pro sezónu 2021/2022  jsme měli určité cíle, s kterých jsme museli vzhledem k výsledkům hodně stáhnout. V tréninku jsme se zaměřovali především na vlastní zlepšení a posilování týmového ducha. Bylo to hodně o základních principech kolektivu jako pravidelná docházka a aby ty co pravidelně nechodí na trénink neztráceli na ostatní, tzv. nevznikali výkonnostní rozdílí a negativní frustrace. Holky vzhledem k velké minutáži měli za úkol pracovat se zpětnou vazbou, tzv. ,,výslechy‘‘ aby neusnuli na vavřínech a dokázali se posouvat dále. Bohužel musím konstatovat, že tým udělal krok zpět a svým vynucením chováním si došlo k cela zrušení diskuze o výkonu a co pro každou hráčku znamená basketbal. Ale holky si nemohou myslet, že se zápas jen tak z ruky odehraje a budou myslet na nebasketbalové zbytečnosti. Takový přístup je pro trenéra zklamání. Holky tak mají seznam věcí, jak má fungovat tréninková jednotka a taková pravidla aby nedocházelo k nespravedlnosti. Budeme se snažit pokračovat v posilování odpovědnějšího přístupu k tréninku i hře. Moje velké poděkování patří asistentovi Radku Voskovi i rodičům za obětavou pomoc, čas a pochopení pro náš tým U13. Dále bych chtěl poděkovat všem holkám za čas a úsilí věnovaný v tréninku, zápasech a dalších týmových akcí. Děkuji i klubu BK za podporu.

Neúspěšná sezóna holek, dle výsledků je zřejmá. Proto bych chtěl zdůraznit, že neúspěch v sezóně není vinou hráček. Je to moje chyba. Chyboval jsem jak na tréninku, tak i v zápase. Zápasy nebyli určitě ukázkou úrovně našeho basketbalu, ale pouze šlo o připravenost na konkrétní akci. Holky mají co dohánět. A výsledky ukáže, až následují sezóna, jestli práce nás je dobrá. Jako práce s mládeží půjde především o to vzít za sebe zodpovědnost za svůj výkon. Tým se ještě tak nějak hledá. Proto bych se chtěl omluvit veřejnosti a lidem, co mají rádi basketbal. Omluva za to, co jsme předvedli. Trenér U13 holky Václav Kubát.