Street 2022 v Plzni - ze 3 týmů 2 ve finále !

Jindřich Svojanovský, 19.6.2022
11 účastníků Streetu 2022 v Plzni z našeho klubu. Chybí Jan Šlof, zraněný v průběhu turnaje.
11 účastníků Streetu 2022 v Plzni z našeho klubu. Chybí Jan Šlof, zraněný v průběhu turnaje.

Možná lze s určitou mírou nadsázky napsat již „tradiční“ plzeňský Street turnaj přinesl mnohé, co i v loňském roce – jasnou modrou oblohu, všudypřítomné spalující sluneční paprsky a subtropické vedro. Účast však byla, možná právě z důvodů výše uvedených, poněkud chudší. Vypsaná kategorie U10 musela být dokonce zrušena a v ostatních kategoriích U11, U12, U13 a U14 byly vidět výrazné výkonnostní rozdíly mezi jednotlivými týmy. Potěšitelné bylo, že se objevily týmy, ve kterých figurovala většina loňských finalistů, chyběli ovšem z věkových důvodů již hráči roč.2008, tedy i naše loni vítězné družstvo v kat. U14. Mezi nováčky byly ale nově početné výpravy z BK Sokol Kbely, BK Brandýs n.L. a BK Sokol Sršni Písek.

Náš klub měl, proti loňským 7 týmům, letos výrazně nižší zastoupení a to 3 týmy, které de facto přijely obhajovat 1 zlatou a 2 stříbrné medaile z loňska.

Kategorie U12

Zcela proti pravidlům základní logiky se v prvním utkání opakovalo loňské finále, kde se střetl náš tým s BK Děčín. I tentokrát byli hráči ze severu Čech úspěšnější. A také druhé utkání s BK Brandýs, pozdějším finalistou, neskončilo pro naše hráče úspěšně i když možná právě v tomto utkání podali kluci ten nejlepší výkon a soupeři, kteří v dubnu získali stříbrné medaile na NF U11, se museli hodně snažit, aby dosáhli vítězství 6:4. Pak se již náš tým potkával se soupeři, které dokázal přehrávat. Až do utkání s dívenkami z Litoměřic, kdy si přivodil výron kotníku náš kapitán Jan Šlof, který pak již do dalšího průběhu turnaje nezasáhl. Toto citelné oslabení mělo za následek až 7.místo mezi 10 účastníky. Ve finálovém utkání Děčín překvapivě lehce porazil Brandýs.

Kategorie U13

Zde jsme obhajovali loňské zlato z kat.U12. Zůstala trojice hráčů Svoboda-Petrovický-Toman, chyběl Kalčík, který loni v září přešel na fotbal. Tým měl dobré rozlosování a postupně narážel na lepší a lepší soupeře. V souboji o první místo ve skupině podlehl ale Sršňům z Písku a proto se v semifinále utkal s vítězem druhé skupiny, kterým byl dívčí tým „Chilli papričky“ z Litoměřic. Než si naši kluci zvykli na herní styl děvčat, už prohrávali 2:5 a vypadalo to takřka beznadějně. V posledních třech minutách ale zrychlili hru, začali lépe bránit a ke zklamání řady litoměřických fanoušků otočili skóre na 6:5. Ve finále s Pískem se znovu střetli se soupeřem ze skupiny. Po dvou třech neproměněných dvojtaktech ztratili sebedůvěru a zlaté medaile jim tentokrát utekly. Ale i tak byl turnaj skvělou prověrkou a je jen na nich, jejich spoluhráčích z kat.U13 a novém trenérovi, jak se vyrovnají s faktem, že v krajském měřítku nebudou mít plně hodnotného soupeře.

Kategorie U14

Tým ve složení Šnejdar-Kinský-Kmetek-Pavelec-Ševčík, tedy hráči sedmého týmu z NF U13 v Děčíně, narazili na vážnějšího soupeře až v boji o první místo ve skupině. Zde se střetli s kluky ze Sparty Praha. Zápas to byl vyrovnaný zejména proto, že jsme nedokázali ubránit pivota soupeře. A také proto, že v poslední minutě, kdy jsme vedli o 1 koš, kluci nedbali na pokyny z oddechového času. Soupeř přes svého pivota skóre srovnal a šlo se do prodloužení. V něm vedla Sparta. V samém závěru přišel „lucky shot“ – trojka Filipa Šnejdara. Ta nás posunula do finále a Filipa do All Stars. Opakovalo se tedy loňské finále z kat.U13. Proti 4 nejlepším hráčům finalisty NF U13 BK Děčín nastoupil ale náš tým překvapivě bez chuti a snahy zabojovat o vítězství. Mdlý výkon, pomalost a bojácnost a také chyby tolikrát kritizované při trénincích, tím se náš tým, bohužel, prezentoval ve finále.

Hlavní trenér BK Ing.Svojanovský: „Na Streetu v Plzni se ve všech kategoriích, stejně jako na všech jiných turnajích, utkávají dvě sorty týmů. Týmy z té první přijíždějí bojovat o vítězství, ty z druhé sorty pak hrají v duchu hesla „není důležití vyhrát, ale zúčastnit se“. Bylo tomu tak i letos v Plzni, i když ta první sorta byla výrazně početnější. Do ní patřily i všechny tři naše týmy. Důvody, proč byly jen tři jsou různé, některé logické, jiné raději nechávám bez komentáře. V každém případě si myslím, že mít ze tří týmů dva ve finále, a to i přesto, že jsem od U13 a  U14 očekával ve finálových utkáních lepší prezentaci, je úspěch, kterým se nemůže pochlubit ani pořadatelská Loko Plzeň či jiné kluby z kraje. Přesto jsem osobně neodjížděl letos z Plzně v tak dobré náladě jako loni. Těch důvodů je víc. Od faktu, že příprava, zde mám na mysli hlavně tréninky, nebyla zdaleka taková jako loni, až po skutečnost, že některé naše hráče v utkáních s vyspělými soupeři dohnalo jejich příliš vysoké sebevědomí. Bez rozdílu kategorií by se kluci měli zamyslet například nad úspěšností trestných hodů. Viděl jsem, když ne všechna naše utkání, tak aspoň jejich velkou část, nedokážu si ale vybavit žádného hráče, který by TH proměnil. Ale moje spokojenost či nálada nejsou důležité. Celý tucet hráčů z našeho klubu prožilo den plný basketbalu a pokud ty, co si odvezli i medaile, zcela neoslní jejich lesk a zamyslí se sami v klidu nad tím, že řadu herních situací mohli řešit lépe a udělat i některá individuální rozhodnutí jinak, pak bude plzeňský Street 2022 pro naše Sportovní středisko mládeže, kam patří chlapecké týmy od přípravky, přes U10 až k U15, přínosem.“