Taková byla účast BK Klatovy U13 na Národním finále v Děčíně!

Jindřich Svojanovský, 17.5.2022
Lukáš Kydlíček - spolu s Honzou Šlofem byli strůjci vítězství našeho týmu na NF U11mix, oba se pak podíleli na 10.místě týmu na NF U12 a byli i členy týmu na NF U13.
Lukáš Kydlíček - spolu s Honzou Šlofem byli strůjci vítězství našeho týmu na NF U11mix, oba se pak podíleli na 10.místě týmu na NF U12 a byli i členy týmu na NF U13.

Děčín je boží !  Ukaž basketbalové srdce !

Tato dvě hesla provázela na každém kroku všechny účastníky Národního finále starších minižáků U13 během uplynulého víkendu. V setkání 12 nejlepších týmů České republiky, které si museli v náročných kvalifikacích vybojovat účast měl náš tým ještě před zahájením třídenního programu hned dvě prvenství a jedno druhé místo. Byli jsme zcela jednoznačně tým s nejnižší průměrnou výškou neboť jen jediný náš hráč má výškové parametry odpovídající hráčům na pozici 3 či 4, do pivotů má ale ještě daleko. Také jsme jako tým měli nejnižší věkový průměr neboť  v našem kádru byli kromě kluků ročníku 2009 také 3 hráči roč. 2010 a 2 hráči roč. 2011. „Až“ na druhé místo jsme se zařadili v tabulce měst s nejmenším počtem obyvatel. Tam nás předběhl Nymburk, tedy hráči reprezentující klub 16násobných mistrů ČR, který jistě nemá problém s nábory dětí neboť kromě basketbalu tam není žádná vážnější konkurence.

Náš tým se na toto NF chystal prakticky 3 roky. Na jaře 2020 ho jako U11 připravil o NF covid, na jaře 2021 jako U12 zasáhl covid znovu. A i když kluci měli za sebou během těch tří let řadu náročných zápasů na různých turnajích od Ostravy, přes Kyjov, Hradec Králové , Tábor a třeba i Sokolov, to vše byl vždy jen něco jako součást přípravy, Národní finále v Děčíně bylo jejich první vrcholovou akcí, kde se oficiálně bojovalo o titul šampiónů České republiky.

Do Děčína jsme vyrazili již ve čtvrtek 12.5. neboť v pátek ráno v 9,00 nás čekal úvodní zápas. Na poslední chvíli onemocněl Lukáš Toman, což náš tým výrazně oslabilo, stejně jako odchod M.Kalčíka k fotbalu. A soupeřem nám byli  SNAKES OSTRAVA, tedy reprezentanti dlouholeté bašty mládežnického basketbalu v Ostravě. Odtud se na svoji basketbalovou cestu vydali např. dnešní reprezentanti Jan Veselý a Jaromír Bohačík a řada dalších. Již z fotogalerie je celkem zřejmé, že věková a tedy i fyzická a výšková převaha byla jednoznačně na straně soupeře. Něco málo, co jsme si o soupeři mohli zjistit na internetu nám moc platné nebylo. Soupeř nastoupil se zcela jinými hráči, než se kterými se zúčastnil kvalifikace o NF. Přesto jsme o některých oporách věděli, neboť i někteří talentovaní Snakes dostávali, stejně jako většina našich hráčů roč.2009 možnost hrát již v Lize U14. Utkání bylo vyrovnané a i přes řadu našich neproměněných vyložených šancí a chyby v obraně, kdy jsme nedokázali ubránit šikovného pivota soupeře, jsme drželi takřka vyrovnané skóre 14:15. V dalších fázích hry se více a více projevovala, zejména při doskakování pod oběma koši, výšková převaha Ostravy. Ta zaslouženě zvítězila 61:37.  Ohlasy trenérů po tomto utkání najdete zde:

https://www.youtube.com/watch?v=DHhdCju71UY

 

V odpoledních hodinách čekal náš tým zápas pravdy.  V něm se mělo ukázal, zda i přes očividný pokles sportovní formy některých našich hráčů, dokážeme zúročit na palubovce vše, čemu jsme se jako tým na trénincích věnovali. Zda dokážeme eliminovat chyby, kterých jsme se dopouštěli v ranním utkání, zda kolektivní silou dokážeme čelit lídrům soupeře a zda bude úspěšnost našeho zakončení i úspěšnost trestných hodů vyšší než byla proti Snakes. Některé hráče TIGERS ČESKÉ BUDĚJOVICE jsme znali z NF U12 a to hrálo v náš prospěch i přesto, že po našem vítězství ve Žďáru (81:42) nám Tigers slibovali v Děčíně „odvetu i s úroky“. Naše první pětka nepřipustila, aby si nejlepší hráč ČB Filip Kašík dělal co chtěl. A i když Kinský nebyl tentokrát tahounem první pětky, nahradili ho Petrovický s Michalem Kydlíčkem a vyhráli jsme první čtvrtku 16:8.  Ve druhé čtvrtině vše stálo či padalo s naší obranou dvou lídrů Tigers. Šnejdar „povolil“ vysokému českobudějovickému pivotovi (č.21) pouze jeden koš a Lukáš Kydlíček eliminoval v duchu taktických pokynů, dalšího šikovného hrače Tigers. A naplnila se slova našeho trenéra – kvalitní obrana je zdroj kvalitního útoku. Druhá čtvrtka 30:6 a poločas tedy 46:14. Druhý poločas byl prvnímu velice podobný. A podobný byl i konečný výsledek s tím, který dosáhli U12 – dali jsme také 81 bodů ale soupeři povolili jen 26. Ohlasy zde: https://www.youtube.com/watch?v=o3RuETfS5jM

 

Postup do sobotního čtvrtfinále znamenal to, v co jsme tajně věřili. Osud je však občas krutý a byl krutý i k našemu týmu. Druhé místo ve skupině znamenalo, že v boji o postup  mezi 4 týmy, které se utkají o medaile, nás čeká superfavorit NF a obhájce titulů v U11, U12 z posledních NF v roce 2019, celek BK NH OSTRAVA. Ale ani vítěz naší skupiny Snakes na tom nebyl o moc lépe, toho čekal domácí BK Děčín. A porazit na NF domácí tým, to skutečně musíte hrát skvěle. Přesto jsme mohli trošičku litovat. Na NF U12 v roce 2018 v Hradci Králové jsme ve čtvrtfinále narazili právě na favorizovaný Děčín, překvapivě jsme ho zdolali a nakonec hráli o bronzové medaile. V úvodu resp. po celý první poločas se naplňovalo přesně jedno z nebezpečí, na které pokaždé hráče před zápasem upozorňuje náš trenér. 1 – soupeře nesmíte podcenit!  2 – ze soupeře se nesmíte po.rat strachy. A i když jsme na přelomu srpna a září  sehráli  s NH u nich na STEEL CUPu poměrně vyrovnané utkání, tentokrát se naplnilo nebezpečí č.2. Pavelec měl sice šanci nás dostat z trestných hodů do vedení, ale nedal. O 5 minut později za stavu 0:16 ale byl autorem našeho prvního koše. Pak se 4 body přidal Michal Kydlíček a 1 bodem Kinský, přesto první čtvrtina 7:28. Ve druhé čtvrtině předvedla naše „lepší“ pětice pouze 4 neúspěšné trestné hody a hráči snad poprvé v životě poznali, jaké to je, když z čtvrtinu nedají ani bod. Poločas 7:44 !!  Co se ale odehrálo po návratu z šaten šokovalo zaplněné tribuny děčínské haly, kde domácí muži hrají utkání KNBL. Náš tým setřásl strach, hráči začali bránit tak, jak se to učí na trénincích a začalo se jim dařit i v útoku. Na rozdíl od první čtvrtiny vyhrála třetí čtvrtinu Ostrava pouze 11:9 !!! A když obdobný odvážný výkon předváděla v závěrečné čtvrtině i naše druhá pětka a to včetně kluků roč.2011 L.Kydlíčka a J.Šlofa, zdálo se, že druhý poločas vyhrajeme 21:19. Bohužel  „lucky shot“ z půli hřiště současně se závěrečným klaksonem otočil vítězství 22:21 na stranu NH.

Ohlasy:  https://www.youtube.com/watch?v=u1fdOUrMgYc

V sobotu odpoledne jsme již ve skupině o 5 – 8.místo narazili na TYGRY PRAHA. Tygři a jejich basketbalová škola jdou již delší čas cestou výborné práce s mládeží a jejich týmy se postupně prosazují i v kadetských a juniorských kategoriích.  Na rozdíl od jiných klubů, kteří staví své týmy na vlastních odchovancích, dávají šanci i talentovaným klukům z klubů mimo Prahu. V tomto týmu U13 to např. byli 2 hráči se Sokolova a jeden hráč z Litoměřic a možná i další. Náš tým chtěl zopakovat hru, kterou předvedl ve druhé půli ranního utkání s NH. Tygři to ale nepřipustili a jejich koncentrace a herní disciplína byla vyšší než naše. Již během první půle získali uklidňující vedení o 16 bodů. Až ve druhé půli jsme přestali hrát s Tygry na honěnou a výsledkem toho bylo, že jsme  druhý poločas vyhráli 24:23, ale to bylo na tomto utkání z naší strany jediné pozitivní.

Ohlasy:  https://www.youtube.com/watch?v=klINLW9RrgI

 

Nedělní dopoledne a vracíme se k tomu, jak jsme NF začínali. SNAKES OSTRAVA podlehli ve čtvrtfinále Děčínu a následně i Levhartům Chomutov. To znamenalo, že byli naším soupeřem v boji o 7.místo. V šatně před utkáním dohodnutá taktika tentokrát našla ohlas i v předváděné hře a překvapivě jsme i proto vyhráli první čtvrtinu se silnější ostravskou pěticí 10:9. To byl dobrý základ. Oboustranně dobře pracovaly obrany, ve druhé čtvrtině ta naše lépe, když připustila soupeři dát pouze 5 bodů. Poločasové skóre 20:14 však zdaleka nic neřešilo, pro nás bylo důležitější, že soupeřův nejlepší hráč a kapitán Žabenský č.17 měl 4 osobní chyby. Třetí čtvrtinu začali Snakes mohutným náporem a naše vedení se smrsklo na jediný bod (22:21). Pak ale přišly velké chvíle Michala Kydlíčka. Ten byl sám autorem 11 bodů z našich 13 ve třetí čtvrtině. To mu pravděpodobně pomohlo k tomu, že ho pořadatelé vyhodnotili jako nejlepšího hráče našeho týmu na NF. Snakes v začátku závěrečné čtvrtiny snížili na 33:32. Kontroval Kotáb a po 100% trestných hodech Šnejdara a Kotába jsme vedli 39:32. Stále však nebylo rozhodnuto, do konce zbývaly dlouhé 4 minuty. Nebylo rozhodnuto ani 2:32 před koncem, kdy jsme zvýšili na 46:33. Snakes zabojovali a po jejich 7 bodové šňůře snížili na 46:40. Více již jim ale  nedovolil čas.

Ohlasy: https://www.youtube.com/watch?v=NNslF-ubuP0&t=8s

 

Jak již bylo uvedeno v krátkém předchozím článku, je umístění na 7.místě velkou senzací. Asi by se při slavnostním zahájení Národního finále nenašel nikdo z přítomných, který by tu skupinku menších a malých kluků, s jediným, ale zase ne tak vysokým hráčem, tipoval na 7.místo. Na místo, za které se zařadili Snakes Ostrava, celorepublikově uznávaná bašta mládežnického basketbalu. A co teprve tým Nymburka, na který zbylo 9.místo. A také Basketbalové centrum Olomouc, tedy reprezentanti hanácké metropole z nichž někteří očekávali, že tým zopakuje své U12, kteří si před týdnem ze Žďáru odvezli bronzové medaile. V U13 až 10.místo. Pro Tygry Brno, kteří neměli na jižní Moravě konkurenci, asi také není nejlepším vysvědčením 11.místo a doma je určitě nepochválí. Poslední, tedy 12tí Tigers České Budějovice možná doufali v lepší umístění. Ale už jen fakt, že byli účastníky jak NF U13, tak i před týdnem NF U12 ukazuje, že jsou na dobré, progresivní cestě.

A kdo byl lepší než my?  Na 6.místě skončili Levharti Chomutov z čehož mám z mnoha důvodů upřímnou radost. Dalo by se sice spekulovat o tom, jak by dopadl náš vzájemný souboj, když s Tygry Praha, kteří skončili na 5.místě,  jsme dosáhli lepšího výsledku, ale to už teď není důležité. V obou případech je ale možné říci, že v obou klubech pracují početné trenérské týmy od mladých trenérů, kteří se neštítí pracovat s těmi nejmenšími a učit je základům basketbalové abecedy, až po zkušené trenéry, kteří jsou v obou klubech díky široké sponzorské podpoře a také nesrovnatelně vyšším klubovým příspěvkům proti našim, slušně odměňováni a materiálně vybaveni.

Finálová čtveřice se dala, tedy pokud máte přehled na této věkové kategorii, očekávat. Čtvrté Pardubice podlehly podruhé třetímu USK Praha. Ve skupině o 1 bod, v boji o 3.místo o 3 body. V Pardubicích i v Praze na USK je práce s mládeží dlouhodobě na vysoké úrovni a protože jde o kluby, které hrají KNBL, mají kluci možnost vidět své mužské vzory průběžně v ligových utkáních a na trénincích pak dělají vše pro to, aby jednou byli jako oni. To je motivace, která třeba nám schází. Ve finále se střetly, stejně jako před týdnem v U12, týmy NH Ostrava a domácí BK Děčín. Domácím nevyšel první poločas a kde kdo již nad nimi lámal hůl. V bouřlivé atmosféře se ale Děčín vypjal ke skvělému výkonu, NH podobně jako ve druhé půli s námi zcela ztratila své kouzlo a domácí takřka zlikvidovali její dvouciferný náskok. Finále pak rozhodl MVP celého NF Vojta Malík, jehož důležité koše v závěrečné čtvrtině rozhodly. Pro všechny zúčastněné trenéry bylo finále ukázkou toho, čeho jsou kluci ve věku 13 let schopní, pokud na sobě pracují a mají na očích své vzory. Spokojit se pouze s regionální dominancí je cesta k pohodlí, k vítězstvím bez většího úsilí pramenící z toho, co se ten který hráč naučil už dříve. Bohužel však cesta k postupnému ztrácení vybojovaných pozic. Jistě, ne všichni mohou jednou za pár let dospět až do NBL či dokonce do reprezentace. Je však třeba, aby se ti aktuálně slabší snažili dostat na úroveň tech aktuálně silnějších. A ne, aby se ti silnější uspokojili a dál svůj potenciál nezlepšovali.

 

Výsledky NF najdete zde:

https://mladez.bkdecin.cz/nfu13b/nfu13b_vysledky

Níže i bohatá fotogalerie.

COME TOGETHER !!!