U14 - povinná vítězství v Lize mladších žáků.

Jindřich Svojanovský, 24.10.2022
František Kinský (č.11) patří k nejtalentovanějším hráčům mladé generace.
František Kinský (č.11) patří k nejtalentovanějším hráčům mladé generace.

Doslova dělostřelecký víkend mají za sebou naši mladší žáci U14. Na své soupeře z nedalekých Přeštic, se kterými se potkávali v minižákovských krajských soutěžích a také např. na Streetových červnových turnajích v Plzni, vrhli kluci do utkání početnou artilérii a i když ne všechny naše střely blízkého, středního i delšího doletu našly přesně svůj cíl, nakonec alespoň opticky byl úkol splněn. Po sokolech z Vyšehradu a plzeňské Lokomotivě tak i přeštický basketbalový klub odešel z utkání s naším týmem s více než 100bodovým rozdílem ve skóre.

BK KLATOVY -  BK PŘEŠTICE   132 : 19  (33:12, 32:0, 28:1, 39:6)

Sobotní utkání mělo několik zvláštností. Osobně bych na první místo postavil zodpovědný výkon kapitána týmu Filipa Šnejdara, který se vzorně na 1*** vyrovnal s úkolem eliminovat lídra hostujícího týmu, atleticky skvěle disponovaného Jakuba Vodičku. Udržel ho na pouhých 8 bodech a svému týmu tak výrazně pomohl. Druhou zvláštností byla skutečnost, že po první čtvrtině selhala obsluha stolku, druhá a dokonce i třetí čtvrtina se hrály pouze 8 minut, což je rarita, která nemá obdobu. Nezaregistrovali to ani diváci, ani rozhodčí, ani hráči, ani trenéři. Zjistilo se to až na začátku posledního hracího období, ale v basketbalu nějaké „nastavování“ neexistuje. Třetí zvláštností byl výkon Štěpána Kmetka. S ním se na zápas ani nepočítalo neboť až do čtvrtka nosil ozdobu ruky v podobě dlahy. Nastoupil na vlastní žádost po 4 týdenní pauze a jen s jediným absolvovaným tréninkem. A vytvořil si svůj ligový střelecký rekord 22 bodů. Neztratili se ani pendlové z mladších kategorií, kteří zaznamenali společně 35 bodů.

Statistika: Kmetek 22 – 2/0 – 1, Kinský 20 – 0/0 – 0, Šnejdar 17 – 6/3 – 1,  Kydlíček Lukáš 16 – 2/2 – 1, Toman 15 – 0/0 – 2, Kydlíček Michal 15 – 4/1 – 2, Pavelec 14 – 0/0 – 3, Kotáb 7 – 2/1 – 2, Svoboda 2 – 0/0 – 1, Petrovický 2 - 0/0 – 0.

BK PŘEŠTICE  -  BK KLATOVY  36 : 146  (3:33, 11:44, 14:24, 8:45)

Nedělní přeštické dopoledne přineslo obdobný herní obrázek. Pokračoval souboj kapitánů, kteří se bránili navzájem. I přes nevyrovnané  výkony, častý sklon k tomu komplikovat řešení herních situací a nedostatečnou koncentraci v posledních utkáních, vyslal trenér v základní pětce na hřiště v základní pětce Kryštofa Kotába. Ten začal sice neúspěšnými trestnými hody, pak však využil faktu, že ho bránil nezkušený obránce a začal se uplatňovat střelecky. Bohužel pro něj začal v závěru opět „vymýšlet“ a byl nahrazen Petrovickým. V neděli se všechny čtvrtiny hrály v regulérním čase a srdnatě bojující domácí s přibývajícím časem začali využívat časté nedůslednosti naší obrany a na palubovce plnili taktické pokyny své trenérky. V sobotu dobře hrající Kmetek se zase dostal do svého standardu, kdy mu dělalo problém chytit míč, zastavit svůj pohyb dříve než až za deskou, doskočit a připravit si pozici pro pohodové zakončení. Naopak po hodně nešťastných sobotních vstupech vlivem vynechaného pátečního tréninku, se k dobrému výkonu rozehrál Lukáš Petrovický. S občasnými zkraty (několik vyhození z autu soupeři apd.) odehrál slušný zápas Pavelec, hodně za svými možnostmi zůstává poslední dobou Kinský a také Ševčík. Podobně tak Michal Kydlíček. Zcela nepochopitelné pak zůstává, že i po jasných pokynech, jak zabránit soupeři překonání naší nátlakové obrany, dělají hráči úplný opak. K zamyšlení je i fakt, že stejně jak v sobotu již nebyli hráči ochotni jít do druhé půle s plným nasazením a celá pětice musela být stažena ze hřiště.

Statistika: Kotáb 26 – 2/0 -3, Kydlíček 18 – 0/0 – 2, Kinský 18 – 4/2 – 1, Kmetek 17 – 2/1 – 3, Pavelec 16 – 0/0 – 3,  Šnejdar 14 – 4/2 – 4, Petrovický 13 – 2/1 – 3, Svoboda 8 – 0/0 – 1, Kydlíček Lukáš 8 – 0/0 – 0, Toman 6 – 2/0 – 1,  Ševčík 2 – 0/0 – 2.

COME TOGETHER !

 

ŠOKUJÍCÍ VÝVOJ

Netřeba zdůrazňovat, že „Obvykle se dějí věci obvyklé a jen neobvykle věci neobvyklé“. Zatím jednoznačně dominující tým skupiny A Sokol Pražský procházel utkáními ligy U14,  díky herní vyspělosti svých hráčů, jejich fyzičnosti a výrazné výškové převaze proti ostatním týmům, jako nůž máslem. Měl před tímto víkendem na svém kontě 5 jasných vítězství. Snadno přehrál  Levhraty Chomutov na jejich hřišti a před 14 dny si snadno poradil na vlastní palubovce i s naším týmem ověnčeným vítězstvím v jednom z klíčových utkání základní části na palubovce Jižních Supů Praha.

Logicky se očekávalo, že v trendu odehrát základní skupinu bez porážky budou pražští Sokoli pokračovat. Potvrdili to také v soboru, kdy si odvezli vítězství 45:58 ze hřiště Jižních Supů, když před poslední čtvrtinou vedli o 18 bodů 29:47.

V neděli ráno v hale Sokola Pražského, kde s domácími často hraje nejen specifické prostředí, však prohráli svěřenci trenéra Voračky ml. 51 : 68, když poslední čtvrtina skončila výsledkem 31 : 18 pro Jižní Supi !!!???

Po tomto vítězství zůstali Jižní Supy ve hře o postup do extraligové nadstavby a rázem mají, díky této více než podivné výhře, proti Chomutovu i našemu týmu podstatně lepší pozici v boji o postup do extraligové nadstavby.