Už ne „jen teoreticky“, ale zase prakticky na cestě k vítězství v NRL U17

Jindřich Svojanovský, 19.3.2023

Nadregionální lize Kadetů U17 jsem nedávno věnoval článek, který si kladl za cíl charakterizovat naši situaci, kdy ostudný výkon v Sokolově a následná porážka na vlastní palubovce s rivaly z Domažlic, kdy jsme nebyli v kompletním složení, poslali náš tým do středu tabulky už jen s teoretickou nadějí na dobré umístění. Dobré v tom smyslu, že to bude něco, co nebude mít prvky ostudy ale ani úspěchu.

Tabulce vévodil Beroun, který prohrál pouze v Klatovech, kdy se poprvé představil náš nový tým, a pak překvapivě v Domažlicích, kde si domácí hodně pomohli hostujícími hráči z Plzně. Z boje o vítězství v NRL pak překvapivě vypadl Sokolov, když bez svých dvou hvězd nejdříve vysoko prohrál v Berouně (89:50) a pak i na Kladně (88:85). To by mělo být pro naše kadety varování neboť na Kladně hrajeme své poslední utkání na hřišti soupeřů 22.4. Pokud jsme tedy před utkáním v Berouně chtěli myslet na vítězství v NRL, museli jsme vyhrát. Toho si ovšem také byli vědomi domácí hráči.

Utkání jsme začali soustředěně a vedli jsme 0:4. Domácí však kontrovali svým snajperem Hamerníkem a do vedení je dostal trojkou malý rozehrávač Dvořák. V soustředěné hře jsme vydrželi zhruba do 7 minuty, kdy už jsme měli na kontě tři neproměněné střely zpod koše a z pole jsme ze 6 střel proměnili jednu. Závěr čtvrtiny patřil proto jednoznačně domácímu Hamerníkovi. I když nejdříve 3krát minul, následně našel svoji mušku včas a košem, dvěma trojkami a úspěšným „and one“ stanovil výsledek první čtvrtiny 18:10 pro domácí. Důvodem vedení domácích ale bylo především našich 9 (!!!) ztrát míče během první čtvrtiny. Berounští si pak svůj náskok udržovali, často však z cenu faulů. Nás od stavu oslabení z titulu počtu faulů chránilo časté střídání. Bohužel ale ne všichni hráči po příchodu na hřiště odváděli výkon, který od nich náš tým očekával a jaký potřeboval. Absolutorium však zaslouží Petrovický a Žák. První z jmenovaných díky dvěma přesným trojkám a druhý svou aktivitou a doskokům pod oběma koši, dotáhli náš tým během posledních 2 minut na poločasové skóre 29:27. Svoji roli opět sehrály ztráty, tentokrát jsme spáchali pouze 3 a i díky tomu jsme se vrátili do utkání.

I ve druhé půli probíhal litý boj o každý míč, byl to tvrdý, ale nezáludný a pro diváky zajímavý a pohledný basketbal. Nás ctil fakt, že každý náš útok byl zakončen, ať již úspěšnou či neúspěšnou střelbou. Měli jsme jen jedinou ztrátu a častým střídáním jsme udržovali vysoké tempo. Domácí Hamerník v 8.minutě potřetí fauloval (41:42) a trenér ho vystřídal. My namísto razantního tlaku a zvýšení vedení, neboť bez tohoto hráče byl Beroun jen poloviční, jsme dali jen 1 koš a z 8 TH jsme dali jen 2 !!?? Na začátku závěrečné čtvrtiny obral Petrovický domácího rozehrávače o míč už na půlící čáře a zvýšil naše vedení na 41:48. Domácí díky své úderné dvojici Hamerník a Kopic snížili na 46:50, když jsme nedokázali již poněkolikáté ubránit stejnou akci na perimetru. Když se konečně prosadil Pepa Šlof  a výrazně zlepšil úspěšnost svého zakončení Petr Žák,  nový kapitán týmu, který pomyslnou kapitánskou pásku převzal od Adama Suchého. Náš tým totiž již zbývající utkání odehraje pouze ve složení, pro které to bude součást přípravy na jarní kvalifikaci o Ligu U17. Drželi jsme vedení a když Žák svým druhým „and one“ posunul skóre na 59:53, zbývaly do konce ještě  dlouhé 2 minuty. Domácí museli spěchat a spěch obvykle plodí chyby a zbrklost. My, aspoň dle technického zápisu, neztratili ve IV.čtvrtině žádný míč a po ziscích jsme kontrovali dalšími dvěma koši a dotáhli tak těžké utkání do vítězného konce. Porazili jsme Beroun potřetí v sezóně a otevřeli si tak dveře k celkovému prvenství v NRL. Opravdu těžko se ale chápe, že radost z vítězství nepřevýšila u některých hráčů jejich pubelescentní ega.

Statistika: Žák 20 – 7/4 – 3, Petrovický 19 (4x3) – 5/3 – 4, Kolář 7 (1x3) – 2/0 – 2, Zub 5 – 4/1 – 3,  Kotáb 4 (1x3) – 2/1 – 1, Šlof 2 – 2/0 – 0, Veselský 2 – 0/0 – 0,  Kodyš 0 – 0/0 – 0, Kolacki 0 – 0/0 – 0.

Zde by mělo být heslo, které píši za články o utkáních U14 a U15. Sem ho ke své lítosti napsat nemohu. Pošlu však jiný vzkaz v podobě jednoho z hesel na našem soustředění v srpnu 2022:

Trénink, na kterém nepracuješ naplno, nemá žádný význam.