Vánočák 2022 v Plzni nabízí zajímavé soupeře

Jindřich Svojanovský, 17.12.2022
Vzpomínka na rok 2018 - 1.místo kluci U11, 2.místo dívky U12 a také kluci U12, 3.místo dívky U14
Vzpomínka na rok 2018 - 1.místo kluci U11, 2.místo dívky U12 a také kluci U12, 3.místo dívky U14

Byly doby, kdy začínající Vánoční basketbalový turnaj v Plzni byl velkým tahákem pro naše dívčí a chlapecké týmy neboť skvěle vyplňoval poměrně dlouhou pauzu od posledních prosincových a prvních lednových mistrovských utkání. Hned v 1.ročníku v roce 2012 přivezli svěřenci trenérů Fleisiga a Nadě bronzové medaile. O rok později pak dosáhli kluci U11, pod vedením trenéra Sýkory, na medaile stříbrné. Následovaly 3 ročníky a naše týmy obohatily klubovnu třemi poháry za 3.místo. Vítězství jsme se poprvé dočkali až při 6.ročníku. Zasloužila se o něj děvčata U13 vedená trenérem Volmutem. Pro něj byl tento ročník obzvláště úspěšný, s týmem U11 získal stříbrné medaile. Bronz pak přivezli kluci U12. Na 7.ročník v roce 2018 vyrazilo z Klatov hned 5 týmů. Pod vedením trenéra Svojanovského kluci U11 turnaj vyhráli, kluci U12 skončili „až“ druzí, když finálový soupeř měl v týmu takřka 2 metrového hráče tmavé pleti. Ten se pak na jaře objevil v tymu Mnichova U16 !!?? Poslední předcovidový ročník v roce 2019 jsme obsadili 4 týmy, když nadějný tým U11 jsme přihlásili do U12, neboť mladší kategorie nebyla vypsána. Dále pak startovaly dívky U13 (3.místo) a U14 (5.místo). Oba naše chlapecké celky došly až do semifinále a následně se utkaly, pod vedením jednoho trenéra, o bronzové medaile. Získali je ti starší.

Letošní 9.ročník navazuje na historii předchozích turnajů po 2leté pauze. V prosinci 2020 i o rok později se turnaj kvůli covidovým opatřením nekonal. Pauza se promítla i do zájmu a to jak zahraničních, tak i českých týmů. Důvody je třeba hledat jak v obecné rovině konkrétního společensko-ekonomického stavu společnosti, tak i v postupně se s časem měnícím žebříčkem hodnot. I proto náš BK Klatovy vysílá do turnaje pouze 2 týmy, dalších 3 týmy, pro které jsou vypsány příslušné kategorie, neprojevily zájem.

Mladší žáci U14

Trenér Ing.Svojanovský počítá s těmito hráči:  Šnejdar, Kotáb K., Pavelec, Kinský F., Kmetek, Kydlíček M. a pendlové z U13 Toman, Svoboda, Petrovický a Kydlíček L. Omluven je pouze Ševčík, což je škoda neboť v posledních utkáních se prezentoval dobrými výkony. Není důvod tajit, že turnaj měl být pro tým U14 přípravou pro druhou – extraligovou část sezóny. Bohužel tomu tak není i když chyběl jen opravdu pověstný kousíček. Soupeři: TJ SOKOL KBELY, Team Oberpfalz (GE), TJ SOKOL KBELY U13, BK Mariánské Lázně, BK Lokomotiva Plzeň, SLUNETA Ústí nad Labem, TG Hanau White Wings (GE), B.S.C. Bratislava (SVK), BK Klatovy, Frankonia Baskets (GE), Hopsi Polzela (SVN), Keleja (SVN) Z českých týmů můžeme očekávat, že nám pořadatelé „nalosují“ účastníka sk.C Ligy U14 Sokol Kbely. Tým dobře známe ze Steel Cupu 2022 z Ostravy. V úvahu přichází i ústecká Sluneta.  Síly a úroveň zahraničních týmů se jen obtížně odhadují. Pokusíme se ale zjistit co možná nejvíce hned, jak obdržíme rozlosování. Cílem našeho týmu na turnaji by měl být opětný návrat k pozitivům, kterými jsme se prezentovali až do posledního utkání. Musíme si uvědomit, že druhá část sezóny začíná již o víkendu 7 - 8.1. kdy startujeme Ligu A na hřišti Tygrů Praha a v Plzni na Lokomotivě.  Proto budeme na turnaji bojovat o návrat víry ve vlastní schopnosti. Turnajový systém je náročný, proto podstatně více šancí ke hře dostanou všichni hráči, tedy i kluci z U13 neboť od ledna bychom se měli začít více orientovat zejména na obranné činnosti, kde jsme za špičkou naší sk.A (Sokol Pražský, Jižní Supi a Chomutov) zaostávali v rychlosti, agresivitě i na doskoku. Sliboval jsem si, že utkání extraligové nadstavby otevřou našich hráčům oči, že pochopí, že nestačí dominovat zde v našem regionu, ale chtějí-li dosáhnout víc musí pracovat stejně jako hráči v extraligových klubech. A je snad zbytečné se zmiňovat o tom, jak cenné herní zkušenosti mohli všichni získat.

Kadeti U17

Trenér Ing.Svojanovský má potvrzenou účast od: Kolacki, Kotáb P., Kodyš, Zub, Petrovický M., Žák, Melka, Sazama, Kolář, Šlof  a Kavka. Omluven je Veselský, což prohlubuje jeho handicap nízké konzistence s týmem. Nelze počítat s hráči nar.2006 – kapitánem Suchým a Kinským, kteří nesplňují věkový limit pro U16. Účast týmu hráčů nar. 2007 a 2008, tedy těch, kteří budou na jaře bojovat v kvalifikaci o start v Lize U17, je součástí dlouhodobého plánu přípravy. Ten se odvíjí i od utkání Nadregionální ligy, kde se tým střetává s kvalitními soupeři z Plzeňského a Středočeského kraje a hráči mají možnost postupně zdokonalovat uplatnění herních systémů, obranných i útočných, ve své hře. A kvalitní soupeře lze očekávat i na Vánočním turnaji v Plzni.Soupeři: TJ SOKOL KBELY, Team Oberpfalz (GE), BK Beroun, BK Lokomotiva Plzeň, TG Hanau White Wings (GE), BK Klatovy, Frankonia Baskets (GE), Hopsi Polzela (SVN). Každý zápas na Vánočním turnaji by měl být výrazným krokem na cestě k náročné, kolektivní, agresivní obraně. Hráči si musí postupně zvyknout na to, že již nebudou na hřišti trávit v ¾ tempu 32 – 35 minut, ale po 3 – 4 minutách maximálního nasazení budou střídáni dalšími hráči s identickým nasazením. Tým nemá výrazně vysokého hráče, musí tedy sázet na kolektivní obranu s důrazem na obranný doskok, bleskový rychlý protiútok a výrazně úspěšnější střeleckou potenci než doposud.

Věřím, že Vánoční turnaj dá našim týmům vše, co si od účasti slibujeme. Ukáže, na čem a na kom je možné stavět a také odhalí mnohá negativa, často pramenící z nekvalitního provádění  příslušné činnosti (box out, práce ve cloně atd.),  která bude třeba postupně eliminovat.

Hledáme dobrovolníky Easter cup 2023