Vítězná ligová ouvertura starších žáků U15.

Jindřich Svojanovský, 18.9.2022
Kluci U15 zvládli svoji premiéru v lize starších žáků na jedničku.
Kluci U15 zvládli svoji premiéru v lize starších žáků na jedničku.

Los byl k našemu celku starších žáků milostivý a na jejich první start v Lize U15 jim dal soupeře „na dobrý rozjezd“ – BK Kladno a Sokol Kbely. Bylo by sice ještě lepší, kdyby obě utkání byla hrána na hřištích soupeřů, ale nemůžeme mít všechno. V každém případě „vyslali naši kluci výrazný signál 😊“ ostatním soupeřům. S těmi to rozhodně nebude nijak snadné.

 

BK KLATOVY  -  BK KLADNO   145 : 27 (38:4, 39:9, 40:5, 28:9)

Hostující tým z Jágrstadtu přijel do Klatov s 10 hráči z nichž 5 bylo hostujících především z BŠ Tygři Praha. Ale i v naší 11 hráčů bylo hned 6 kluků z U14, když trenér postrádal Lukáše Veselského (dovolená v zahraničí) a z U14 Michala Kydlíčka (zranění). Zápas začal tradičně neproměňováním vyložených šancí neboť rychlé brejky byl schopen neomylně přetavovat v body jen Kavka. Ostatní hráči spíše soutěžili o cenu největšího paliče šoupáků, tradičně vynikal Kodyš. Přesto již po první čtvrtině bylo de facto rozhodnuto a ve vzduchu už jen poletovala otázka, kteří rodiče budou smažit řízečky. Tedy za předpokladu, že bude tato tradice dále ctěna. Poločasové skóre 77:13 věštilo, že stovky se dočká poměrně početné hlediště už ve 3.čtvrtině. Když už už to vypadalo na Radka Pavelce, který zvyšoval skóre na  97 a následně i na 99, vybojovala naše obrana míč a vyslala vpřed Pepu Šlofa a ten si nedovolil nedat. Smažit se tedy bude ve Slavošovicích.  V závěrečné čtvrtině již náš tým polevil o čemž svědčí i pouhých 28 nastřílených bodů. Přesto mohl být trenér Ing.Svojanovský spokojený neboť pod výsledek se podepsalo hned 7 dvojciferných střelců z 11 hráčů. Statistika: Šlof 24 (1 trojka) – 2/1 tr.hody – 3 fauly, Kodyš 21 – 1/1 – 3, Kavka 19 – 4/1 – 4, Šnejdar 19 (1) – 3/0 – 2, Kotáb 19 (1) – 0/0 – 4, Kinský 17 (1) – 2/0 – 1, Melka 12 (1) – 2/1 – 2, Kmetek  6 – 2/0 – 0, Pavelec 4 – 0/0 – 1, Ševčík 2 – 0/0 – 2, Kolacki 2 – 0/0 – 0.

 

BK KLATOVY  -  BK SOKOL KBELY   96 : 34  (25:7, 19:7, 29:14, 23:6) Basketbal v Kbelích přestal být jen otázkou II.ligových mužů, kteří se za týden představí v Klatovech v prvním utkání nové sezóny. S mládeží  nemají potíže, blízká pražská sídliště jsou skvělým zdrojem mladé krve. A slušný rozpočet, orientovaný zejména na perspektivní týmy, blížící se boom kbelského mládežnického basketbalu ještě umocňuje. Stačí si jen otevřít https://www.basketkbely.cz/ a každému musí být jasné, kam kbelský klub směřuje. I v Klatovech se soupeř prezentoval jako zdatný soupeř, naši kluci U14 se setkali i s několika hráči, proti kterým bojovali na Steel Cupu U14 v srpnu v Ostravě.

Po rozpačitém začátku dal Jarek Melka svou nezměrnou bojovností příklad ostatním a pasáž mezi 4 až 10 minutou první čtvrtiny jsme ovládli 21:2. Druhá čtvrtina, do které již zasáhli zejména hráči, kteří strávili první desetiminutovku na střídačce, sice nebyla tak bodově výrazná, dobrá obrana však nedovolila skórovat nikomu, než je hostujícímu kapitánovi. V poločase 44:14.

V prvních 5 minutách druhé půle naši pětici na palubovce tvořili výhradně hráči U14 neboť je v zájmu našeho klubu, aby nastupovali i ve starší kategorii a mohli pak „uplatnit získané zkušenosti“ v lize U14. Bohužel v této pasáži, kterou prohráli 6:10 při střelbě TH 3/0, toho moc nepředvedli. Příště musí přidat, jinak se jim herní minuty v U15 mohou začít krátit. Po střídání následovala naše šňůra 14:0, Výjimka potvrzuje pravidlo – důležitou obrannou roli zde sehrál Saša Ševčík z U14. Závěrečných 10 minut vyznělo opět jednoznačně, do dosažení 100 bodů chyběly pouze 4.

Statistika: Šlof 37 (3) – 4/2 – 1, Kodyš 15 – 4/1 – 2,  Melka 13 – 3/1 – 2, Kinský 10 – 4/2 – 1, Ševčík 6 – 0/0 – 1, Kavka 6 – 0/0 – 0, Šnejdar 4 – 3/0 – 0, Kolacki 3 – 2/1 – 0, Kmetek 2 – 2/0 – 2, Pavelec 0 – 2/0 – 1, Kotáb 0 – 0/0  - 1.

Trenér: „Jak bylo napsáno, ke spokojenost chybělo jen to, že jsme tyto zápasy neodehráli na hřištích soupeřů. Sice jsme na domácí palubovce dominovali,  rozdíl 118 resp. 62 bodů má  svůj  význam, musím si z obou utkání odnést závěr, že soupeři ani zdaleka nebyli tak špatní, jak by se mohlo z výsledů zdát. Náš tým si musí nyní v prvé řadě uvědomit, že už jedeme na „dospělá pravidla“ a to přináší i určité změny ve způsobu střídání. Už to není o tom, že se pravidelně střídají dvě pětky, ani to už není passarela, kdy k utkání stačí 8 hráčů. Myslím, že všech 11 hráčů dostalo možnost prezentovat svoji výkonnost, ukázat, jak dokáží přenést věci z tréninku do zápasu. Někteří ještě občas propadnou minižákovským manýrům typu „já, já a zase já“, ale to se určitě brzo srovná. Na sv.Václava přivítáme doma Jiskru Domažlice a pak hned o víkendu nás čekají zápasy v Písku a v Plzni. Po nich bychom měli být chytřejší.“

Ostatní výsledky:

BK Jiskra Domažlice

-       BK Sokol Kbely  100 : 48

-       BK Kladno          132 : 15

Sokol Sršni Písek

-       Sokol Pražský       52 : 108

-       Sparta Praha        64 :  83

BK Loko Plzeň

-        Sparta Praha  67 : 117

-        Sokol Pražský 60 : 101

 

COME TOGETHER !