Všichni kluci U15 v derby skórovali !!!

Jindřich Svojanovský, 30.3.2023
Trojka dirigenta Jiskry Domažlice Tušky byla důsledkem naší nedůsledné obrany.
Trojka dirigenta Jiskry Domažlice Tušky byla důsledkem naší nedůsledné obrany.

Popravdě je nutné  sdělit, že v Lize A U15 nastoupila na naší straně pouze čtveřice hráčů roč.nar. 2008 – Kodyš, Kolacki, Šlof a Veselský. Ty doplnilo hned 5 hráčů roč.nar. 2009 – Pavelec, Kinský, Kotáb, Ševčík a Kydlíček M.

Těm, kteří sledují náš tým U15 pravidelně tedy neunikl fakt, že na střídačce  seděl v civilu hráč základní pětky Melka (2008) s prstem pravé ruky v dlaze. A v hale vůbec nebyl další z roč.2008 Kavka (výron z utkání s Pískem), stejně jako se překvapivě nepřišel podívat a své spoluhráče povzbudit ani Šnejdar (2009), běžně nastupující v základní pětce U15. Na straně druhé ovšem soupeř z Domažlic na tom nebyl s věkovým složením týmu o moc lépe. Přijel s 8 hráči z nichž jen 2 byli U15.

BK KLATOVY _ BK JISKRA DOMAŽLICE  108 : 47 (34:10, 21:11, 26:8, 27:18)

Po sobotní porážce s Pískem, kdy jsme opět nedokázali se soupeřem držet krok v závěrečných minutách, se na úterním tréninku mnohým nechtělo moc pohybovat, natož se soustředit na eliminaci chyb, které se pak z tréninku přelévají i do utkání. Začíná to opičkami (= hráči se chovají jako ta jmenovaná zvířata) při zakončení s neproměněným dvojtaktem v hlemýždím tempu (= rychlost cca poloviční proti rychlosti v utkání) a končí třeba 6 ztrátami míče v řadě mezi dvěma zakončeními na koš. Výsledek tohoto přístupu pak ukazují údaje z technických zápisů. Např. proti Jiskře jsme z 24 zakončení ve III.čtvrtině přímo zpod koše nedali hned 15 košů !!!??? Vrátíme-li se k sobotě proti Písku, pak v tomto utkání jsme absolvovali úsek, kdy jsme ze 7 útoků po sobě 7krát ztratili míč aniž bychom ohrozili střelou koš soupeře !!!??? Právě Písek nám ukazuje, jak dokáže výkonnostně růst  tým, kde při příchodu na trénink nechají hráči „svoji pubertu v šatně“ (a s ní spojené přesvědčení, že jen oni jsou ti jediní, kteří o basketbalu ví víc než třeba trenéři v NBA) a odmakají 90 minut skutečně nadoraz a bez rádoby chytrých poznámek a falešné solidarity (když nemaká Pavel, tak já taky nebudu, abych nevybočil z řady).

Tentokrát jsme se, proti jiným utkáním, trošku lépe rozcvičili i když do „ideálu lehce zpocených dresů“ to bylo ještě daleko. Získali jsme vedení 10:2 především proto, že hráči Jiskry nedokázali dát včas dlouhou přihrávku na dopředu běžící osamocené spoluhráče. I když právě na tento herní prvek Domažlic, který dobře známe, byli hráči upozorněni před utkáním, stejně jsme se této chybě zase nevyhnuli. Snadné vedení vedlo naši pětici k výraznému snížení agresivity, nasazení a pomalému návratu do obrany a ….. hosté kontrovali a začali hrát vyrovnanou partii, V 8.minutě stav 18:10. Kluky probudil až oddechový čas, během kterého opustili palubovku ti, kteří ani po 3 letech tréninku nedokáží pochopit princip nátlakové obrany. Trojka Kinského byla startovním výstřelem a 3 závěrečné minuty prvního hracího období jsme Domažlice prakticky nepustili na naši polovinu a naopak díky ziskům hráčů pohybujících se v koridoru přihrávek jsme dosáhli 16ti bodové „šnůry“ z 18:10 na 34:10. Pokud bychom pak přidali i 13 bodů v řadě za prvních 5 minut druhé čtvrtiny, pak je to 29 bodů v řadě bez jakékoli odezvy za strany Jiskry. Nebylo se tedy čemu ani divit, když v poločase svítil na ukazateli stav 55:21. A i když v naší hře byla i řada chyb, které jsem jako trenér musel hráčům sdělit, byli diváci a také nedávní členové výboru BK, kteří se na derby přišli podívat, spokojeni.

Druhý poločas se dále nesl ve znamení naší snahy o maximálně důraznou obranu a rychlé zakončení akcí. Stále však, a je to pro nás typické, hrajeme ve „vlnách“. Jsme schopni tři čtyři minuty odvádět práci na úrovni extraligy a pak, jak mávnutím kouzelného proutku hrát jak školní tým, kde se basketbal při TV nehraje a jen jednou za rok udělá učitel tělocviku ve středu trénink a ve čtvrtek se jede na přebor ZŠ. Příležitost ukázat své schopnosti a dovednosti dostali bohatě všichni hráči. Někdo se prezentoval lépe, byly tam akce, kde je škoda, že je nemáme na videu. Ale také akce, kde je také škoda, že je nemáme na videu, kdy našim hráčům soupeři chytali špatné přihrávky, kdy hráči Jiskry (Jano, Unverdorben, Tuška, Wolf…) obcházeli naše hráče jako turisti kolem soch na Karlově mostě, kdy jsme jim dovolili obranou v úctihodném odstoupení střílet otevřené trojky. Na závěr se není možné nezmínit o  tom, že stého bodu dosáhl Josef Šlof úspěšnou trojkovou střelou po nacvičené akci.

Poslední dvě utkání ligy U15 odehrají naši hráči až po Velikonocích, kdy v sobotu 15.4. hrají na Sokolu Vyšehrad a v neděli 16.4. na Kladně.

Statistika: Kodyš 31 – 1/1 – 3, Šlof 26(2x3) – 0/0 – 4, Kinský 15(1x3)  - 2/2 – 0, Veselský 14 – 3/2 – 1, Kotáb 6 – 0/0 – 2,  Kolacki 6 – 1/0 – 3, Pavelec 5 – 2/1 – 2, Ševčík 3 – 2/1 – 1, Kydlíček M. 2 – 2/2 – 1.