Z NF U12 chlapců vezeme 10.místo a hlavně cenné zkušenosti.

Jindřich Svojanovský, 12.5.2022

Když náš tým mladších minižáků U12 vybojoval v kvalifikaci účast na Národním finále U12 2022 po výsledcích 104:36 a 75:51 s SKB Rokycany  a s Plzní pak  89:39 a 104:15, svádělo to zejména ty, kteří nemají představu o tom, jak kvalitní týmy se zúčastňují této vrcholové republikové akce, k určitému přehnanému optimismu. Letos navíc bylo NF U12, stejně jako i další v ostatních věkových kategoriích, umocněno faktem, že pro drtivou většinu zúčastněných týmů to byl první superturnaj po dvouleté covidové pauze.  Srážka s realitou tedy mnohé z hráčů a také rodičů našich hráčů hodně zaskočila.

Pokud chceme hodnotil prezentaci našeho týmu na NF, budou asi optimální dva rozdílné úhly pohledu.

Z pohledu umístění na 10.místě mezi 12 účastníky, když tým vybojoval 2 vítězství a 3krát odešel poražen by se dalo napsat, že tato pozice potěšila ty, kteří nám nefandí  a trošku zarmoutila ty, kteří očekávali víc. Nutno zdůraznit, že už jen samotný fakt, že náš tým skutečně vybojoval účast na NF, což se naposled stalo v roce 2018, je samo o sobě velký úspěch. Ve Žďáru ho bohužel čekala „skupina smrti“. To se obvykle říká o kvalifikačních skupinách, ze kterých je prakticky nemožné postoupit. My jsme měli za soupeře NH Ostrava a domácí Vlčata Žďár. Ostrava prošla NF „jako horký nůž máslem“ když domácí Vlky zdolala 117:41 (rozdíl 76 bodů), náš tým 80:34 (46 bodů), ve čtvrtfinále pak Brandýs 99:32 (67 bodů), v semifinále BCM Olomouc 93:64 (29 bodů) a ve finále BK Děčín 66:43 (23 bodů). Tedy v konfrontaci s vítězným týmem jsme uhráli z jeho 5 soupeřů třetí nejlepší výsledek.

V utkání s domácími Vlčaty šlo o to, který z týmů postoupí do dalších bojů a který se bude muset spokojit s boji ve skupině o 9 – 12.místo.  Zaskočili jsme domácí tým neutuchající bojovností a vyhráli první čtvrtinu 13:10. Co se dělo potom není možné nestranně komentovat. Toto mi napsal jeden z prarodičů, který vše natáčel na video: „…..právě jsem dokončil sestřih zápasu BK s Vlčaty Žďár. Teprve po detailní prohlídce jsem zjistil, jak po 1. čtvrtině (a zřejmě po "domluvě" od domácích) vedla zápas slečna "rozhodčí". Rovněž jsou na záznamu vidět záludné zákroky domácích hráčů“. Bylo zřejmé, že domácí tým prostě MUSÍ POSTOUPIT, jinak by NF přestalo být pro žďárský klub zajímavé. Prohráli jsme 55:70 když jsme byli nuceni hrát určitý čas i bez kapitána týmu Petrovického, který byl odvezen sanitkou do nemocnice k vyšetření.

Je opravdu zarážející, že NF bylo svěřeno mladým začínajícím rozhodčím z jihomoravského kraje, většinou s minimálními zkušenostmi a častou neznalostí pravidel minibasketbalu. Poznamenalo to celé NF a stalo se i zdrojem ostré kritiky většiny trenérů a zaplněných tribun. V neposlední řadě se o tom zmínil i delegát z ČAMB při slavnostním zakončení NF.

V sobotu jsme nastoupili proti týmu POINTER FRÝDEK-MÍSTEK, který sice ve své skupině porazil SCM Olomouc (nakonec bronzové medaile), prohrál ale s Tygry Praha, kteří naopak podlehli Olomouci a tak díky špatnému skóre skončil až třetí a to ho nasměrovalo do skupiny o 9 – 12.místo. Soupeř byl velkým favoritem s fyzickou i výškovou převahou. Přesto jsme s ním drželi krok – první čtvrtina 10:12, druhá 14:14 a třetí 11:13. Ve čtvrté čtvrtině se dařilo úspěšně bránit vysokého pivota s č.21 (viz fotogalerie) a díky skvělému Lukáši Kydlíčkovi jsme  minutu před koncem snížili na 50:53. Soupeř nedal a my po oddechovém čase zahráli dohodnutou nakreslenou akci a stav byl 52:53. Bylo 15 sekund do konce a míč měl soupeř. Vzali jsme si další oddechový čas, ale tentokrát naši hráči nepochopili, že musíme hned faulovat, abychom po případných neúspěšných trestných hodech soupeře ještě měli čas dát vítězný koš. Škoda, faul z naší strany nepřišel a soupeř udržel míč až do konce. 52:53 !!

Sobotní podvečer a nastupujeme proti Tygrům Brno, kteří nás na turnaji v Písku 10.4. porazili 65:57. Tentokrát ale taháme za delší konec my … 1.čtvrtina 24:18 a druhá 21:18. „Laici žasnou a odborníci se diví“. Brňané mají značnou výškovou převahu, ale proti naší obraně se jen těžko prosazují. Třetí čtvrtina je poznamenána nepochopitelnými výroky rozhodčích, kteří zcela nepokrytě přehlížejí porušování pravidla o 3 obranných vteřinách a zaměřují se na naše klíčové hráče, kterým pískají i letmý dotyk. Nejdříve odchází v 5 minutě ze hřiště s 5 fauly Svoboda, za minutu ho následuje Petrovický. Soupeř toho využívá a vyhrává čtvrtinu 25:15 a stav je 61:60 v jeho prospěch. Držíme se, opět jdeme do těsného vedení ale 2 minuty před koncem je znovu vyrovnáno. V poslední minutě mají Tygři dvoubodový náskok. Kydlíček ale srovnává. Nervózní soupeř pak ztrácí míč a další koš Kydlíčka nám přináší překvapivé šokující vítězství 75:73 !!!

Nedělní ráno a stojíme proti TIGERS ČESKÉ BUDĚJOVICE. I když to při pohledu na oba rozcvičující se týmy tak nevypadá, většina našich hráčů totiž vypadá jako mladší sourozenci budějovických hráčů, jsme favorité. Hrajeme opět „naši hru“ ale v obraně nestačíme na soupeřova lídra, který z 16 bodů soupeře zaznamenal sám 14 bodů. Přesto vedeme 18:16. Ve druhé čtvrtině ale dominujeme ….v 6.minutě vedeme 40:18 a celou čtvrtinu vyhráváme 31:2. Možná i proto první pětka již nebrání ve 3.čtvrtině tak intenzivně, možná je to i vlivem toho, že nastoupili i hráči z lavičky, soupeř vítězí 16:6 ale stále jsme ve vysokém vedení 55:34. V poslední čtvrtině opět přebíráme iniciativu a i když do hry zasahují další hráči  i tak …26:8 a vítězství 81:42 !!!

Druhý úhel pohledu je otázka věkového složení týmu. Covid sehrál právě při formování tohoto týmu U12 svoji negativní roli. Ale nebyl jen covid. Byly tu i další záležitosti, možná horší než covid. Po srpnovém soustředění z týmu odešel hrát fotbal jeden z klíčových hráčů Matyáš Kalčík ….. S pouhými 4 hráči ročníku 2010 (Toman, Petrovický, Svoboda a Krajzingr) + stálí hráči týmu roč.2011 (Kydlíček, Šlof, Theimer Vojta, Ryneš, Blahník) a 1 hráč roč.2012 (Theimer Matouš), doplnění o 5 hráčů z týmu U11mix roč.2011 (Ulrich, Tureček, Bošek, Karásek a Raba) je skutečně těžké konkurovat týmům, které tvoří pouze hráči roč.2010. A takových byla ve Žďáru drtivá většina. Náš tým byl absolutně nejmladší !!! A proto jsou 2 vítězství a jedna porážka o pouhý 1 bod z 5 odehraných utkání vynikajícím úspěchem klatovského basketbalu bez ohledu na „až“ konečné 10.místo. Máme-li ovšem jít dál po vytýčené cestě, která je protkána dalšími významnými úspěchy v minulých sezónách, bude třeba si ujasnit priority práce s jednotlivými týmy. Basketbal byl, je a vždy bude pro děti především zábavou. Zábavou, která je však učí jak obratnosti a koordinaci, rozvíjí pohybové schopnosti ale současně posiluje zodpovědnost ke kolektivu a vědomí, že „bez práce nejsou koláče“. Basketbalové tréninky nelze považovat za „kroužek vyšívání“, ale za čas, kdy musí všichni zúčastnění tvrdě společně pracovat, aby přišla vítězství.

Trenér Ing.Svojanovský: „Prožili jsme ve Žďáru víkend, kde počáteční zklamání z očividné nespravedlnosti, na kterou jsou děti tohoto věku obzvláště citlivé, vystřídala euforie z výkonů, které tým odvedl ve skupině o 9-12.místo. Každý hráč dostal možná i více herního času, než sám očekával. Každý hráč mohl ukázat a také ukázal, co už z basketbalové abecedy umí a také, kde má mezery. U některých to bylo patrné méně, u většiny ale více. Během těch 5 odehraných zápasů jsme poznali silné týmy, hodně skvělých hráčů a bylo jen a jen na nás, jak se s nimi vyrovnáme. Získané zkušenosti jsou to nejcennější, co jsme si z NF odvezli domů do Klatov. Pokud se toto poznání projeví v chuti dosáhnout podobné herní úrovně jako třeba ti hráči, kteří se dostali do All Stars, pak si jsem jistý, že chuť každého hráče výkonnostně růst určitě najde v našem klubu odezvu v podobě náročných kvalitních tréninků i možnostech herního nasazení i ve vyšší věkové kategorii. Na závěr i něco osobního – bylo mi, zejména v pátečních utkáních mých hráčů  líto, když jsem stejně jako oni cítil ten unfair přístup ze strany mladých arbitrů. Naštěstí přišla sobota a neděle a byl jsem na náš tým hrdý, jak se dokázal odvážně postavit fyzicky vyspělejším soupeřům a zvítězit. A musím i poděkovat přítomným rodičům za hlasitou podporu, která klukům vlévala síly do náročného boje.“

Informace a výsledky z NF U12 najdete zde: https://www.basketzdarns.cz/vysledky-nf12

COME TOGETHER !