Záviděl by i euroligový Real Madrid !

Jindřich Svojanovský, 6.2.2024

To, co se povedlo v prvním utkání nadstavbové části Nadregionální ligy U17, ve které startují první 4 týmy ze základních skupin B a C, se jen tak nevidí a také jen tak neopakuje. Tedy pokud nenavštěvujete pravidelně souboje těch nejlepších týmů Evropy. Na své palubovce nás přivítal druhý tým skupiny C BK Kladno a nijak se netajil svou chutí oplatit nám loňskou  jarní porážku, kdy jsme dokázali na Kladně po velkém boji zvítězit.

Náš první letošní souboj ovšem poznamenala skutečně neuvěřitelná úspěšnost našich střelců z trestných hodů …. Jen za I. poločas jsme z 21 trestných hodů proměnili celkem 20 !!! Ve druhé půli již domácí tolik nefaulovali, přesto z 9 střílených bylo 5 úspěšných. Celkově tedy naši hráči, mezi kterými v tomto směru vynikl zejména Mráz (12/11 tedy úspěšnost 91,7%) se v tomto utkání dostali až na úspěšnost 86,2 %

Ještě v 6.minutě první čtvrtiny domácí vedli 10:9 a vše signalizovalo, že utkání bude reprízou toho loňského, ovšem s otazníkem u kolonky vítězů. Přišel náš oddechový čas a hráči jistě neposlouchali důrazný trenérův hlas s uspokojením. Zvýšili své dosud poněkud vlažné nasazení v obraně a ještě do konce čtvrtiny odskočili domácím na rozdíl 12 bodů. V dobrém výkonu založeném na kvalitní obraně pak pokračovali, ke zvýšení vedení výrazným způsobem přispěly úspěšné trestné hody. Domácí tým není z těch, kteří by rezignovali již v poločase. Pomohl jim i nekoncentrovaný výkon našeho rozehrávače Koláře, který dokázal za 1min. a 17 vteřin hry ztratit hned 3krát míč. To obranu domácích nakoplo, najednou jich bylo plné hřiště a protože na střídačku musel po čtvrtém faulu zasednout náš kapitán, dokázali domácí snížit na 47:62 a do konce utkání ještě zbývalo dlouhých 15 minut. Náš další oddechový čas, podobný tomu prvnímu, vrátil na hřiště pětici, která zaznamenala 10 bodů proti domácím 2 a tak jsme mohli v poslední čtvrtině nechat již některé naše hráče odpočívat.I proto, že domácí kapitán Benko již měl 5 osobních chyb a krátce po startu závěrečného hracího období ho následoval i  domácí lídr M.Žák. To umožnilo našim hráčům se lépe a více prosazovat nájezdy do soupeřova vymezeného území a i když by po 5 úvodních minutách na to nikdo nevsadil ani pětník, pokořili jsme v roce 2024 poprvé hranici 100 bodů.

BK KLADNO -  BK KLATOVY  59 : 103 (16:28, 20:28, 13:20, 10:27)

Statistika: https://cz.basketball/zapas/460378

Trenér Svojanovský: „Když se vám před utkáním, které je vstupním do finálové skupiny NRL U17 začnou omlouvat hráči, tu pro žaludeční nevolnost, tam pro bolení ucha, někteří, že jsou po nemoci nebo, že je pobolívá noha nebo mají „jiný důležitý program“, rozpadne se vám celý záměr a musíte brát, co je k dispozici. Tedy museli jet ti, co byli k dispozici.  Kladno bylo tradičně bojovné, agresivní až na samé hranici pravidel, rychlé a dobře doskakující pod oběma koši. Myslím, že výsledek neodpovídá tomu, co kladenští předvedli. Na straně druhé jsem rád, že se po 10 dnech v posteli postupně mohl rozehrát Fanda Zikmund. Sice až po důrazné domluvě se pod košem dobře prezentoval Martin Mráz. Pro některé ostatní už té chvály moc nemám. Zbytečné předržování míče namísto rychlých přihrávek a u některých i absolutní chaos v zapojení do útočných a obranných systémů často spojených se ztrátami míče či zcela nesmyslnými fauly na útočné polovině. Vítězstvím jsme dali najevo, že chceme v NRL dál, zejména ti mladší z roč. 2008 a 2009, nejen prohlubovat herní zkušenosti, ale i vítězit.“