Zbylými semifinalisty jsou Nymburk a Pardubice

Stanislav Křiváček, 21.3.2010

O semifinalistech Tipsport Cup Final-8 Českého poháru mužů je jasno. Zbylá dvě místa zaplnil obhájce trofeje z Nymburka a po nejvyrovnanější čtvrtfinálové bitvě Pardubice.

Nymburk se v pátek od 18 hodin utká s Prostějovem v Klatovech, Pardubice vyzvou od 18:30 ve Strakonicích Nový Jičín.
ČEZ Nymburk skolil ve čtvrtfinále Opavu 96-53, Synthesia Pardubice si poradila s BK Děčín 85-74.
Středočeši bez rozehrávače Leeho zahájili zápas na dirigentském místě s Lenzlym, který se o tuto pozici střídal s Lewisem. Jejich tým se od počátku musel vyrovnávat se zónovou obranou Slezanů a než srovnal svou hru, nabral několik ztrát.
První koš tak dal až ve čtvrté minutě hry. Pak ale několika trojkami opavskou zónu rozbil. Po krátkém intermezzu na ni však Breda & Weinstein sázela i ve druhé čtvrtině.

I Opavští od prvních minut ztráceli míče, což je trápilo celý poločas. Nejedna ze ztrát rezultovala ze snahy rychle přenést míč po jeho získání přes celou délku hřiště.
Nymburk na Slezany uplatňoval různé druhy obran od osobní po zónovou hranou s prvky osobního krytí. A po získání míče smrtelně rychle trestal body z brejků.
Po vedení 17-7 v první čtvrtce pomocí kolotoče přihrávek a střel proti zóně navyšoval náskok až na 22 bodů. Od startu třetí části jeho vedení narůstalo ještě víc.
Nejlepšími střelci se stali Ricci se 14 body a Křemen se 13. Na druhé straně se blýskl rychlík Šiřina 13 body, o jeden navíc přidal pivot Douša.
Daleko nejdramatičtější čtvrtfinálovou bitvou byla ta mezi sousedy v ligové tabulce, jež svedla proti sobě oba reprezentační trenéry.
Přesto si Pardubičtí po celý zápas udržovali různě velký náskok, který nakonec soupeř nedokázal vymazat. V jeho dresu byl až příliš dlouho osamělým střelcem pivot Pavel Houška, k němuž se až finišem v závěru připojil 13bodový Hatcher. 10 bodů přidali Soukup a smrtící trojkový zabiják Pavel Novotný. Mulligan skončil na sedmi bodech, Alič na dvou.
Synthesia si už do poločasu vypracovala dvojciferný náskok a Děčín v něm udržela na 32 bodech. Ten jakoby neměl kudy se probít ke koši, naopak Pardubicím vycházela exekuce v postupném útoku.
Když se Děčín šňůrou 7-0 přiblížil na 45-39, kontroval soupeř 5 body na 50-39. Po celou druhou půlku mu skvěle padaly trojky. Naopak Děčín se do střel z dálky příliš a netrpělivě nutil. Málo se soustředil na hru pod koš. Hrál individuálněji než protivník.
Za deficitu o 11 si technickou chybu vykoledoval Soukup a Pardubice rázem vedly o 15. Pak ovšem několik trojek trefil i Děčín a po druhém zásahu Novotného to na začátku čtvrté části bylo už jen 64-61.
Hatcher to vzápětí chtěl strhnout střelou a nájezdem na sebe, ale bez úspěchu. A Synthesia se opět utrhla. Když Děčín mohl jít blíž, Červenka minul tři trestné hody za sebou.

A následovaly dvě nesportovní chyby, které daly Pardubicím dvakrát dvě šestky a dva další útoky k tomu. Celozápasové dotahování Severočechů se postupně měnilo v marnost.
Za vítěze nejlíp pálili Miloš s Hamptonem, každý se 17 body. 11 přihodil Arnold a 7 mladík Peterka, jehož trojka pomohl v kritickém úseku čtvrté části navýšit vedení na 69-61.