ŽENY 30 SEKUND OD VÍTĚZSTVÍ

Jindřich Svojanovský, 29.9.2016

Oba týmy o víkendu nezvládly svá utkání v úvodním dvoukole II.ligy, když shodně prohrály vysoko s Jabloncem a rvaly se o vítězství  s Brandýsem. I proto mělo být utkání Českého poháru něčím, co by mělo vítězi zvednout sebevědomí. Favoritem utkání byly ale dívky z Plzně, nejen proto, že jsou stálé účastnice II.ligy, ale hovořil pro ně i jednoznačný výsledek nedávného přípravného utkání v Plzni, kde zvítězily vysokým rozdílem.

I přesto, že se hrálo ve státní svátek, neměli trenéři k dispozici kompletní kádry. V našem týmu citelně chyběla kapitánka Nováková, dále pak Hana Flaisigová, Horová, Vítková přišla jen psát zápis a Pytlová po tréninkové absenci seděla jen mezi diváky.  Hosté ale citelných absencí měli víc. I proto se dal očekávat zajímavý souboj.

 

Náš tým začal odvážně a už v první minutě se na palubovce prezentovaly hned 3 hráčky z kategorie kadetek.  Se zkušeným soupeřem, kde prim hrály Jelínková a Kyselová držel krok a nebýt ztrát míče, které zkušené plzeňské hráčky trestaly rychlým protiútokem, jistě by hosté nevedli po první desetiminutovce o 4 body.

Hned v úvodu druhé čtvrtiny jsme srovnali a naše sebevědomí rostlo s dobrou obranou a každým úspěšným útokem. Čtvrtinu jsme vyhráli 15:14.

Vyšel nám i vstup do druhého poločasu a trojka Kateřiny Šuryové nám dala vedení 37:35.  Bohužel jsme pak v dalších 5 minutách nedokázali ubránit Papežovou (č.15), která v této fázi utkání nastřílela 9 bodů a tak do závěrečného dějství šly hráčky BaK Plzeň se 7 bodovým náskokem. Faktem ovšem je, že jsme to soupeřkám hodně umožnili, když jsme jednak nedokázali proměnit ani ty nejvyloženější šance a ztrátami míče z kategorie fatálních, jsme soupeře doslova posadili do sedla.

Cenné je, že ani potom se náš tým nevzdal, prokázal bojovného ducha, sáhl si až na dno svých sil a to mu vyneslo, 44 sekund před koncem řádné hrací doby, vedení 61:60 !!! To již jsme ale postrádali Míšu Šillarovou, která utrpěla zranění kolena.  Po soupeřově oddechovém čase jsme se vraceli na palubovku s taktikou zabezpečené obrany soustředěné na klíčové hráčky Plzně. Bohužel zůstalo jen u pokynů a předsevzetí. V netaktické snaze získat míč jsme soupeři umožnili přečíslení a nechali na perimetru zcela volnou nejlepší střelkyni hostů Kyselovou. Ta se z trojkové vzdálenosti, nikým nebráněná, nemohla minout a otočila skóre na 61:63. Naděje ale ještě žila. Po sběhnutí Petruškové ke koši ji našla dobrá přihrávka, přesné zakončení ji ale znemožnil zákrok plzeňské hráčky, který 62 z 64 přítomných lidí v hale vidělo jako faul, bohužel ale ne ti 2, kteří měli píšťalky.

Pro tým nechť je závěrečná minuta stejně jako celý zápas poučením do dalšího průběhu sezóny. Pokud snížíme počet ztrát, které obvykle pramení z nekoncentrovanosti, z podcenění obranných schopností bránících hráček, špatného uvolňování hráček bez míče, nedáme tak soupeřkám příležitost ke snadným košům a naše práce z obrany se lépe zhodnotí v útoku. A soupeři, které při naplnění těchto slov potkáme, mohou být k poražení. Zejména, když zvýšíme agresivitu naší obrany. 12 faulů za utkání o naší agresivitě v obraně hodně napovídá.

Vše ale začíná a končí na trénincích.

BK KLATOVY  -  BaK PLZEŇ  61:63  /17:21, 15:14, 15:19, 14:9/

Statistika: Poláčková 25 – 11/8 – 2, Petrušková 14 – 0/0 (?) – 4,  Šillarová M. 8 – 0/0 (?) – 0 (?),  Šuryová 5 – 0/0 – 3, Zástěrová 4 – 3/2 – 0 (?),  Kozáková 3 – 0/0 – 3,  Bernklaudová 2 – 0/0 – 0, Křiváčková a Šillarová K. 0 – 0/0 – 0.