Ženy - domácí zápasy výhru nepřinesly

Ladislav Smáha, 25.10.2021

O víkendu 9. - 10.10. pokračovala soutěž žen dalšími dvěma zápasy na domácí palubovce. Za soupeře jsme měli družstva z Chomutova a ze Slaného.

Začátek sobotního utkání s BK Chomutov B nebyl z naší strany špatný. Naše hráčky kolektivní obranou nepustily soupeře do výraznějšího náskoku, na útočné polovině tam také „něco spadlo“ a tak jsme s jedním z favoritů naší skupiny po první čtvrtině (16:20) i v poločase (29:39) drželi krok. Ani ve druhém poločase nelze upřít našim hráčkám snahu, ale přeci jen se projevila větší herní zkušenost soupeře. Bohužel holky zaostaly ve dvou obranných činnostech. Jednak v rychlém návratu do obrany, za což nás soupeř nekompromisně trestal rychlými protiútoky. A pak také při bránění střelby z perimetru – deset obdržených „trojek“ si prostě nemůžeme dovolit. Přitom nácviku obrany věnujeme v tréninku dostatek času (včetně řešení clon atd.) Pokud nedokážou hráčky vše nacvičené přenést do zápasu, budou mít problém s každým soupeřem. Zápas jsme nakonec o 18b prohráli.

Nedělní soupeř byl rozhodně hratelný a osobně jsem očekával první výhru v soutěži. To, co se však odehrávalo celých 40 minut na palubovce, respektive co naše hráčky předvedly, to je pro mě noční můrou ještě dnes. Obrana neexistovala, neskutečné množství ztrát v driblinku, přihrávkách a úspěšnost zakončení žalostná (např. TH 25%). Soupeř neměl žádné vysoké hráčky, měl však dvanáct bojovnic, pro které nebyl žádný balon ztracený. Hrál urputný basketbal krajské úrovně, kterému jsme se přizpůsobili. Po čtvrtinách 14:11, 19:19 a 29:34 jsme nakonec utrpěli nepochopitelnou prohru o 8b.

Dva domácí zápasy tedy bohužel nepřinesly vítězství a bodový zisk. Minimálně v nedělním utkání mělo být vítězství naprostou samozřejmostí. Kdybych byl nezasvěcený divák a viděl takovou hru, myslel bych si, že hráčky vůbec netrénují a jen náhodou se potkaly před utkáním. A už bych na další zápas nepřišel. Ale protože vím, co hráčky umí, jak intenzivně se věnujeme střelbě, hře 1:1, nácviku RP, obraně i obecně individuálním dovednostem, na další utkání přijdu. A budu věřit, že se všechny hráčky bez rozdílu probudí a budou chtít ukázat hru, která jim v minulých letech přinášela úspěchy. Hru založenou na jednoduchosti, bez složitých systémů a akcí, kdy každá hráčka musí být pro soupeře nebezpečná, musí chtít dát koš. Již od mini jsme společně s mým otcem nikomu nezakazovali střílet, hráčky měly a mají v tomto volnost. RP, hra 1:1, střelba a kolektivní, agresivní obrana – to je jediné, co po hráčkách požaduji, aby v zápasech předvedly. To vše je ale podmíněno poctivým  tréninkem. Věřím, že vše výše popsané hráčky v sobě opět najdou, předvedou na hřišti a přijde na pohled hezký basketbal i vítězství.

Další zápasy nás čekají o víkendu 23. - 24.10. kdy vyrážíme na sever Čech. Za soupeře tam budeme mít týmy Slavoje Litoměřice a Slunety Ústí n- Labem.

Výsledky:

BK Klatovy   -   BK Levhatrice Chomutov B    57:75

BK Klatovy   -   BC Slaný                              42:48

Sestava a body: Hašková 19, Mundlová 17, Zástěrová 15, Kostková 14, Šillarová 10, V. Schovancová 8, Křiváčková 6, Vítková 5, Faustová 4, D, Schovancová 1, Langová

 

L. Smáha