ŽENY NA MORAVĚ NEUSPĚLY

Jindřich Svojanovský, 12.3.2017
Po prohře doma s Trutnovem, ze které je fotografie, podlehly ženy i ve Žďáru n.S.
Po prohře doma s Trutnovem, ze které je fotografie, podlehly ženy i ve Žďáru n.S.

K druhému utkání nadstavby = skupiny o udržení, zajížděly naše ženy do Žďáru nad Sázavou, tedy 300 km až na Moravu. A protože strávit v sobotu, zvláště když je pěkné slunečné počasí, více než 6 hodin v autě  není nic zrovna lákavého, až na 7 hráček si ostatní našly různé důvody, proč nemohou ve Žďáru Klatovy reprezentovat.

Domácí tým vyhrál svůj první zápas ve Varnsdorfu o 16 bodů a i proto byl na domácí palubovce jednoznačným favoritem. Na rozdíl od mnohých týmů v „naší ryze české“ skupině  II.ligy sice nemá žádné výrazně vysoké hráčky, na druhé straně disponuje vzrůstem sice menšími, zato však rychlými a v obraně velice agresivními děvčaty. A právě agresivní, až pod náš koš vysunutá obrana domácích nám dělala po celé utkání největší problémy. Domácí hráčky napadaly naši rozehrávačku ihned po vyhození zpod koše většinou ve dvojici a protože naše křídelní hráčky se do přechodové fáze zapojovaly, ač k tomu měly jasné pokyny, jen sporadicky a většinou pozdě a ještě k tomu pomalu, lze konstatovat, že minimálně 30 bodů tzn. 15 košů v rozdílu skóre jsme dostali po ztrátě míče ještě na naší polovině hřiště.

V případě postupných protiútoků se nám, po počátečních nezdarech, kdy jsme nedokázali pokrýt náběh slabostranného křídla, tento herní systém soupeře podařilo jakž takž eliminovat. Moc platné to však nebylo, i ty malé domácí hráčky často dokázaly doskočit odražený míč i mezi třemi našimi bránícími hračkami a získat tak „druhou šanci“.  A nakonec nám i některé předvedly hru pivota zády ke koši, většinou úspěšně zakončenou neboť naše bránící pivotky na takovou hru nejsou zvyklé.

Máme-li v našem týmu někoho pochválit pak samozřejmě, že nejprve všechny ženy a dívky za to, že na Moravu jely. Jeden z top výkonů této sezóny podala Lenka Nováková. Je na ní vidět, že nezahálí, chodí v Praze trénovat a hraje. Škoda, že se jí tentokrát nedostalo větší podpory od  ostatních hráček z perimetru. Zástěrová se sice uvedla trojkou, pak však po několika ztrátách míče při nátlakové obraně domácích, ztrácela postupně sebedůvěru. Kozáková měla hned v úvodu několik okének v obraně i vlivem špatné kolektivní komunikace. Také ona trefila v první půli hned 2 trojky, v jejích možnostech, pokud by hrála více zodpovědněji, je mnohem víc. A bohužel ani tradiční opora Poláčková se nějak nemohla najít, jakoby na ni „lehla únava posledních dnů“.  A když už jsme začali hodnotit jmenovitě, dokončeme to u pivotek. Celkem 13 bodů od všech tří dohromady je poměrně málo. Pod soupeřovým košem jsme toho moc nedoskočili a pod vlastním to nebylo o moc lepší. Škoda, že chyběly Klára Vítková a Michaela Šillarová, jejichž přítomnost by nám dala možnost častějšího střídání podkošových hráček a děvčata by nemusela mít strach z vyfaulování.

Kladno prohrálo v neděli ve Žďáru ještě větším rozdílem (88:54) což nás ale nesmí uspokojit. Ani fakt, že Varnsdorf již prohrál doma jak se Žďárem, tak v Trutnově a o víkendu padl s Trutnovem i doma o 45bodů (49:94).  Stále však platí, že pokud nechceme nakonec skončit v této skupině poslední (máme ze vzájemných utkání nejhorší skóre) i přesto, že v základní skupině jsme byli před Kladnem i Varnsdorfem díky vítězství na HB Praha, musíme buď doma se Žďárem nebo v Trutnově vyhrát. Není to zase tak nereálné. Doma jistě je v silách našich hráček na perimetru zahrát lépe než ve Žďáru a nedarovat soupeřkám tolik laciných košů po ztrátách na vlastní polovině. Zejména, pokud kvarteto Nováková, Poláčková, Kozáková a Zástěrová bude moci posílit Petrušková, Rajalová event. další. A i pod košem  mohou Křiváčková, Bernklaudová a Šraitová počítat s pomocí M.Šillarové event. Vítkové.

BK ŽĎÁR N.S. -  BK KLATOVY  83 : 53  (21:16, 23:8, 21:13, 18:16)

Statistika: Poláčková 15 – 13/7 – 2,  Nováková 14 – 4/3 – 0, Kozáková 6 – 0/0 – 3, Zástěrová 5 – 0/0 – 1,  Šraitová 5 – 6/3 – 3,  Křiváčková 4 – 4/2 – 1,  Bernklaudová 4 – 2/2 – 2.