Ženy - na úvod soutěže dvě prohry ve Strakonicích

Ladislav Smáha, 3.10.2021

První podzimní víkend (25. - 26.9.) jsme zahájili letošní soutěžní sezónu. Po minulé „žádné“ sezóně a předminulé zbytečně přerušené sezóně, kdy hráčky hrály (nebo spíš měly hrát) v kategorii juniorek, nás v té letošní sezóně čeká premiéra mezi dospělými. A právě minulý víkend jsme zahájili třetí nejvyšší soutěž žen (2. ligu) dvěma zápasy ve Strakonicích. K zápasům odjelo i díky nemoci či dovoleným osm hráček.

V sobotu jsme za soupeře měli „béčko“ BK Strakonice. Pro naše hráčky to byl po roce první zápas a na výkonu to bohužel bylo znát. Se soupeřem jsme nedokázali držet krok od úvodních minut utkání. Byli jsme výrazně pomalejší v návratu do obrany a soupeř nás za to trestal velkým množstvím úspěšně zakončených rychlých protiútoků. Sami jsme nedokázali RP zahrát a v postupném útoku jsme jen s velkými obtížemi hledali cestu do koše. A tak po čtvrtinách 6:20, 23:34 a 30:45 jsme nakonec o 28b prohráli.

Nedělní soupeř – hráčky SBK Strakonice hrály podobný basketbal jako náš sobotní soupeř. U našich hráček však byla vidět snaha zabojovat o co nejlepší výsledek a odehrát vyrovnané utkání. První čtvrtinu jsme vyhráli 15:10. Bohužel ve 2. čtvrtině jsme zcela nepochopitelně nechali soupeře rozstřílet za „3“. Tuto čtvrtinu jsme prohráli 3:26 a to se ukázalo pro další vývoj zápasu jako rozhodující. Holky již ve druhém poločase nedokázaly ztrátu z poločasu (24:36) otočit. Nelze jim upřít snahu, ale i tento soupeř byl tentokrát lepší a tak jsme si přivezli druhou porážku, tentokrát o 14b.

Vstup do soutěže se tedy úplně nepovedl, ale zcela upřímně – v této „dospělé“ soutěži se naše vesměs juniorky musí adaptovat, najít si tam svojí hrou místo, prostě potřebují čas. Každý, kdo sportoval a přecházel z dorosteneckého věku mezi dospělé, ví, jak je tento přechod po fyzické i mentální stránce náročný. Proto celá tato sezóna je pro mě osobně „zahřívací“ a mojí snahou bude hráčky povzbudit, motivovat, aby si z případných proher dokázaly vzít to pozitivní, aby se na sobě dál snažily pracovat, a pokud budou o všem správně přemýšlet a poctivě trénovat, jejich čas mezi dospělými, i v této soutěži přijde. To však neznamená, že bychom se předem vzdávali a smířili se s prohrami. Oba zápasy ve Strakonicích ukázaly, na čem je potřeba zapracovat. Je to rozhodně bojovnost, agresivita v obraně a celkové zrychlení hry. Je veliká škoda, když například na trénincích odstřílíme takové množství TH, v nedělním utkání prohrajeme o 14b a nedáme 17 TH…..

Družstvo žen tedy v letošní sezóně tvoří jednak loňské juniorky (Z. Hašková, S. Faustová, M. Mundlová, V. Schovancová, D. Schovancová, N. Langová, A. Řezáčová) a jednak hráčky, které již v kategorii žen nějaký ten rok jsou, a které souhlasily s jednou z mých nejzákladnějších podmínek – trénovat! Neboť 2. liga není žádný vrcholový basketbal, kde by se muselo trénovat 5x týdně 2x denně, ale bez tréninku to prostě nejde. A abych se díval na to, že si někdo přijde občas jen zahrát, to by nebylo nic pro mě. Chápu samozřejmě na druhou stranu studijní povinnosti, brigády, práci. Do družstva tedy dále patří L. Poláčková, K. Zástěrová, T. Křiváčková, K. Vítková a K. Šillarová. Zatím otazník visí nad poslední hráčkou na soupisce – Z. Johánkovou. Ta v prosinci loňského roku podstoupila druhou plastiku předního vazu v koleni. Pokud v sobě najde sílu a chuť se vrátit, určitě bude pro družstvo přínosem.

Další soutěžní zápasy nás čekají 9. - 10.10., kdy na domácí palubovce přivítáme „béčko“ Chomutova a družstvo ze Slaného.

Výsledky:

BK Strakonice   -  BK Klatovy    63:35

SBK Strakonice -  BK Klatovy    67:53

Sestava a body: Kostková 17, Hašková 16, Mundlová 15, D. Schovancová 14, Faustová 11, Zástěrová 8, V. Schovancová 5, Řezáčová 2

 

L.  Smáha