Ženy - statečný boj v posledních zápasech loňského roku

Ladislav Smáha, 2.1.2022

O víkendu 11. - 12.12. jsme odehráli poslední zápasy druholigové soutěže žen v roce 2021. Za soupeře jsme měli hráčky DBaK Plzeň a hrála se klasická „dvojička“ – tedy v sobotu u nás a v neděli se stejným soupeřem na jeho palubovce.

V sobotním domácím utkání naše hráčky jako již mnohokrát podcenily úvod zápasu a soupeř jim po první čtvrtině odskočil na rozdíl -8 bodů (9:17). Druhá čtvrtina byla ve znamení zlepšení naší hry. Hráčky si vytvářely lepší pozice k úspěšnému zakončení a hlavně přidaly důraz v osobní obraně. Výsledkem bylo přijatelné poločasové skóre 25:30. Ve třetí čtvrtině naše hráčky polevily v koncentraci na obou polovinách hřiště a soupeř získal dvouciferný náskok (32:44). V posledním dějství hry jsme se soupeřem drželi krok, tuto čtvrtinu (stejně jako druhou) jsme sice vyhráli, ale více jsme tratili v první a třetí čtvrtině a tak jsme nakonec o 10b prohráli. Na to, že jsme hráli se šesti hráčkami, vesměs ještě juniorkami, je to výsledek uspokojivý.

V nedělním zápase v Plzni jsme se soupeřem dokázali držet krok jen první čtvrtinu (9:15). Pak se již projevil nejzásadnější rozdíl mezi oběma týmy – počet hráček. Zatímco soupeřky mohly točit deset hráček a udržovat tak vysoké tempo hry, na naší straně bylo pouhých „pět statečných“. V poločase jsme odcházeli do šatny za stavu 28:43, hráčky toho měly již „plné zuby“ a před nimi bylo ještě 20 minut hry. Měl jsem obavu, jestli to dají, ale mile mě překvapily. Nic nevzdaly, bojovaly do poslední minuty utkání, nikdo se nevyfauloval a celková prohra o 22b je právě z pohledu počtu hráček více než přijatelná.

Máme tedy za sebou první polovinu soutěže a známe kvalitu jednotlivých soupeřů. Obě víkendová utkání mě přesvědčily o jedné věci. Že má smysl se v tréninku věnovat v takové míře střelbě tak, jak se tomu již několik let věnujeme. To, že jsme dokázali v tak malém počtu držet s plzeňskými hráčkami v obou zápasech krok, na tom má velkou zásluhu úspěšná střelba. Nejen sedm „trojek“ nás drželo nad vodou. Poměrně úspěšné byly také trestné hody (42% a 52%). Co se mi dlouhodobě nelíbí, je poměr osobních chyb a odehraných minut některých hráček. Odejít po cca 30 odehraných minutách ze hry bez jediného faulu nesvědčí o velkém nasazení v obraně.

Zmínil jsem malý počet hráček připravených ke hře. Bohužel to není výjimečná situace, ale bude to setrvalý stav do konce soutěže. Proto jsem se hráček v nedávné době ptal, zda za této situace chtějí pokračovat v soutěži. A všechny mi řekly, že chtějí pokračovat, chtějí trénovat a hrát. Jsem rád, že mají takovou vůli a chápu, že samotný zápas je pro ně zároveň odměnou za poctivý přístup k tréninku. To, že je málo hráček, to má nějaký důvod, který nechci rozebírat. Není to ani moje chyba, ani chyba zbývajících hráček družstva. K soutěži jako je 2. liga žen nejde přistupovat jako k „hobby basketu“, kde si hráčka bez tréninku přijde občas zahrát, když zrovna nemá nic zábavnějšího.

Od ledna začínáme druhou polovinu soutěže domácími zápasy se dvěma strakonickými týmy. Věřím, že až se po svátcích sejdeme 4.1. na tréninku, hráčky budou odpočaté, zdravé a připravené podávat co nejlepší výkony.

Výsledky:

BK Klatovy   -   DBaK Plzeň     44:54

DBaK Plzeň  -   BK Klatovy      79:57

Sestava a body: V. Schovancová 34, Hašková 31, D. Schovancová 17, Faustová 14, Mundlová 5, Langová

 

L. Smáha