Ženy - v šesti hráčkách více uhrát nešlo

Ladislav Smáha, 30.10.2021

Předposlední říjnový víkend pokračovala druholigová soutěž žen a tentokrát jsme k zápasům zajížděli do severočeských měst – Litoměřic a Ústí n.Labem. K utkáním odjelo pouhých šest hráček.

Sobotní odpolední zápas v Litoměřicích začal bohužel stejně jako většina doposud odehraných utkání. Soupeř nám hned na začátku bodově odskočil a my jsme se s velkými obtížemi snažili vrátit do hry. Po první čtvrtině jsme prohrávali 5:16. Ve druhém dějství hry se naše hráčky již na útočné polovině chytly a v obraně se dařilo ubránit časté nájezdy do koše. Tuto čtvrtinu jsme prohráli o bod a v poločase bylo skóre 21:33. Ve druhém poločase holky již na to, aby s vývojem utkání něco udělaly, neměly síly. Ve třetí čtvrtině se vyfaulovala T. Křiváčková a pak holky musely dohrát bez střídání. Přesto to nevzdaly, utkání dohrály se snahou o co nejlepší výsledek a překvapivě i s dobrou střelbou z perimetru (pět „trojek“). Prohra o 20b odpovídá početnímu rozložení sil obou družstev.

Nedělní utkání v Ústí bylo pro naše hráčky ještě více fyzicky náročné než to sobotní. Na straně soupeře bylo dvanáct mladých, běhavých, atletických hráček, které nám nedaly ani metr palubovky zadarmo. Naháněly a presovaly naše holky po celém hřišti, mnohdy ale byla agresivita při zdvojení či ztrojení za hranicí pravidel. Do poločasu jsme ještě vydrželi, po první čtvrtině jsme prohrávali 13:16 a v poločase jsme šli do šatny za stavu 22:37. Zlom nastal především v poslední čtvrtině, kdy už nebyly síly jak na úspěšné zakončení, tak na rychlý návrat do obrany. Tuto čtvrtinu jsme prohráli o 15b a celkově pak utkání o 33b.

Je opravdu těžké zhodnotit výkon hráček v těchto dvou zápasech. Odehrát dvě utkání jen v šesti, to je nesmírně fyzicky náročné. Navíc z těchto šesti byly jen dvě klasické „malé“ a zbytek hráček je zvyklý hrát na pozici 4 nebo 5. Tudíž vázla i souhra v postupném útoku. Hráčky jsem se během utkání snažil poctivě točit, aby si každá alespoň chvilku odpočinula. Každá pak i díky velké zátěži měla lepší i slabší chvilky v zápasech. Na celkem slušné úrovni byly trestné hody (50%) a zlepšila se také střelba z delší vzdálenosti (celkem šest „trojek“). Poněkud zarážející je počet osobních chyb některých hráček. Všechny odehrály v jednotlivých utkáních minimálně 30 minut. A odejít po takové době strávené na hřišti s jedním, dvěma fauly není dobré. V momentě, kdy v utkání taháme za kratší konec by měla přijít agresivnější obrana a z ní pramenící (ne zbytečné) osobní chyby. Poslední věc, kterou chci vypíchnout je skutečnost, že stále málo hráček se dokáže bodově prosadit. Potřebujeme, aby se bodově více hráček dostalo do dvouciferných čísel. Ne že jedna, dvě bodově „vystřelí“ a ostatní koše jen „paběrkují“. Ale celkově chci všem hráčkám poděkovat za obětavost a  snahu oba zápasy odehrát se ctí.

Na další utkání si počkáme do poloviny listopadu, kdy na domácí palubovce přivítáme hráčky z Liberce a Mladé Boleslavi.

Výsledky:

TJ Slovan Litoměřice       -   BK Klatovy      64:44

Sluneta Ústí n. Labem    -   BK Klatovy       88:55

Sestava a body: Kostková 31, Hašková 21, V. Schovancová 16, Křiváčková 12, Mundlová 11, D. Schovancová 8

 

L. Smáha