ŽENY V ÚVODU II.LIGY SICE NEUSPĚLY, ALE ….

Jindřich Svojanovský, 25.9.2016
Takřka kompletní tým žen pro sezónu 2016/2017.
Takřka kompletní tým žen pro sezónu 2016/2017.

O víkendu odstartovala II.basketbalová liga žen a náš tým, nováček soutěže, měl hned na úvod velice těžké soupeře.  V sobotu jsme hostili Brandýs n.L., který se v minulé sezóně kvalifikoval do nadstavbové části II.ligy, tedy mezi nejlepších 12 týmů, v neděli pak zavítal na naši palubovku Jablonec n.N., kterému chybělo jen jediné vítězství k tomu, aby zůstal v I.lize. Proto se nečekaly žádné zázraky, spíše vládla zvědavost, jak se náš nově sestavovaný tým prezentuje ve složení, kde významný podíl mají i ještě 17leté kadetky.

 

BK KLATOVY -  BK BRANDÝS N.L.  65:71  (16:22, 13:18, 18:18, 18:13)

Hostující tým diktoval tempo hry a 10bodové vedení získané poměrně jednoduše z rychlých protiútoků po našich  ztrátách míče či neproměněných šancích mu vydrželo až do poloviny poslední desetiminutovky. V čase mezi 5 a 7 minutou ale náš tým díky Míše Šillarové snížil na rozdíl 5 bodů, děvčata zrychlila přechod do útoku, zabojovala v obraně a najednou bylo z celkem jasného zápasu drama. Zejména když koš Petruškové cca 1,5 minuty před koncem určil skóre  65:68.  Naděje na nečekané vítězství se výrazně rozhořela. Hostující tým značně znervózněl a nervozita vždy plodí chyby. A k jedné takové, k porušení pravidla o krocích, také dle mínění diváků došlo. Bohužel však pískáno nebylo ale pískán byl až následný faul a po protestech naší hráčky i technická chyba. Naděje zhasla stejně rychle, jako se rozhořela.

Statistika: Petrušková 16 – 8/4 – 3,  Nováková 11 – 0/0 – 3,  Kozáková 10 – 0/0 – 4,  Šillarová M. 8 – 0/0 (???) – 4,  Poláčková 8 – 6/2 – 3, Flaisigová H. 7 – 3/2 – 5, Zástěrová 5 – 0/0 – 0, Křiváčková 0 – 4/0 – 5, Horová, Šuryová, Bernklaudová a Šillarová K. 0 – 0/0 – 0.

 

BK KLATOVY – BIŽUTERIE JABLONEC N.N.  40:85 (11:19, 18:24, 9:24, 2:18)

Bývá běžné, že s kvalitou soupeře roste i kvalita naší hry. Bohužel nedělní ráno nezastihlo náš tým v dobrém rozpoložení. Sice jsme chtěli navázat na poslední pětiminutovku sobotního utkání a proti „prvoligistkám sezóny 2015/2016“ postavit tradiční klatovskou bojovnost a nasazení, bohužel sebevědomý soupeř ověnčený sobotním skalpem plzeňského BaKu nám povolil první koš až ve 3.minutě, když sám již měl na kontě koše čtyři, většinou po rychlém přechodu do útoku a do naší málo početné a nesrovnané obrany. Podobný průběh měla i čtvrtina druhá, soupeřky dávaly poměrně jednoduché koše po dobré souhře, my se na každý koš natrápili a mnoho našich útoků končilo ztrátou míče. Skutečnost, že nám bylo za první půli odpískáno pouze 5 faulů svědčí o hodně diskutabilním naplnění úkolu bránit agresivně.

V obou čtvrtinách druhé půle již dominovaly hráčka Jablonce a ač jsme se snažili měnit naši sestavu, na obrázku hry se nic nezměnilo.

Statistika: Nováková 8 – 2/2 – 1,  Petrušková 7 – 2/1 – 3, Poláčková 7 – 3/1 – 2, Šillarová M. 7 – 2/1 – 1,  Zástěrová 6 – 1/1 – 1,  Flaisigová H. 4 – 2/1 – 3, Šuryová 1 – 4/1 – 2, Kozáková 0 – 0/0 – 2 (1TCH) – Křiváčková 0 – 0/0 – 1,  Bernklaudová a Šillarová K. 0 – 0/0 – 0.

Trenér Ing.Svojanovský: „Nejdříve bych chtěl poblahopřát všem našim hráčkám, které se o víkendu poprvé zapsaly do střeleckých statistik II.ligy žen. K utkáním není k napsanému již moc co dodat, jen snad to, že o vítězství v úvodním utkání nás připravila hlavně malá víra v to, že by tým složený z hráček poklidně hrajících poslední 4 sezóny oblastní přebor a velmi mladých hráček, které ještě čekají 3 sezóny, než budou „věkově patřit do kategorie žen“ může ve II.lize nějaký ten zápas vyhrát. Jsem přesvědčen, že pokud by taková víra byla a naplnily se i „červnové představy“ zahrnující i start našich mládežnických reprezentantek Ulrichové a Holubové v tomto týmu, a hlavně pokud by tato víra přivedla již v průběhu srpna a září k pravidelným  tréninkům více než jen 3 hráčky z těch starších, odjížděl by Brandýs z Klatov s nepořízenou. Ale na „pokud“ stejně jako na „kdyby“ se nehraje a musíme se smířit také s realitou, která mimo jiné zahrnuje i pro mě zcela nepochopitelné reakce na sice nepříjemné skutečnosti, vzniklé ovšem  vlastní vinou nebo b jiném případě nedostatkem reálného pohledu na svoji týmovou roli.

Soutěž teprve začala, z 18 utkání, které nás v základní části čekají, máme odehrány dvě. Stále tedy můžeme naplnit červnová předsevzetí a z basketbalu si udělat zdroj radosti a pohody.“