I letos startujeme Ligu U14 stovkou !!!

Jindřich Svojanovský, 11.9.2022

Takřka přesně po roce otevíral náš tým U14 novou sezónu. V sobotu 11.září 2021 sehrál své první ligové utkání v Písku a domácím Sršňům, z jejichž roje vylétl před pár lety i aktuálně jediný český  hráč v NBA Vít Krejčí, naložil v jejich domácí hale stovku. Autorem stého bodu byl tehdy ještě hráč U13 Kryštof Kotáb. Připomenout si loňský start můžete zde:

https://www.basketbal-klatovy.cz/novinky/vitezny-vstup-na-ligovou-scenu--3083 .

Letos jsme měli příznivější los a tým U14, ve kterém startují, v souladu s filosofií prolínání týmů, kdy mladší hráči získávají cenné hráčské zkušenosti mezi staršími, 3 hráči z U13 a 1 hráč dokonce z U12, začínal ligovou sezónu na domácí palubovce. Trenér Ing.Svojanovský: „Sokol Vyšehrad je basketbalový klub možná s nejstarší tradicí v Praze. Z tradic se ovšem žít nedá, Sokolové již hodnou řadu let trpí tím, že jsou zásobárnou úspěšnějších pražských týmů. Mám týmy zpod vyšehradské skály rád. To především proto, že nejen za těch 8 sezón v Klatovech, ale před tím za 3 sezóny v Chomutově a 1 sezónu ve Svitavách, moje týmy vždy zvítězily. Proto jsem věřil, že i tentokrát zvítězíme a také, že bude možné, aby se na hřiště ke své ligové premiéře dostali i nováčci Toman, Petrovický, Svoboda a Lukáš Kydlíček.“

I přes toto tvrzení nenechal náš trenér nic náhodě a do utkání vyslal pětku složenou z hráčů, kteří ligovou atmosféru zažívali jako pendlové po celou minulou sezónu se spoluhráči ročníku narození 2008 – Šnejdar, Pavelec, Ševčík, Kinský a Kmetek. Neuplynulo ani 5 minut a světelná tabule již informovala početné diváky o našem dvouciferném vedení. První desetiminutovku  jsme i při nasazení obou mladých Lukášů – Petrovického a Kydlíčka, vyhráli 40:4. A to i přesto, že trenér tradičně vyžadoval od hráčů plnění taktických pokynů, což se v případě nedostatků neobešlo bez příslušné kritiky. Stejně jako občasnou nekoncentrovanost při zakončení. Druhá čtvrtina a na palubovce se objevili další hráči – Kinský, Kotáb, Kydlíček Michal a debutanti Svoboda s Tomanem.  I zde bylo zřejmé, že náš tým čeká ještě hodně práce, aby kolektivní herní systém přestal být živelný, ale stal se více cílený. Druhá sestava i s nováčky se dostala až na skóre 75:7 a rodiče v hledišti již začali vést úvahy o tom, kdeže se budou péci stovkové řízečky.

Druhý poločas již byl pod dojmem vysokého vedení, soustředění ale již opadlo a s přibývajícími minutami se naše hra více a více začala podobat té, kterou se prezentoval soupeř. Střídali jsme chvilky, kdy naše hra byla zcela bezradná a soupeř nás dostával až na hranici porušení pravidla o 24 vteřinách a také chvilky, ve kterých hráči předvedli to, co se učí na tréninku. Obrana sice nedovolila ve třetí čtvrtině Sokolům skórovat, ale efektivita v útoku byla proti první čtvrtině poloviční. Za zmínku stojí ale jediná trojka, kterou jsme v utkání dali. Vstoupil jí do ligových statistik nováček Lukáš Petrovický. Po minutě závěrečné čtvrtiny se zopakovala historie.  Byl to, stejně jako loni Kryštof Kotáb, který byl autorem stovky.

BK KLATOVY -  BK SOKOL VYŠEHRAD  124 : 9  (40:4, 35:2, 22:0, 27:2)

Statistiky z utkání najdete zde: https://cz.basketball/zapas/391728#tab-pane-one

Trenér zhodnotil utkání následně: „Výsledek dle mého názoru odpovídá tomu, co oba soupeři odvedli v přípravě. Ta naše byla tvrdá, začala již v květnu po NF a pokračovala v červnu. V červenci měli kluci volno a od srpna jsme dokonce trénovali dvoufázově, na soustředění i více. Turnaj v Ostravě i středeční příprava s obdobně výkonným soupeřem, jako se prezentoval Vyšehrad, dali týmu obnovení herních návyků a proto je výsledek takový, jaký je. To však nic nemění na faktu, že jde jen o první schůdek z tuctu, které jsou pro nás důležité. Zajíci se prostě sčítají až po honu. Historie s autorem stého bodu se opakovala. Nesmíme ale dopustit, aby se zopakovalo i to, co nám znemožnilo v minulé sezóně start v extraligové nadstavbě. Většina hráčů U14  již bude mít o příštím víkendu příležitost prokázat svoji výkonnost v soubojích v Lize U15 proti Kladnu a Kbelům. Rád bych blahopřál klukům z U13 k jejich ligové premiéře a Svobodovi, Kydlíčkovi L. a Petrovickému k prvním dosaženým bodům.“

COME TOGETHER