Jasno je i o soutěžích ČBF OZČ

Jindřich Svojanovský, 29.6.2022

Bylo by nespravedlivé zapomínat, že náš BK Klatovy nejsou jen týmy, které se v mužských kategoriích U14, U15, U19 a mužích prezentují v celonárodním měřítku a potvrzují kvalitativní posun celého klubu v posledním desetiletí. Jsou zde i chlapecké týmy, které tvoří rovněž pevnou součást Sportovního střediska mládeže BK Klatovy – chlapci a jejichž  výsledky stojí výrazně i nad „nadřízeným“ Sportovním centrem mládeže při BK Loko Plzeň

Co čeká naše chlapecké týmy v sezóně 2022/2023 v rámci Plzeňského kraje?

Nejmladší minižáci U11

Chce se  mi napsat kategorie „rozbombardovaná covidem“. Jde o kluky narozené v roce 2012 a mladší až k roč. 2015. Tito kluci v březnu 2020, kdy byl covid vypuštěn do světa, byli buď v 1. třídě ZŠ nebo ještě v MŠ. Po dobu dalšího 1,5 roku byli prakticky odtrženi od jakékoli kolektivní sportovní aktivity, nebyl tělocvik, nebyly školní sportovní kroužky. „Kdo chce hledá způsoby, kdo nechce hledá důvody“. O tom bylo prakticky vše napsáno zde https://www.basketbal-klatovy.cz/novinky/hodnoceni-sezony-2021-2022-basketbalove-skotaceni-chlapcu-=-pripravka-3229 Nemá cenu se opakovat. Fakta hovoří takto. Trenér Pavel Naď, který přišel k týmu letos v květnu,  nastoupil s kádrem kluků, který se postupně formoval od září 2021, velice složitou a náročnou cestu, která rozhodně nebude jednoduchá.  Navíc, pravděpodobně s ohledem na dominanci, kterou v posledních letech naše minižákovské týmy v rámci kraje měly, byl náš tým zařazen do „lepší“ skupiny A Krajského přeboru U11 a to i přesto, že chlapců roč. 2012 v něm rozhodně převaha nebude. Vedle našeho týmu zde bude startovat i chlapecký tým BK Loko Plzeň, dívčí týmy DBaK Plzeň a BK Tachov a SKB Rokycany mix. Hraje se polským systémem každý s každým, naše začínající kluky tedy čeká 16 utkání, první dvě se hrají již 17.9.2022.

Mladší minižáci U12

Kádr týmu tvoří chlapci, kteří spolu s několika dívkami pro Klatovy získali zlaté medaile z NF U11 mix. Pod vedením trenéra Turečka plánuje tým přípravu včetně soustředění ve Švihově. KP U12 se bude hrát za účasti našeho týmu, BK Loko Plzeň a SKB Rokycany turnajově, když každý účastník uspořádá během sezóny dva turnaje. Kluci tedy odehrají 12 utkání. První turnaj je na programu 24.9.2022.

Starší minižáci U13

Náš tým bude mít v konkurenci „tradičních rivalů“ z BK Loko Plzeň a BK Jiskra Domažlice za úkol obhájit letošní krajský titul. Do krajského přeboru, který se bude hrát turnajově čeká náš tým tedy pouze 12 utkání, když první se hrají 17.9.2022. Trenér Toman se již ujal funkce hlavního trenéra, věřme, že zúročí cenné zkušenosti z minulé sezóny, kdy tým kaučoval ve většině utkání.

Pozn.1  V tzv. Nadregionální lize U17, což je soutěž pro týmy, které se nekvalifikovaly do Ligy U17, bude startovat i náš tým. Lze očekávat soupeře z jižních, západních i středních Čech. Zatím však neproběhlo losování.

Pozn.2  V sezóně 2022/2023 poprvé po delším čase nevysílá náš klub tým mužů „B“ do Západočeské ligy. Důvodem jsou jak ekonomické, tak i personální záležitosti.

Pozn.3  Náš BK Klatovy vysílá do soutěží i 3 dívčí týmy. Věřme, že „ženská sekce“ 😊 našeho klubu nás bude obdobně informovat.

Hlavní trenér BK Ing.Svojanovský: „V rámci kraje jsme v posledních letech dominovali. Svědčí o tom tituly šampiónů – dva  ze sezóny 2019/2020 i dva z 2021/2022, když 2020/2021, kde jsme měli našlápnuto rovněž na 2 tituly nebyla dohrána. Teď věřím, že U13 své pozice udrží a aby kluci uspěli i na NF, bude třeba odehrát nejen „Turnaje ČBF“, kde se střetnou s cizími týmy, ale hledat mimo to i další možnosti posilování herních zkušeností. To proto, aby tým neusnul na vavřínech a nebyl pak na NF zaskočen kvalitou soupeřů. Rád bych se mýlil, ale myslím, že u těch mladších, tedy U12 a zejména U11 nás čekají „chudší časy“. To nás však nesmí odradit, jednou z cest je tým U10, což může výrazně rozšířit možnosti práce s těmi nejmladšími talenty ročníků 2013, 2014 i 2015 a vrátit nám pracně vybojované pozice. I ty nejmladší kluci potřebují od svých prvních krůčků kvalitní a smysluplné vedení. Jako klub sice disponujeme lidmi, kteří jsou přesvědčeni, že mohou okamžitě nahradit trenéra Jasikevičiuse na lavičce Barcelony a trénovat tým se Satoranským a Veselým v kádru, učit děti dvojtakt, driblovat, přihrávat a střílet není jejich šálek kávy. Jsem rád, že vrátil kolega Naď a začíná s kluky U11 svůj běh na dlouhou trať a věřím, že není poslední trenér jehož návratu se v Klatovech ještě dožiji a který půjde stejnou cestou.“